نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
انتقاد شديداللحن چين از سياست تفرقه آميز آمريکا
انتقاد شديداللحن چين از سياست تفرقه آميز آمريکا
خبرگزاری آریا- سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد، تلاش آمریکا برای برگزاری نشست "اجلاس برای دموکراسی" تنها سبب ایجاد تفرقه و رویارویی می‌شود.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از شبکه تلویزیونی سی سی تی وی، «هوآ چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه اعلام کرد، آمریکا با سازماندهی نشست به اصطلاح "اجلاس برای دموکراسی"در حال بازی با سیاست است و این اقدام تنها منجر به ایجاد تفرقه و رویارویی در جامعه بین المللی می‌شود.
هوآ چونینگ در ارتباط با اظهارات «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه درباره پیشنهاد آمریکا برای برگزاری اجلاس، این سخنان را مطرح کرد.
لاوروف روز یکشنبه در سخنانی اعلام کرد پیشنهاد اخیر آمریکا برای برگزاری نشست "اجلاس برای دموکراسی" بیشتر "منطبق با روحیه زمان جنگ سرد است، زیرا سبب اعلان یک جنگ صلیبی ایدئولوژیک جدید علیه همه مخالفان می‌شود."
هوآ در سخنانی گفت: "نمی توانم بیش از این با آقای وزیر امور خارجه لاوروف موافق باشم. آمریکا با برگزاری نشست موسوم به" اجلاس برای دموکراسی"، در اصل یک خط ایدئولوژیک برای سیاست ترسیم می‌کند. این اقدام تنها سبب ایجاد تفرقه و رویارویی می‌شود و هیچ حمایتی از آن صورت نخواهد گرفت، زیرا مغایر با روند کنونی است."
سخنگوی وزارت امور خارجه چین تصریح کرد: "ما بار‌ها گفته ایم که معیار اساسی به منظور برقراری دموکراسی باید این موضوع باشد که آیا انتظارات، نیاز‌ها و آرزو‌های مردم برآورده می‌شود و آیا آن‌ها از مزایایی ملموس برخوردار هستند یا خیر. آیا خوب است که بر اساس آنچه می‌گوییم مورد قضاوت قرار گیریم یا این که باید بر اساس اقداماتی که انجام می‌دهیم قضاوت شویم.
هوآ چونینگ افزود، در آمریکا یک درصد برتر بر جامعه حاکم هستند و همه چیز از آن آنهاست. آیا این دموکراسی است؟ سیاست آمریکا قطبی شده است و این همان ایده "آمریکا در برابر آمریکا" است. دولت از نیمی از مردم حمایت نمی‌کند. آیا این دموکراسی است؟ آیا احمق فرض کردن مردم و سوء استفاده از اعتماد آن‌ها و دادن وعده‌های پوچ بدون محقق کردن این وعده ها، دموکراسی است؟
وی تاکید کرد، آمریکا بر اساس دروغ، جنگ‌هایی را در خارج از این کشور به راه انداخت که در آن مردم جان خود را از دست داده و فقیر شده اند و این در حالی است که فروشندگان اسلحه و سرمایه داران بزرگ جیب هایشان را پر کرده اند. آیا این دموکراسی است؟ دولت در قبال افرادی همانند فلوید که نمی‌توانند نفس بکشند و مردم بی گناهی که در اثر خشونت با اسلحه جان خود را از دست می‌دهند، تعهدی ندارد. آیا این دموکراسی است؟ آیا در حالی که خودتان زندگی خوبی دارید، اما از همه ابزار‌ها برای سرکوب دیگر کشور‌ها و محروم کردن آن‌ها از داشتن یک زندگی خوب استفاده می‌کنید، دموکراسی است؟ "
هوآ افزود: "طرف آمریکایی باید کمی جستجو کند و یک ارزیابی صحیح و عینی از اقدامات خودش انجام دهد. دولت باید به عنوان "سخنگوی دموکراسی" به فعالیت‌های خود ادامه دهد و استاندارد‌های دوگانه یا حتی چندگانه را در ارتباط با موضوع دموکراسی اعمال کند، اما موضوع دموکراسی به عنوان ابزاری برای سرکوب دیگر کشور‌ها استفاده می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه ابراز امیدواری کرد که آمریکا ذهنیت جنگ سرد را به کنار بگذارد، شیوه غلط خود را رد کند و برای داشتن روابط بین المللی بر اساس احترام متقابل، عدالت و همکاری برد-برد با دیگر کشور‌ها و همچنین پیشبرد ارزش‌های مشترک صلح، توسعه، عدالت، دموکراسی و آزادی همه انسان‌ها تلاش کند. "
6 مهر 1400 - 11:19:46 ق.ظ
AryaNews.com ©