نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
ظریف:
درباره مسائل منطقه‌ای و موشکی از ابتدا توافق کردیم که موضوعِ برجام نباشد و نخواهد بود
درباره مسائل منطقه‌ای و موشکی از ابتدا توافق کردیم که موضوعِ برجام نباشد و نخواهد بود

خبرگزاری آریا- وزیر امور خارجه با تاکید براینکه اگر غربی‌ها تحریم‌ها را بردارند، ما به همه تعهداتمان عمل می‌کنیم تصریح کرد: ایران برای اجرای تعهدات دیگران به دولت جدید آمریکا باج نخواهد داد.
به گزارش خبرگزاری آریا، ظریف در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه صد‌ها میلیارد دلار از فروش سلاح به برخی کشور‌های منطقه حاصل می‌شود گفت: این تسلیحات روی سر مردم یمن و فلسطین خراب می‌شود؛ بعید است که آن‌ها بخواهند از این فروش غیرانسانی دست بردارند.
وزیر امورخارجه با اشاره به اینکه این موضوعات قبلا بحث شده است و به توافق محکمی رسیده است گفت: غرب باید از گذشته درس بگیرد؛ دولت ترامپ امروز به زباله دان تاریخ فرستاده شد؛ این دولت حتی برای رسیدن به اهداف خودش به کنگره امریکا هم رحم نکرد.
آقای ظریف ادامه داد: این دولت، دولتی نیست که بخواهد از اقدامات خلاف قانون آن استفاده کند؛ اگر آن‌ها می‌پذیرند حمله به کنگره برای ترامپ سرمایه بود باید بپذیرند که اقدامات علیه ایران و آدمکشی‌هایی که علیه ایران کرده هم کار خوبی بوده است.
وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه امریکا درباره مسائل انسان دوستانه از جمله دارو اظهار داشت: من فکر می‌کنم سابقه آقای ترامپ و تصویری که از او در خود آمریکا دارد برای افراد جدید کافی است که بداند این روش اگر با کس دیگری کار می‌کرد با مردم بزرگ ایران کار نمی‌کند.

فرانسه و آمریکا فروش سلاح به منطقه را متوقف کنند
وزیر امورخارجه گفت: مشکل منطقه، فروش 25 درصد سلاح‌های دنیا از سوی فرانسه و آمریکا به این منطقه است که باید متوقف شود.
محمدجواد ظریف در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره احتمال مذاکره مجدد با امریکا اظهار داشت: ما یک توافق مستحکم داریم که شورای امنیت سازمان ملل تحت عنوان یک قطعنامه که اتفاقا امریکا هم بانی آن قطعنامه بوده به اتفاق آرا به آن رای داده است؛ نکاتی که در این توافق هست و آن چه که درش نیست با اتفاق نظر تصویب شده است.
وی ادامه داد: سه موردی که برخی مطرح می‌کنند یکی بحث زمانبندی است؛ موضوع زمانبندی یکی از طولانی‌ترین موارد مذاکره بود و امکان ندارد درباره آن دوباره مذاکره شود. این ایده که امریکایی‌ها همیشه داشته اند درباره اینکه هرچیزی که مال من است مال من است و آن چه که مال تو است قابل مذاکره است را کنار بگذارند.
وزیر امورخارجه با تاکید بر اینکه این گزاره درباره ایران کار نمی‌کند اظهارداشت: درباره مسائل منطقه‌ای و موشکی هم از ابتدا توافق کردیم که موضوعِ برجام نباشد و نخواهد بود؛ به همین دلیل پذیرفتیم که محدودیت‌های تسلیحاتی تا پنج سال و محدودیت‌های موشکی تا هشت سال ادامه پیدا کند. این در قطعنامه وجود دارد، چون ما حاضر نبودیم در باره آن صحبت کنیم.
آقای ظریف افزود: هزینه صحبت نکردن درباره مسائل موشکی و منطقه‌ای را پرداخت کردیم، اما دولت جدید امریکا و اروپایی‌ها باید بدانند که مشکل منطقه ما از ایران نیست بلکه از آن هاست.
وی افزود: مشکل منطقه از مقدار محدود تسلیحاتی که جمهوری اسلامی خودش تولید می‌کند نیست، بلکه فروش سلاح آن‌ها به منطقه است که این منطقه تبدیل به انبار باروت شده است، اگر فرانسه و امریکا می‌خواهند راجع به وضعیت تسلیحات در منطقه صحبت کنند، اول باید فروش 25 درصد سلاح دنیا به این منطقه را متوقف کنند.

1 بهمن 1399 - 12:39:43 ب.ظ
AryaNews.com ©