نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
چرا ترامپ پیشنهاد تعویق انتخابات 2020 را مطرح کرده است؟
چرا ترامپ پیشنهاد تعویق انتخابات 2020 را مطرح کرده است؟
خبرگزاری آریا-بر اساس ماده 2 قانون اساسی ایالات متحده، رئیس جمهور نمی‌تواند تاریخ برگزاری انتخابات را تغییر دهد و این کار از جمله حقوق کنگره این کشور محسوب می شود.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از یورونیوز، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه در پیامی توییتری موضوع به تاخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری سال جاری را که قرار است 3 نوامبر برگزار شود، مطرح کرد. او با اشاره به شیوع کرونا همچنین احتمال تقلب از مسیر رای‌دهی پستی نیز افزود که آیا بهتر نیست این انتخابات تا زمانی که مردم بتوانند به درستی و در امنیت و سلامت رای دهند، به تاخیر بیفتد؟
انتشار این پیام، واکنش‌های بسیاری را در میان سیاستمداران آمریکا در پی داشت و گمانه زنی‌هایی را درباره سرنوشت سیاسی این کشور مطرح کرد.
پیش از این در ماه آوریل «جو بایدن» رقیب دموکرات آقای ترامپ انجام چنین رفتاری را از سوی او پیش‌بینی کرده بود. او گفته بود: «حرف من را به یاد داشته باشید؛ به نظر من ترامپ تلاش خواهد کرد تا به شکلی انتخابات را عقب بیندازد.»
اما آیا آن گونه که خواست دونالد ترامپ است، می‌توان زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را تغییر داد؟ از نظر تحلیلگران، پاسخ کوتاه به این پرسش تنها یک کلمه است: «خیر»
پاسخی کمی مفصل‌تر به این پرسش اینکه، دونالد ترامپ از نظر قانونی چنین قدرتی ندارد و برای انجام هر تغییری در این باره، نیازمند مجوز کنگره است.
بر اساس ماده 2 قانون اساسی ایالات متحده، رئیس جمهور نمی‌تواند تاریخ برگزاری انتخابات را تغییر دهد و این کار از جمله حقوق کنگره این کشور محسوب می شود.
در این کشور از سال 1845 میلادی تا کنون، روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری همواره اولین سه‌شنبۀ ماه نوامبر بوده است که بر این اساس انتخابات پیش‌رو باید در 3 نوامبر برگزار شود. کارشناسان حقوقی معتقدند حتی اگر دونالد ترامپ به دلیل شیوع ویروس کرونا وضعیت اضطراری اعلام کند نیز باز هم اجازه تغییر این تاریخ را نخواهد داشت.
پس از انتشار این پیام توییتری، قانونگذاران در هر دو حزب آمریکا به سرعت به مردم اطمینان دادند که انتخابات به تاخیر نخواهد افتاد.
علاوه بر این با توجه به اینکه دموکرات ها هم اکنون کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را برعهده دارند، حتی همراهی احتمالی جمهوریخواهان با ترامپ نیز نمی‌تواند باعث تغییر تصمیم کنگره شود.
به این نکته هم باید توجه داشت که هرگونه تغییر در قانون انتخابات باعث می‌شود که کنگره برای به تعویق انداختن دیگر مراحل انتخابات وارد عمل شود؛ از جمله به عقب انداختن روز رأی گیری انجمن گزینش‌گران (Electoral college) که برای 14 دسامبر برنامه‌ریزی شده است.
در پی آن نیز مطابق قانون، کنگره باید در ساعت 1 بعد از ظهر 6 ژانویه سال آینده برای شمارش رای الکترال و اعلام رسمی برنده انتخابات تشکیل جلسه دهد. همه این تاریخ‌ها در قانون این کشور درج شده است.

واکنش پامپئو به پیشنهاد تعویق انتخابات از سوی ترامپ
کمی پی از آنکه ترامپ ایده به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را مطرح کرد، وزیر خارجه این کشور گفت که وزارت دادگستری احتمالا آن را بررسی می کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در جریان جلسه کنگره به سوال درباره توئیت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری درباره به تاخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که قرار است در نوامبر برگزار شود، بسیار محتاطانه پاسخ داد و گفت: من نمی خواهم وارد یک قضاوت حقوقی شوم. در نهایت، وزارت دادگستری است که درباره این مساله به تعیین و تکلیف حقوقی می پردازد.
سناتور تیم کین، در جریان جلسه کمیته روابط خارجی سنا از پامپئو پرسید که چگونه ترامپ اختیار به تعویق انداختن انتخابات را همانطور که در توئیتش نوشته بود، دارد.
تحلیلگران حقوقی می گویند، رئیس جمهوری حق و اختیار به تاخیر انداختن انتخابات را ندارد و این سناتور روز پنجشنبه به این نکته اشاره کرد که کنگره می تواند تاریخ را تغییر دهد اما قانون اساسی تصریح می کند که دوره ریاست جمهوری در ژانویه پایان می یابد.
اما این مساله که پامپئو رسیدگی به این مساله را به وزارت دادگستری ارجاع داده خود یک مولفه دیگر درباره این پیشنهاد در به تاخیر انداختن انتخابات است. وزیر خارجه آمریکا به این مساله اشاره نکرد که این وزارت خانه چه نقشی در به تاخیر انداختن انتخابات دارد و تنها گفت که انتخابات باید به صورت قانونی برگزار شود.
وی بدون آنکه به سوال این سناتور در کمیته روابط خارجی سنا درباره اینکه ترامپ چطور می تواند به صورت قانونی باعث تاخیر در روند برگزاری انتخبات شود، پاسخ درستی بدهد، گفت: ما خواهان برگزاری انتخاباتی هستیم که همه به آن اعتماد داشته باشند. این روند بایستی به صورت قانونی برگزار شود.

برنی سندرز خطاب به ترامپ: نه آقای رئیس جمهور، نمی‌خواهیم انتخابات به تعویق بیافتد!
سناتور برنی سندرز در واکنش به توئیت ترامپ درباره به تاخیر افتادن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: ما نمی‌خواهیم انتخابات به تاخیر بیفتد.
به گزارش خبرگزاری فاکس نیوز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی نوشته بود که می‌خواهد تا زمانیکه مردم در امان باشند و سلامت آنها حفظ شود، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تعویق بیفتد.
اما برنی سندرز، سناتور آمریکایی به این توئیت واکنش نشان داد و گفت: نه آقای رئیس جمهور! ما نمی‌خواهیم انتخابات به تاخیر بیفتد. مردم آمریکا از استبداد، دروغ‌های شما و نژادپرستی شما خسته و بیمار هستند. سوم نوامبر 2020 دموکراسی پیروز می‌شود و ریاست جمهوری فاجعه بار شما پایان می‌یابد. بای بای!

تاخیر انتخابات احتمالا به معنای ریاست جمهوری پلوسی است
اما اگر به هر دلیلی انتخابات در موعد مقرر برگزار نشد چه؟ در این حالت از نظر بسیاری، باید در انتظار ریاست جمهوری نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از منتقدان سرسخت سیاست‌های دونالد ترامپ بود.
این نکتۀ جالب از نگاه بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی پنهان نماند و زمان کوتاهی پس از پیام توییتری دونالد ترامپ، پستهای بسیاری با عبارت «رئیس‌جمهور پلوسی» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.
بر اساس بیستمین اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، دورۀ کار رئیس جمهور و معاون او، تحت هر شرایطی در ظهر روز 20 ژانویه به پایان می‌رسد و جانشین او از این زمان فعالیتش را آغاز می‌کند.
بنابراین اگر انتخابات ریاست جمهوری به زمانی پس از 20 ژانویه 2021 میلادی تغییر یابد، دیگر نه دونالد ترامپ رئیس جمهور است و نه «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور.
در این حالت کنگره باید وارد عمل شود و کسی را تا زمان برگزاری انتخابات، موقتا مسئول ادارۀ امور کشور کند.
گمانه زنی‌هایی وجود دارد که در این مدت، رئیس مجلس نمایندگان به عنوان رئیس جمهور موقت ایفای نقش خواهد کرد. در این حالت، این مسئولیت به خانم پلوسی محول خواهد شد.

ترامپ می‌تواند زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را تغییر دهد؟
درخواست تلویحی دونالد ترامپ برای تغییر تاریخ برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا این سئوال را پیش آورده که آیا او از چنین اختیاری برخوردار است یا خیر.
 «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز در پیامی در توئیتر به صورت ضمنی خواستار تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که قرار است در ماه نوامبر برگزار شود شد.
ترامپ که بار‌ها از رأی‌گیری پُستی انتقاد کرده و مدعی شده این نوع از رأی‌گیری منجر به تقلب می‌شود در توئیتر نوشت: «با برگزاری انتخابات به صورت پستی (نه رأی‌گیری غیابی که خوب است)، انتخابات 2020، نادرست‌ترین و متقلبانه‌ترین انتخابات در تاریخ خواهد بود. شرم بزرگی برای ایالات متحده به بار خواهد آورد. انتخابات را تا روزی که مردم بتوانند به صورت مناسب، سالم و ایمن رأی بدهند به تأخیر بیندازیم؟»
این پیام ترامپ، واکنش‌های گسترده‌ای به همراه داشته و بسیاری از سیاستمداران در آمریکا به رئیس‌جمهور آمریکا یادآوری کرده‌اند که تصمیم‌گیری در این مورد در حوزه اختیارات او نیست.
تاریخ برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری از سال 1845 به این سو، آخرین سه‌شنبه ماه نوامبر تعیین شده است؛ در قوانین فدرال همچنین ذکر شده که دوره رئیس‌جمهور 20 ژانویه به پایان می‌رسد و در همان روز رئیس‌جمهور جدید و معاون او سوگند یاد می‌کنند.
اما تنها کنگره آمریکا است که می‌تواند درباره تعویق تاریخ انتخابات تصمیم بگیرد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتی این موضوع را به ترامپ خاطرنشان کرد و نوشت: «بند 2 بخش اول قانون اساسی آمریکا صراحت دارد: کنگره می‌تواند زمان انتخابات الکتور‌ها و زمانی که آن‌ها می‌توانند رأی بدهند را تعیین کند.»
«الن وینتراب»، یکی از اعضای کمیسیون فدرال انتخابات آمریکا که یک نهاد نظارتی برای ضمانت اجرای قوانین انتخاباتی است مسئله‌ای مشابه را به ترامپ گوشزد کرد. او نوشت: «نه آقای رئیس‌جمهور. نه. شما اختیار تغییر [زمان]انتخابات را ندارید. این کار نباید هم انجام شود.»
وی اضافه کرد: «ایالات‌ها و نهاد‌های محلی از شما و کنگره بودجه می‌خواهند تا بتوانند انتخابات را همان‌طور که همه آمریکایی‌ها می‌خواهند به صورت ایمن و سالم برگزار کنند. چرا در این خصوص کاری نمی‌کنید؟»
ترامپ که بار‌ها از رأی‌گیری پُستی انتقاد کرده و مدعی شده این نوع از رأی‌گیری منجر به تقلب می‌شود، به صورت ضمنی خواستار تعویق انتخابات ریاست‌جمهوری آبان ماه آمریکا شد
11 مرداد 1399 - 02:41:38 ب.ظ
AryaNews.com ©