نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد:
واردات 5 ميليون تن گندم در 6 ماه نخست 1400
واردات 5 ميليون تن گندم در 6 ماه نخست 1400
خبرگزاری آریا- معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی از واردات حدود 5 میلیون تن گندم در 6 ماه نخست 1400 خبر داد.
به گزارش خبرگزاری آریا از سازمان بنادر و دریانوردی، آقای فرهاد منتصر کوهساری از واردات حدود 5 میلیون تن گندم در 6 ماه نخست سال خبر داد و گفت: تجهیزات مورد نیاز تخلیه این کالا در بنادر تأمین و به صورت یکسره از کشتی به مقاصد مصرف حمل می‌شود.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه کشور سالانه به 11 میلیون تن گندم نیاز دارد، افزود: به رغم خودکفایی در تولید گندم طی سال‌های گذشته به عنوان مهمترین محصول راهبردی، در سال‌های اخیر به دلیل بارش کم باران و خشکسالی‌های ایجاد شده، مجبور به واردات این کالا شده ایم.
وی ادامه داد: با توجه به پیش بینی به عمل آمده در سال جاری، حدود 6 میلیون تن گندم در داخل کشور تولید می‌شود این بدان معنی است که در سال جاری نیازمند واردات 5 میلیون تن گندم هستیم و این نیاز عمدتا باید از طریق حمل و نقل دریایی تأمین شود.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تاکیدات هیات دولت و ستاد تنظیم بازار، عنوان کرد: با هماهنگی صورت گرفته با دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط، تجهیزات لازم در تمامی بنادر شمالی و جنوبی کشور برای تخلیه این کالا آماده و فرآیند خروج گندم بدون تخلیه در انبار‌های بندری و به صورت حمل یکسره از کشتی به مقاصد مصرف و بدون توقف انجام می‌شود.
 
هماهنگی در خصوص تامین واگن و کامیون مورد نیاز
کوهساری افزود: در خصوص تأمین کامیون و واگن مورد نیاز، هماهنگی خوبی با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی به عمل آمده و خوشبختانه از جنبه حمل و نقل کالا از بندر به مقاصد مصرف، با مشکل خاصی روبرو نیستیم.
وی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری به میزان یک میلیون و 945 هزار و 421 تن گندم از طریق 122 شناور در بنادر تخلیه شده است، گفت: با توجه به خرید‌های انجام شده، پیش بینی می‌شود در مهرماه سال جاری حدود یک میلیون و 800 هزار تن گندم دیگر، در بنادر کشور تخلیه شود.
6 مهر 1400 - 12:07:44 ب.ظ
AryaNews.com ©