نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
ارسال 22 طرح مصوب شورا به مجلس
ارسال 22 طرح مصوب شورا به مجلس
خبرگزاری آریا-رئیس شورای عالی استان‌ها با تاکید بر ضرورت اصلاح قوانین شورا‌ها از ارسال 22 طرح مصوب شورا به مجلس خبر داد.
به گزارش آریا، آقای علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان‌ها در نشست خبری که امروز چهارشنبه در ساختمان دوم شورای عالی استان‌ها برگزار شد، گفت: به جز مجلس شورای اسلامی تنها دو دستگاه دولت و شورای عالی استان‌ها، می‌توانند به مجلس طرح و لایحه ارائه کنند البته متاسفانه از این ظرفیت به طور کامل استفاده نشده است.
وی افزود: تشکیل شورای عالی استان‌ها با قوانین جدید و مصوب از سوی مجلس نبوده بلکه قانون اساسی بنیان این نهاد را طرح ریزی کرده و تشکیل این شورا بر اساس قانون اساسی بوده است.
احمدی تصریح کرد: من نمیتوانم پاسخگوی عملکرد شورای عالی استان‌ها در دوره‌های گذشته باشم. اما پاسخگوی اعمال خودم هستم و تا آنجا که توانسته‌ام سعی کرده‌ام وظایف ذاتی شورای عالی استان‌ها را عملیاتی کنم.
رئیس شورای عالی استان‌ها بیان کرد: یکی از وظایف شورای عالی استان‌ها ارائه طرح به مجلس شورای اسلامی است و ما در اجلاس‌هایی که برگزار می‌شود طرح‌های مختلفی را در کمیسیون‌های شورای عالی استان‌ها بررسی کرده و بعد از تصویب در صحن علنی به مجلس ارسال می‌کنیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سه طرح شورای عالی استان‌ها در مجلس اعلام وصول شده است، گفت: رسیدگی به طرح‌ها در مجلس شورای اسلامی تا حدودی زمان‌بر است و طرح‌های شورای عالی استان‌ها دچار بروکراسی اداری می‌شود و پس از بررسی در کمیسیون‌ها به صحن مجلس ارسال می‌شود.
احمدی افزود: مورد بعدی مصوباتی است که شورای عالی استان‌ها بر اساس اختیارات و وظایف خود پس از طی مراحل قانونی تصویب می‌کند و در روزنامه رسمی منتشر می‌شود. این مصوبات به عنوان قانونی که برای تمام دستگاه‌های دولتی و مدیریت شهری لازم الاجراست شناخته می‌شود و برای ابطال این مصوبات هیئت عمومی دیوان عدالت اداری باید اعلام نظر کند.
رئیس شورای عالی استان‌ها اظهار داشت: نظر شورای محترم نگهبان این است که بُعد نظارتی شورا‌های اسلامی تقویت شود؛ بنابراین ما در شورای عالی استان‌ها به‌عنوان بزرگترین نهاد شورایی کشور و پارلمان دوم سامانه ملی ثبت تخلفات و شکایات مردمی را راه‌اندازی کردیم که تا به امروز شکایت‌های زیادی که تقریبا به 1100 مورد می‌رسد از اقصا نقاط کشور در این سامانه ثبت شده است.
وی ادامه داد: ما نیز به فراخور موضوع شکایات ثبت شده پیگیر موضوعات هستیم و برخی از شکایات را که خارج از اختیارات ما است به دستگاه‌های نظارتی ارسال می‌کنیم.
احمدی بیان داشت: برای ساماندهی شورا‌ها و اینکه از جمعیت شورا‌ها به تفکیک روستا‌ها و شهر‌ها اطلاع داشته باشیم سامانه جامع شورا‌های اسلامی سراسر کشور را راه‌اندازی کرده‌ایم. در این سامانه اسامی تمام اعضای شورا‌های اسلامی سراسر کشور از شورا‌های روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان به اضافه دهیاری‌ها و شهرداری‌ها وارد شده و ساماندهی می‌شود.
رئیس شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: از طریق این سامانه ما می‌توانیم به اطلاعات اعضای شورا‌های پایه و فرادست دسترسی پیدا کنیم و از این ظرفیت برای ساماندهی بهتر جامعه شورایی استفاده کنیم.
وی توضیح داد: از آن جایی که لازم است به صورت تخصصی اخبار شورا‌های سراسر کشور پوشش داده شود پایگاه خبری و تحلیلی رکن چهارم راه اندازی شد.
احمدی با بیان اینکه ما از روستا‌ها غفلت کرده‌ایمف گفت: این در صورتی است که تمام منابع از جمله زمین، آب و محصولات کشاورزی و حتی منابع معدنی در روستا‌ها قرار دارد. شورا‌های روستا به عنوان بخشی از بدنه نظام در پیشبرد اهداف کشور تاثیرگذار هستند؛ بنابراین ما نباید از روستا‌ها غفلت کنیم. چرا که این روستا‌ها در مجموع تاثیر زیادی در پیشبرد اهداف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارند؛ بنابراین هرچه روستا‌ها تقویت شوند پیشرفت کشور چشم گیرتر است.
رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: بنابراین در صورت توسعه روستا‌ها علاوه بر جلوگیری از مهاجرت از روستا به شهر، منابع مورد نیاز کشور از جمله گوشت، محصولات لبنی و کشاورزی تامین می‌شود. همچنین توسعه روستا‌ها به توسعه گردشگری کشور کمک شایانی می‌کند و می‌تواند برای کشور ارز آور باشد.
24 دي 1399 - 04:26:53 ب.ظ
AryaNews.com ©