نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
آیا ترامپ می‌تواند خود را عفو کند؟
آیا ترامپ می‌تواند خود را عفو کند؟
خبرگزاری آریا- دونالد ترامپ می‌کوشد در اقدامی عجیب و با سوء‌استفاده از اختیارات رئیس‌جمهور، خود و فرزندانش را عفو کند.
به گزارش سرویس بین الملل به نقل از سی‌ان‌ان، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا همچنان در تقلا است تا خود و فرزندانش را مورد عفو قرار دهد.
پس از حمله به ساختمان کنگره، رئیس جمهور آمریکا بحث در مورد عفو خود و فرزندانش را ادامه داده است.
گفته می‌شود در صورتی که ترامپ بتواند خود و فرزندانش را قبل از ترک کاخ سفید مورد عفو قرار دهد، در آن صورت مانع پیگرد قانونی خود و اعضای خانواده‌اش پس از روی کار آمدن دولت جدید بایدن خواهد شد.
تلاش‌های ترامپ در این زمینه در حالی صورت می‌گیرد که به دنبال حمله حامیان تندرو وی به ساختمان کنگره علاوه بر ایجاد اخلال در نشست مشترک کنگره، پنج نفر جان خود را از دست دادند.
با تلاش شدید دموکرات ها برای استیضاح هرچه زودتر ترامپ و یا برکنار کردن وی با استناد به متمم 25 قانون اساسی، نگرانی اصلی رئیس جمهور آمریکا هم اکنون حفاظت از خود و فرزندانش است.
بسیاری از صاحب‌نظران، اقدامات و سخنان ترامپ را تحریک به شورش تلقی می‌کنند.

وزیر دادگستری سابق آمریکا: ترامپ نمی‌تواند خود را عفو کند
ویلیام بار وزیر دادگستری سابق آمریکا به ترامپ اطلاع داده اند که او نمی‌تواند، خود را عفو کند.
شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از سی ان ان اعلام کرد: مشاور کاخ سفید و ویلیام بار وزیر دادگستری سابق آمریکا به دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور اطلاع داده اند که او نمی‌تواند خود را عفو کند.
گفتنی است؛ نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در گفتگو با برنامه "60 دقیقه" شبکه تلویزیونی سی بی اس در پاسخ به این سوال که اگر رئیس جمهور، خودش را مورد عفو قرار دهد، چه اتفاقی می‌افتد؟ گفت: اگر او این افراد را که در کنگره اقدامات تروریستی انجام دادند عفو کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ او تنها می‌تواند خود را در مقابل جرایم فدرال مورد عفو قرار دهد. او نمی‌تواند خودش را در مقابل جرایم ایالتی عفو کند. او در ایالت نیویورک تحت تحقیق قرار دارد.
همچنین؛ نشریه هیل وابسته به کنگره آمریکا نیز در مطلبی نوشت: یکی از مؤلفه‌های مربوط به اجتناب از برخورد قانونی با ترامپ این احتمال است که وی قبل از ترک کاخ سفید بخواهد خود را مورد عفو قرار دهد. مدت هاست که این سناریو مورد گمانه زنی‌ها بوده است، اما سؤالات مربوط به این اقدام بی سابقه به دنبال خشونت‌های این هفته در کنگره تشدید شده است.
عفو ریاست جمهوری هیچگاه عملی نشده است و قانونی بودن آن همچنان یک سوال باز است. اتفاق نظر کلی بین اکثر کارشناسان این است که چنین اقدامی غیرقانونی است.
یک قانون دقیق‌تر که در مورد میزان قدرت رئیس جمهور در عفو خود این است که مصونیت فقط به جرایم فدرال محدود می‌شود نه نقض قوانین کیفری ایالتی.
 
هشدار دو مقام بلندپایه دولت آمریکا به ترامپ
دست کم دو تن از اعضای بلندپایه دولت ترامپ به وی توصیه کردند خودش را عفو نکند.
به گزارش اسپوتنیک از واشنگتن، سی ان ان اعلام کرد ویلیام بار، دادستان کل سابق آمریکا ماه گذشته قبل از استعفا موضع خود را در این باره به ترامپ اعلام کرد. سی ان ان در گزارش خود به نقل از منابع متعدد تصریح کرد یک مقام دیگر کاخ سفید به نام پت سیپولون که مشاور (ترامپ) است نیز به رئیس جمهور همین توصیه را کرده است.
دو منبع درباره اینکه مایک پنس، معاون رئیس جمهور، ترامپ را عفو کند، ابراز تردید کردند، چرا که او از رفتار رئیس جمهور - یعنی سخنرانی التهاب آفرین وی قبل از شورش‌های مرگبار در ساختمان کنگره- مایوس شد.
پس از درخواست ترامپ از هوادارانش برای ادامه مبارزه و جلوگیری از «دزدیده شدن» (نتایج) انتخابات، هزاران تن از حامیانش ششم ژانویه همزمان با اجرای روند تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری در کنگره، با خشونت به ساختمان کنگره حمله کردند.
به موجب این گزارش، ترامپ به تازگی ایده عفو خود و بستگان نزدیکش را مطرح کرده است. رئیس جمهور آمریکا اختیارات عفو خود را دارد، اما فقط در مورد جرائم فدرال، نه شکایت‌هایی که در سطح ایالتی علیه وی مطرح است. پیش بینی می‌شود وی قبل از پایان دوره ریاست جمهوری اش در 20 ژانویه، افراد بیشتری را عفو کند.
بر اساس آمار نیویورک تایمز، در شورش‌های کنگره، پنج تن کشته و بیش از 100 نفر زخمی شدند

مک کانل: ترامپ باید محاکمه شود
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، نیویورک تایمز اعلام کرد میچ مک کانل رهبر جمهوری خواهان مجلس سنای آمریکا گفت ترامپ تخلفاتی مرتکب شده است که باید محاکمه شود.
پیشتر مک کانل گفته بود زمانی که دموکرات‌ها به لطف پیروزی در دور دوم انتخابات کنگره در جورجیا، کنترل سنا را به دست بگیرند، پس از پایان دوره ریاست جمهوی ترامپ، او را محاکمه خواهند کرد.
در صورت مجرم شناخته شدن پس از پایان دوره اش، ترامپ همچنین مزایای روسای جمهور سابق مانند امنیت و بازنشستگی را از دست می‌دهد و از نامزدی برای یک دوره دوم منع می‌شود.

24 دي 1399 - 03:31:12 ب.ظ
AryaNews.com ©