نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
کرونا در جهان؛
عبور شمار مبتلایان از 92 میلیون نفر در جهان /کشف سویه جدیدی از ویروس کرونا در ژاپن
عبور شمار مبتلایان از 92 میلیون نفر در جهان /کشف سویه جدیدی از ویروس کرونا در ژاپن
خرگزاری آریا-طبق آخرین آمار جهانی تاکنون 92 میلیون و 14 هزار نفر در سراسر جهان به بیماری کرونا -کووید19- مبتلا شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری آریا، بر اساس آخرین آمار جهانی پایگاه اطلاعاتی "worldometer" تا صبح امروز 92 میلیون و 14 هزار و 26 نفر در جهان به ویروس کرونا ــ کووید19 ــ مبتلا شده‌اند که از این تعداد، یک‌میلیون و 970 هزار و 117 نفر جان خود را از دست داده‌اند.
از مجموع تعداد مبتلایان در جهان، تاکنون 65 میلیون و 850 هزار و 330 نفر بهبود یافته و توانسته‌اند این بیماری را شکست دهند.
کشور آمریکا با بیشترین تعداد مبتلایان در جهان با افزایش 223 هزار و 628 مبتلا در 24 ساعت گذشته، به مجموع 23 میلیون و 369 هزار و 732 نفر رسیده است؛ تاکنون 389 هزار و 621 آمریکایی مبتلا به کووید19 در این کشور جان خود را از دست داده‌‌اند.
کشور هند پس از آمریکا در رده دوم جهان قرار دارد که با افزایش 15 هزار و 903 مبتلا در 24 ساعت گذشته، به مجموع 10 میلیون و 495 هزار و 816 مبتلا رسیده است؛ در این کشور تعداد 151 هزار و 564 نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.
کشور برزیل به‌عنوان سومین کشور جهان با افزایش 61 هزار و 804 مبتلا در 24 ساعت گذشته، به مجموع 8 میلیون و 195 هزار و 637 نفر رسیده است؛ تاکنون 204 هزار و 726 برزیلی جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.
کشورهای روسیه، انگلیس، فرانسه، ترکیه و ایتالیا نیز به‌ترتیب با 3میلیون و 448 هزار و 203، 3میلیون و 168 هزار و 51، 2میلیون و 806 هزار و 590، 2میلیون و 346 هزار و 285 و 2میلیون و 303 هزار و 263 نفر مبتلا در رده‌های چهارم تا هشتم جهان قرار گرفته‌اند.
همچنین کشورهای اسپانیا با 2میلیون و 137 هزار و 220 مبتلا و آلمان نیز با یک‌میلیون و 957 هزار و 492 نفر مبتلا در رده‌های نهم و دهم جهان قرار دارند.
از لحاظ تعداد بهبودیافتگان نیز کشورهای آمریکا، هند و برزیل به‌‌ترتیب با 13 میلیون و 816 هزار و 238، 10 میلیون و 129 هزار و 111 و 7 میلیون و 273 هزار و 707 نفر بهبودیافته در رده‌های اول تا سوم قرار دارند.

72 درصد مردم واکسن کرونا ایرانی را تزریق می‌کنند
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: بر اساس نظرسنجی انجام شده، 72 درصد مردم واکسن ایرانی کرونا را تزریق خواهند کرد.
 کیانوش جهانپور در صفحه توییتر خود نوشت: نظرسنجی مرکز افکارسنجی ایرانیان درباره واکسن کرونا نشان داد که 72 درصد مردم واکسن ایرانی کرونا را تزریق خواهند کرد. همچنین 60 درصد مردم امید زیادی به تولید واکسن ایرانی دارند و 40 درصد به واکسن‌های خارجی اعتمادی ندارند.53 درصد هم گفته‌اند اگر وزارت بهداشت واکسنی خارجی را تایید کند آن را تزریق می کنند.
جهانپور پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود: مسیر تولید واکسن کرونا در داخل دنبال می شود. اقدام برای تولید واکسن کرونا در داخل از ابتدا توسط 16 شرکت ایرانی شروع شده بود و تا این لحظه 12 تقاضا و اعلام آمادگی برای تولید واکسن کرونا در ایران به سازمان غذا و دارو وصول شده و از این تعداد هشت شرکت پرونده فعال دارند و از این هشت شرکت یک مورد وارد فاز کارآزمایی بالینی انسانی شده، دو شرکت دیگر نیز به زودی وارد فاز مطالعه بالینی انسانی می شوند.
سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت نیز اعلام کرده، واکسن ایرانی کرونا احتمالا تیر 1400 به مرحله تولید و بهره برداری می رسد

شمار قربانیان کرونا در روسیه از 63 هزار نفر گذشت
با شناسایی بیش از 22 هزار مورد جدید آلودگی، تعداد کل مبتلایان به کووید-19 در روسیه به 3 هزار و 471 هزار نفر رسیده، بیش از 553 هزار نفر تحت درمان بوده و 2 میلیون و 854 هزار نفر (بیش از 82 درصد) بهبود یافته‌اند.
به گزارش خبرگزاری «تاس»، ستاد عملیاتی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در روسیه، امروز (چهارشنبه) گزارش داد که تعداد موارد ابتلا به بیماری کووید-19 در این کشور طی یک روز گرشته 22 هزار و 850 نفر افزایش یافته و بدین ترتیب تعداد کل افراد آلوده به این عفونت به سه میلیون و 471 هزار و 53 نفر رسیده است.
طبق این اطلاعات، از لحاظ نسبی، روند افزایش شیوع بیماری برای پنجمین روز متوالی است که از 0.7 درصد فراتر نمی‌رود.
طی 24 ساعت اخیر، تعداد موارد جدید آلودگی به ویروس کرونا - 3 هزار و 300 مورد در سن‌پترزبورگ، یک هزار و 118 مورد در منطقه مسکو، 456 مورد در منطقه نیژنی نووگوراد، 389 مورد در منطقه راستوف و 388 مورد در منطقه وارونژ شناسایی شده است.
در حال حاضر، 553 هزار و 595 نفر همچنان در تمامی 85 منطقه فدرال روسیه بیمار  و تحت درمان هستند.
این ستاد یادآور شد، تعداد شهروندان روسی بهبود یافته از عفونت ویروس کرونا، طی روز گذشته، 28 هزار و 658 نفر افزایش یافت. بدین ترتیب، در مجموع تاکنون دو میلیون و 854 هزار و 88 نفر بهبود یافته‌اند.
برای دومین روز متوالی است که تعداد بیماران مرخص شده از تعداد عفونت‌های جدید بیشتر است. نسبت بهبودیافته‌ها به 82.2 درصد افزایش یافته است.

خودداری رژیم صهیونیستی از ارائه واکسن کرونا به فلسطین
فلسطین که در سال های اشغال توسط رژیم صهیونیستی از بحران های جدی آسیب دیده، اکنون با چالش مرگبار کرونا مواجه است.
 در حالی که واکسیناسیون کرونایی در اراضی اشغالی با انگیزه‌های سیاسی «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، انجام می‌شود، فلسطینیان ساکن اراضی اشغالی و نوار غزه و کرانه باختری از دسترسی به این واکسن‌ها محروم هستند.
به گزارش «واشنگتن پست»، واکسیناسیون کرونایی در اراضی اشغالی در حالی انجام می‌شود که این اقدام شامل فلسطینیان ساکن این اراضی یا نوار غزه نمی‌شود؛ بهانه صهیونیست‌ها از این اقدام، مفاد توافق «اسلو» است.
رژیم صهیونیستی مدعی است، واکسیناسیون فلسطینی‌های اراضی اشغالی و نوار غزه وظیفه تشکیلات خودگردان است.
معاون مدیر منطقه‌ ای خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان «عفو بین الملل»، نیز از رویکرد رژیم صهیونیستی بر اولویت دادن به زندگی صهیونیست‌ها به فلسطینی‌ها انتقاد کرد.
همچنین گروه‌های حقوق بشری نیز پیشتر خواستار انجام واکسیناسیون کرونایی برای زندانیان فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی شدند.
فلسطین به دلیل محاصره، اشغال و کمبود بودجه ناشی از تحریم‌ها و محدودیت‌های طولانی، فاقد امکانات و بودجه لازم برای خرید واکسن کروناست؛ ضمن اینکه زیرساخت‌های رفاهی و بهداشتی فلسطین به شدت ضعیف هستند.
عمق این بحران زمانی مشخص‌تر می‌شود که تخریب خانه‌های فلسطینیان و ساخت شهرک‌های صهیونیست نشین تحت مدیریت نتانیاهو و زیر سایه حمایت‌های آمریکا، با سرعت پیش می‌رود.

کشف سویه جدیدی از ویروس کرونا در ژاپن
ژاپن یک سویه جدید از ویروس کرونا را در چهار مسافری که از برزیل وارد توکیو شده‌اند، شناسایی کرده است که از انواع شناسایی شده در انگلیس و آفریقا متمایز است.
 وزارت بهداشت ژاپن اعلام کرده است که نوع جدیدی از ویروس کرونا را در این کشور شناسایی کرده است.
این سویه جدید از کووید-19 در چهار زن و مرد نوجوان تا 40 ساله که از برزیل وارد توکیو شده بودند، شناسایی شده است و در حالی که شباهت‌هایی با ویروس‌های انگلیسی و آفریقایی دارد، اما به نظر نمی‌رسد قبلاً دیده شده باشد.
با شناسایی این 4 نفر، تعداد مبتلایان تایید شده به ویروس‌های جهش یافته کرونا در ژاپن به 34 مورد رسید.
وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن این نوع جدید ویروس کرونا را به سازمان بهداشت جهانی گزارش داده است.
مسافران آلوده در تاریخ دوم ژانویه وارد فرودگاه "هاندا" در توکیو شده‌اند. پس از مثبت شدن آزمایش آنها در فرودگاه، انستیتوی ملی بیماری‌های عفونی ژاپن نمونه‌های آنها را تجزیه و تحلیل کرد و شناسایی نوع جدید کووید-19 را در آنها تأیید کرد. سه نفر از این چهار نفر علائمی مانند مشکل تنفس، تب و گلودرد داشتند.
انستیتوی ملی بیماری‌های عفونی ژاپن ضمن تایید شناسایی یک نوع جدید جهش یافته از ویروس کرونا اعلام
کرد که در حال حاضر قضاوت در مورد میزان سرایت بخشی این ویروس، خطر ایجاد علائم جدی و اثربخشی واکسن‌ها در مقابل آن دشوار است.
تاکنون مشخص شده است که انواع جدید موجود در انگلیس و آفریقای جنوبی نسبت به سویه‌های شناسایی شده در اوایل همه‌گیری به راحتی شیوع و گسترش می‌یابند. این در حالی است که ژاپن در میان بدترین موج ویروس کرونا قرار دارد

لغو جلسات پارلمان اروپا در استراسبورگ
جدیدترین اخبار کرونایی از اروپا حاکی از آن است که پارلمان اتحادیه اروپا به دلیل بحران کرونا تا ماه مارس جلسات خود را در استراسبورگ برگزار نخواهد کرد. "دیوید ساسولی"، رئیس پارلمان اروپا پیشنهاد داد که جلسات ژانویه و فوریه پارلمان بر اساس تصمیمات قبلا اتخاذ شده در استراسبورگ برگزار نشود.
به دلیل بحران کرونا حدود یازده ماه است که جلسات پارلمان اروپا در استراسبورگ برگزار نمی شود. اخیرا همه جلسات در بروکسل و در مقیاس کوچک تر برگزار می شود.

نارضایتی پزشکان آلمانی از نتایج قرنطینه سراسری
رئیس انجمن فدرال پزشکان بیمه های درمانی در آلمان (KBV) هم این انتقاد را به دولت وارد کرده که قرنطینه سراسری اعمال شده بی نتیجه بوده و هیچ دستاوردی نداشته است.
وی تاکید کرد: شمار مرگ و میرها همچنان به شدت بالا است و حمایت از گروه های خطر کرونایی به شدت بد است.

فرانسه: گونه‌های جهش یافته زیادی از کرونا در دنیا وجود دارد
"ژان فرانسوا دلفرایسی"، مشاور علمی دولت فرانسه بر این عقیده است که علاوه بر نوع جهش یافته کرونای انگلیسی و آفریقای جنوبی گونه های دیگری از این ویروس هم وجود دارد.
وی تاکید کرد که نمونه های جهش یافته دیگری از این ویروس در دنیا وجود دارد. وی بستن مدارس به دلیل شیوع نوع انگلیسی این ویروس را ضروری ندانسته و تاکید کرد که حدود یک درصد مبتلایان در کشور به این نوع ویروس آلوده شده‌اند. وی در عین حال گفت که باید محدودیت های دیگری تصویب شود تا از گسترش این ویروس جلوگیری به عمل آید.

رئیس جمهور ارمنستان در بیمارستان بستری شد
رئیس جمهور ارمنستان هم که به کرونا مبتلا شده است در پی وخامت حال عمومی اش به بیمارستان منتقل شد. دفتر رئیس جمهوری در ایروان اعلام کرد که سیر بیماری رئیس جمهور جدی است و وی تب بالایی دارد.
منابع خبری سه شنبه شب گذشته به وقت تهران گزارش دادند که رئیس جمهوری ارمنستان که برای معالجه پای خود به پایتخت انگلیس رفته بود به کرونا مبتلا شد.
«آرمن سرکسیان» رئیس جمهوری ارمنستان طی سفر به لندن به کرونا مبتلا شد. سرکسیان که برای مداوای پای خود به لندن سفر کرده بود به بیماری کرونا مبتلا شد و اینک خود را قرنطینه کرده است.

هشدار مقامات بهداشتی فرانسه درباره گسترش ویروس انگلیسی
مقامات بهداشتی فرانسه هم درباره خطرات نوع جهش یافته ویروس انگلیسی که به صورت روزافزون در انگلیس در حال گسترش است هشدار داده‌اند.
"ژان فرانسوا دلفرایسی"، مشاور علمی دولت فرانسه در این باره گفته است: من بسیار نگران هستم. این نوع ویروس در صورتی که اقدامی صورت نگیرد به سرعت در فرانسه گسترش خواهد یافت.
یکی از مسئولین بهداشتی پاریس هم از حدود 11 مورد آلودگی به ویروس انگلیسی در این شهر خبر داده است. به گفته وی 40 مورد مشکوک دیگر هم کشف شده است.

اولین موارد کرونای جهش یافته آفریقای جنوبی در آلمان
مقامات ایالت بادن- وورتمبرگ آلمان هم از اولین موارد ابتلا به کرونای جهش یافته آفریقای جنوبی در این ایالت خبر دادند. افراد آلوده به این ویروس در خانواده‌ای دیده شدند که در 13 دسامبر از آفریقای جنوبی به آلمان آمدند.

واکسیناسیون 690 هزار نفر در آلمان
انستیتو رابرت کخ آلمان هم شب گذشته از واکسیناسیون حدود 690 هزار نفر علیه ویروس کرونا در این کشور خبر داد.

احداث سردخانه‌های موقتی در انگلیس
مقام‌های انگلیسی مجبور شده‌اند با افزایش چشمگیر تلفات ناشی از بحران شیوع ویروس کرونا، سردخانه‌های موقتی را در برخی مناطق این کشور راه اندازی کنند.
در حالی که ظرفیت بیمارستان‌های انگلیس برای نگهداری اجساد فوتی‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا پر شده است، مقام‌های این کشور اقدام به راه اندازی سردخانه‌های موقت در برخی مناطق کرده‌اند.
در منطقه‌ای واقع در جنوب لندن ظرفیت سردخانه بزرگترین بیمارستان که 600 جایگاه بوده پر شده و مقام‌های محلی مجبور به راه اندازی یک سردخانه موقت شده‌اند.
در سردخانه موقت منطقه هددلی نیز هم اکنون بیش از 170 جسد نگهداری می‌شود.

1060 مرگ روزانه کرونایی در آلمان
انستیتو رابرت کخ آلمان هم صبح امروز از ابتلای 19600 مورد ابتلای جدید به کرونا در عرض 24 ساعت و 1060 مرگ روزانه کرونایی خبر داد.

تمدید وضعیت اضطراری در دستورکار دولت ایتالیا
دولت ایتالیا هم با توجه به آمار بالای ابتلا به کرونا می خواهد شرایط استثنایی را تا 30 آوریل (10 اردیبهشت 1400) تمدید کند. وزیر بهداشت ایتالیا چنین اقدامی را با توجه به بالا رفتن شاخص خطر این بیماری مناسب ارزیابی کرده است. شرایط اضطراری فعلی بر اساس تصمیمات قبلا اتخاذ شده در 31 ژانویه به پایان می رسد.
ایتالیا در اتحادیه اروپا دارنده بیشترین قربانیان کرونایی و در دنیا در جایگاه ششم قرار دارد.

انگلیس بیماران کرونایی را به هتل‌ها منتقل می‌کند
وزیر بهداشت انگلیس هم اعلام کرده از آنجایی که بیمارستان ها در این کشور به دلیل شیوع گسترده کرونا به مرزهای ظرفیت پذیرش خود رسیده‌اند بیماران می توانند در صورت لزوم به هتل ها منتقل شوند. این اقدام برای بیمارانی انجام می شود که دیگر نیازی به درمان خاصی در بیمارستان ندارند و هنوز هم نمی توانند به خانه بروند. وزیر بهداشت انگلیس گفته است: ما همه گزینه ها را امتحان می کنیم.

بالاترین رکورد مرگ‌های کرونایی روزانه در پرتغال
شمار مرگ های کرونایی روزانه در پرتغال هم رکورد زده است. نهادهای بهداشتی این کشور روز گذشته خبر دادند که در عرض 24 ساعت 155 نفر در این کشور در اثر ابتلا به کرونا جان داده‌اند که از ابتدای شیوع بحران کرونا بی سابقه بوده است. در این مدت 7259 نفر هم به این بیماری مبتلا شده‌اند.
امروز (چهارشنبه) دولت پرتغال بعد از نشست کابینه محدودیت های جدید برای مهار کرونا را در دستور کار قرار می دهد.

تمدید قرنطینه سراسری در هلند
دولت هلند هم قرنطینه سراسری برای مهار کرونا را تا 9 فوریه تمدید کرد. این خبر را نخست وزیر این کشو روز سه شنبه اعلام کرد. وی شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی را بسیار نگران کننده توصیف کرد. وی از شهروندان کشورش خواست تا ماه مارس در کشور بمانند و به سفر نروند.

جدیدترین آمار مبتلایان در کشورهای  مهم اروپایی
بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال در انگلیس 3146051 نفر به کرونا مبتلا شده و 83370 نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان داده‌اند.
در فرانسه هم تا به حال 2806590 نفر به کرونا مبتلا شده و 68802 نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.
در ایتالیا هم بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال 2303263 نفر به کرونا مبتلا شده و 79819 نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.
در اسپانیا هم تا به حال 2137220 نفر به کرونا مبتلا شده و 52683 نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.
در آلمان هم بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال 1957492 نفر به کرونا مبتلا شده و 43203 نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

وزیر بهداشت اتریش: سخت‌ترین هفته‌های کرونایی را در پیش رو داریم
وزیر بهداشت اتریش با توجه به شیوع گسترده ویروس جهش یافته انگلیسی در سراسر اروپا اعلام کرد که سخت‌ترین هفته‌های کرونایی را در پیش رو داریم.
به گزارش روزنامه "کرونن سایتونگ"، رادولف آنشوبر وزیر بهداشت اتریش شب گذشته در سخنانی اعلام کرد که دولت این هفته درباره تمدید احتمالی قرنطینه که تا 24 ژانویه معتبر است و باز شدن مدارس که مقرر شده در 18 ژانویه انجام شود تصمیم گیری می کند.
وی تاکید کرد که اقدامات بعدی به یک تحلیل بسیار دقیق وضعیت فعلی با توجه به شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی که به اتریش هم رسیده است بستگی دارد.
آنشوبر با نگاهی به این ویروس جدید گفت: ما واقعا با این مسئله داریم. چند روزی است که شرایط این گونه است که ویروس جهش یافته انگلیسی در تمام اروپا به طرز نگران کننده‌ای گسترش می یابد.
وزیر بهداشت اتریش همچنین به شرایط ایرلند اشاره کرده و گفت: این کشور درست قبل از کریسمس بهترین کشور اروپایی (از نظر شرایط کرونایی) بود اما سه هفته بعد به رکوردداران مبتلایان کرونا در تمام اروپا تبدیل شد. همچنین خبرهای نگران کننده‌ای از اسلواکی به گوش می رسد.
وی افزود: من فکر می کنم سخت ترین هفته های بحران کرونا تا عید پاک در پیش روی ما قرار دارد. بنابراین ما به عنوان دولت این شرایط را با دقت بسیار بالا و به صورت مشترک با دانشمندان مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و تصمیم گیری می کنیم.
وی همچنین گفت: مسئولیت ما حمایت از شهروندان است واین بالاترین اولویت ما است.
ویروس جهش یافته انگلیسی که گفته می شود سرایت آن بسیار بالاتر از ویروس معمولی است در برخی ایالات اتریش هم در حال انتشار است.
آنشوبر با توجه به این اوضاع اعلام کرد که همه موارد مشکوک به آلودگی به این ویروس باید دقیقا مورد بررسی قرار گیرد.
وی با توجه به شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در سراسر اروپا گفت که در عرض چند روز همه چیز می تواند در مسیری منفی تغییر کند.
اتریش هم مانند دیگر کشورهای اروپایی در ماه های اخیر با سرعت بالای ابتلا به کرونا مواجه شده و قرنطینه سراسری سختی تا 24 ژانویه بر این کشور حاکم است.
بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال در اتریش 383833 نفر به کرونا مبتلا شده و 6819 نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه تبعات آزمایش همگانی واکسن فایزر بر اشغالگران
یک جوان ساکن سرزمین های اشغالی ساعاتی بعد از دریافت واکسن آمریکایی کرونا دچار حمله قلبی شده  و در بیمارستان بستری شد.
به گزارش روزنامه یدیعوت احارانوت در خبری نوشت یک جوان 23 ساله کمتر از دو روز پس از دریافت واکسن کرونا دچار حمله قلبی و به بیمارستان منتقل شد.
این بیمار پس از نجات از مرگ حتمی در این باره گفت 24 ساعت بعد از دریافت واکسن حرارت بدنم به شدت بالا رفت تبم به بالاتر از 39 درجه رسیده بود و دچار استفراغ شدید شدم.
به گفته پزشکان، وی علاوه بر مشکلات قلبی با مشکلات شدید کلیوی هم روبرو شده است و ظاهرا این مشکلات بی ارتباط با دریافت واکسن کرونا نیست.
برخی کارشناسان به این روزنامه عبری زبان گفتند ظاهرا مشکلات باعث شد سیستم ایمنی بدن این فرد بعد از دریافت واکسن نسبت به اندامهای اصلی همچون عضله قلب واکنش نشان داده و به آن حمله کند  این فرد در حال حاضر با تشخیص التهاب شدید عضله قلب در بیمارستان بستری است.

24 دي 1399 - 05:19:17 ب.ظ
AryaNews.com ©