نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
میراث ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای آمریکا چه بود؟
میراث ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای آمریکا چه بود؟
خبرگزاری آریا-دو هفتۀ پایانی ریاست جمهوری ترامپ نیز در حالی سپری شد که سرخط اخبار رسانه‌های جهان، مملو از اخباری با موضوعات شورش در واشنگتن و حمله به کاپیتول، استیضاح دوم و انتخابات بحث برانگیز سنای آمریکا بود.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از یورونیوز،با پایان یافتن ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا که تحولات بسیاری را در عرصه داخلی و بین‌المللی رقم زد، اکنون تحلیلگران کار ارزیابی فعالیت‌های او و تاثیرات کوتاه یا بلندمدت آنها بر سرنوشت سیاسی این کشور و جهان را آغاز کرده‌اند.
از همان ابتدا روشن بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری متفاوت از همتایان پیشین خود در ایالات متحده خواهد بود. او در ماه دوم ریاست جمهوری، فرمان جنجالی ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا را امضا کرد و در همان ماه نیز شاهد استعفای مایکل فلین، مشاور امنیت ملی خود پس از رسوایی ارتباط با مقامات روسیه بود.
مایکل فلین که هنوز یک ماه از فعالیتش در این سمت نگذشته بود، پس از انتشار گزارش‌هایی که نشان می‌داد او به سفیر روسیه در ایالات متحده دربارۀ بهبود روابط در دوران ریاست جمهوری ترامپ و کاستن از تحریم‌های روسیه وعده‌هایی داده، مجبور به استعفا شد.
این دو حادثه، منشاء پیدایش اختلافات نژادی و حقوقی بسیاری شد که بر تمام دوران ریاست جمهوری ترامپ سایه افکند.
سه سال اول ریاست جمهوری او نیز با جنجال‌هایی همراه بود که هر کدام از آنها به تنهایی می‌توانست رویدادی سرنوشت‌ساز و تعیین کننده برای هرکدام از رؤسای جمهور پیش از او باشد. برخی از این تحولات جنجالی عبارتند از تحقیقات دربارۀ دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، خروج از پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس و توافق هسته‌ای ایران، جنگ تجاری با چین، جدایی خانواده‌ها در مناطق مرزی و درنهایت درگیری‌های مرگبار گروههای راست افراطی در شارلوتزویل.
در واکنش به هرکدام از این تحولات نیز، دونالد ترامپ با انتشار پیام‌های توییتری جانبدارانۀ خود، بیش از همیشه سیاستمداران را در شوک فرو برد.
سپس سال 2020 میلادی از راه رسید؛ سالی که جهان گرفتار همه‌گیری ویروس کرونا شد. ایالات متحده نیز در این زمینه مستثنی نبود و عواقب اقتصادی شیوع کرونا در کنار اعتراضات گسترده به نبود عدالت نژادی در این کشور، شکاف اجتماعی عظیمی را بوجود آورد و این تحولات در کنار سخنان دونالد ترامپ، پر مناقشه‌ترین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رقم زد.

میراث ترامپ؟ حمله آشوبگران به کنگره آمریکا یا بیش از 400 هزار قربانی کرونا
اگرچه در تمام این چهار سال مناقشات بسیاری روی داده است، اما تحلیلگران عمدتا بر این باورند که اصلی‌ترین نماد میراث به جا مانده از دونالد ترامپ را باید حملۀ آشوبگران به کنگره آمریکا دانست.
از نظر آنها این شورش مرگبار نقطۀ عطفی در تاریخ تحولات ایالات متحده است؛ زیرا بی‌اعتنایی‌های رئیس جمهور به حقیقت، باعث شد تا تهدید بزرگی علیه دموکراسی در این کشور شکل بگیرد و شکاف میان آمریکایی‌ها عمیق‌تر از هر زمانی شود.
برخی نیز پاسخ ضعیف دولت ترامپ به همه‌گیری ویروس کرونا را که باعث شد بیش از 400 هزار نفر در این کشور جان خود را از دست بدهند، مهمترین میراث ریاست جمهوری او می‌دانند.

گام بعدی چیست؟
دونالد ترامپ بامداد چهارشنبه واشنگتن را ترک می‌کند و در مراسم تحلیف جو بایدن نیز شرکت نخواهد کرد. برنامۀ وی برای دوران پس از ریاست جمهوری هنوز روشن نیست و احتمال حضور او در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری (سال 2024 میلادی) نیز بستگی به رأی سنا درباره نقش او در قبال حادثه حمله به کاپیتول دارد. قرار است با پایان یافتن پروسه انتقال قدرت و ورود جو بایدن به کاخ سفید، پروسه استیضاح ترامپ نیز در سنای آمریکا آغاز شود.
اما فرای تصمیم سنا دربارۀ آینده سیاسی ترامپ، بسیاری از تحلیلگران او را تهدیدی منحصر به فرد برای دموکراسی آمریکایی توصیف کرده‌اند و معتقد هر نکته مثبتی که می‌توانست از او به یادگار بماند نیز با حملۀ جمعیت طرفدارش به کاپیتول از خاطرات محو شده است.
تریپ گابریل، خبرنگار و مفسر نیویورک تایمز در این باره می‌گوید: «خشونت الهام گرفته از سخنان دونالد ترامپ که باعث حمله طرفدارانش به کاپیتول شد، چیزی فراتر از یک نمایش تماشایی بود. این حادثه یکی از خطرناکترین بخش‌های میراث به جا مانده از ترامپ را نمایان کرد: اینکه بسیاری از طرفداران او دیگر اعتقادی به دموکراسی ندارند.»
کیمبرلی استراسل، تحلیلگر وال‌استریت ژورنال نیز بر این باور است که «یک سیاستمدار باید واقعا خیلی کار کند تا بتواند هم میراث خود را و هم آینده کشور را در یک روز نابود کند. ترامپ چنین چیزی را ممکن کرد».
امت تیرل، خبرنگار نشریه آنلاین محافظه‌کار «آمریکن اسپکتاتور» می‌نویسد: «نمی‌دانم که در آینده، آمریکا چه سرنوشتی خواهد داشت اما مطمئن هستم که سیاست ترامپیسم بدون ترامپ هم ادامه خواهد یافت.»
تحریریه فایننشال‌تایمز نیز بر این باور است که تنش‌های نژادی که ترامپ بطور جدی بر آن دامن زد، پیچیده‌تر از آن است که به این زودی آرام شود. این نکته قابل توجه است که «اگرچه شکافهای اجتماعی توسط ترامپ خلق نشده‌اند و اختلاف میان نژادها قدمتی به اندازه تاریخ آمریکا دارند، اما هیچ رئیس جمهوری به اندازه ترامپ در عصر نوین، در راه گسترش و تعمیق این شکافها قدم برنداشته است».
جان فوند از فاکس نیوز به بازسازی دادگستری فدرال توسط دونالد ترامپ اشاره دارد و آن را اقدامی برجسته می‌داند و در مقابل جاناتان لمیر و دارلن سوپرویل از آسوشیتدپرس معتقدند که دهه‌ها طول می‌کشد تا پیامدهای اقدامات فردگرایانه ترامپ روشن شود.

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است
دونالد ترامپ در سخنرانی از پیش ضبط شده‌ای که در آخرین روز کامل ریاست جمهوری خود منتشر کرد، آخرین دور پیروزی را زده و در آن به تحسین از دستاوردهای خود پرداخته و همچنین بدون ذکر نام جو بایدن، رئیس جمهور منتخبی که قرار است امروز (چهارشنبه) مراسم تحلیف به جا آورد، برای دولت بعدی آرزوی موفقیت کرد.
به گزارش  پایگاه هیل،  دونالد ترامپ در این ویدئوی 20 دقیقه ای که روز دوشنبه ضبط شده و از سوی کاخ سفید در بعد از ظهر سه شنبه منتشر شد، عنوان کرد: "ما کاری که برای انجامش به اینجا آمدیم را انجام دادیم و خیلی کارهای بیشتری انجام دادیم. این هفته ما دولت جدیدی را افتتاح می کنیم و برای موفقیتش در خصوص امن و موفق نگه داشتن آمریکا دعا می‌کنیم. ما بهترینها را برای آنها آرزو کرده و همچنین خواستار شانس داشتن آنها هستیم – یک کلمه بسیار مهم."
ترامپ به تحسین از کار دولتش از جمله در زمینه تصویب کاهش‌های مالیاتی، اجرای دستور زدودن قوانین، ساخت دیوار در مرز جنوبی آمریکا و منعقد کردن توافق آمریکا - مکزیک - کانادا پرداخت. او مکررا از قدرت اقتصاد آمریکا قبل از همه‌گیری کروناویروس تعریف کرده و همچنین پاسخ دولتش به این ویروس را که به شکل گسترده‌ای مورد انتقاد قرار گرفته به عنوان یک موفقیت مطرح کرد.
ترامپ به کسب اعتبار برای خود از بابت تولید دو واکسن موفق کروناویروس پرداخته و گفت، آنها "در مدت زمانی که رکورد شکست" تحویل داده شدند و آنها را یک "معجزه پزشکی" خواند. 
ترامپ ادامه داد: ما عزادار هر جان از دست رفته هستیم و ما به یاد آنها متعهد می شویم که یک بار برای همیشه این همه گیری وحشتناک را محو کنیم.
این سخنرانی خداحافظی یک تصدیق نادر از سوی ترامپ به پایان دوره ریاست جمهوری‌اش است هر چند که در یک مقطع گفت، "جنبشی که ما آغاز کردیم تازه شروع شده است". او گفت: حالا که آماده تحویل قدرت به دولتی جدید در ظهر روز چهارشنبه می‌شوم، می‌خواهم بدانید که جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است.
او از پذیرش رسمی شکست در انتخابات خودداری کرده و از زمان برگزاری انتخابات با جو بایدن رئیس جمهور منتخب صحبت نکرده است.  این اظهارات از پیش ضبط شده ترامپ در روزی منتشر شدند که در آن او در برنامه کاری عمومی‌اش هیچ چیز نداشت که این از زمان شکستش در انتخابات معمول بوده است.
او گفت: "همه آمریکایی‌ها از حمله به کنگره ما وحشت کردند. خشونت سیاسی حمله به هر چیزی است که ما به عنوان آمریکا گرامی می‌داریم. این هرگز نمی‌تواند تحمل شود. حالا ما بیشتر از هر زمان باید پیرامون ارزشهای مشترکمان متحد شویم و بر خصومت حزبی غلبه کرده و سرنوشت مشترکمان را بسازیم.
او اظهار کرد: کلید بزرگ، حفظ و القای هویت ملی مشترک ما است. این به معنی تمرکز بر آنچه که ما به طور مشترک داریم، میراثی که همه ما در آن اشتراک داریم. در مرکز این میراث همچنین اعتقادی محکم به آزادی بیان، آزادی ابراز عقیده و مناظره قدرتمند است. تنها در صورتی که فراموش کنیم چه کسی هستیم و چطور به اینجام رسیدیم ما ممکن است اجازه به رخ دادن سانسورگری سیاسی و تهیه فهرست سیاه در آمریکا بدهیم.
ترامپ همچنین به تعریف از رویکرد "اول آمریکا" که به گفته منتقدان به شهرت این کشور در خارج آسیب وارد کرده پرداخت.
ترامپ در این سخنرانی به عملیاتهای آمریکا علیه رهبر گروه تروریستی داعش و اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی، تصمیمش برای منتقل کردن سفارت آمریکا در اسرائیل به شهر قدس، فشارش به همپیمانان در ناتو برای بالا بردن سهمشان در این شراکت نظامی و رویکرد تند در قبال چین با وضع تعرفه ها اشاره کرد و آنها را از دستاوردهای عمده دوران ریاست جمهوری خود  خواند. او خروج آمریکا از پیمان تغییرات اقلیمی «وحشتناک» پاریس را جزو افتخارات خود شمرد و شیوع ویروس کرونا را به چین نسبت داد. 
او همچنین به این افتخار کرد که اولین رئیس جمهور آمریکا در طی چند دهه بوده که کشورش را وارد یک جنگ خارجی جدید نکرده است.
ترامپ با دفاع از کارنامه چهارساله خود گفت: «دستور کار ما ربطی به راست یا چپ نداشت، جمهوری‌خواه یا دموکرات نبود. ما در پی بهروزی ملت بودیم، یعنی کل ملت.»

تحلیف در پادگان واشنگتن
در آستانه ورود جو بایدن به کاخ سفید و شروع به کار به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا، تدابیری امنیتی سختگیرانه‌ای در واشنگتن اعمال شده است.
 بیش از 25 هزار نیروی گارد ملی از ترس خشونت‌های بیشتر در واشنگتن مستقر شده‌اند، با استقرار بیشتر از سه برابر نیرویی که هم اکنون به طور کل در عراق، افغانستان، سومالی و سوریه مستقر است واشنگتن شبیه یک منطقه جنگی است.
تمامی خیابان‌ها بسته شده، بلوک‌های سیمانی و کانتینرهای بزرگ ورودی‌های منطقه مرکزی شهر را بسته‌اند. نیروهای امنیتی می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می دهد نهادهای داخلی قرار است هدف تروریست‌های راست گرا قرار بگیرند.
با بسته شدن واشنگتن به نظر نمی‌رسد جمعیتی برای مراسم تحلیف رئیس جمهور حاضر شود پاندمی بهانه بسیار خوبی برای خالی نگه داشتن محل مراسم است.
نشنال مال که در روزهای تحلیف دیگر رئیس جمهوران آمریکا مملو از جمعیت بوده امروز همچون منطقه سبز بغداد بسته شده و قرق است. در عوض 200 هزار پرچم به نشانه کسانی که نمی‌توانند در مراسم شرکت کنند کاشته شده است.
بایدن قرار است درباره امید به اتحاد مجدد کشورش در تحلیفش سخن بگوید، درباره هدفی مشترک و اینکه او رئیس جمهور همه آمریکایی‌هاست و نه فقط کسانی که به او رای داده‌اند.

1 بهمن 1399 - 02:32:42 ب.ظ
AryaNews.com ©