نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
میرفاضل نیکزاد مطرح کرد؛
تصفيه آب آشاميدني در تصفيه خانه درياچه چيتگر
تصفيه آب آشاميدني در تصفيه خانه درياچه چيتگر
خبرگزاری آریا- معاون سازمان مهندسی و عمران شهرداری تهران: در شرایط اضطرار می‌توان با تغییر عملکرد تصفیه خانه شهدای خلیج فارس از آب آن به عنوان آب آشامیدنی استفاده کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا، آقای میرفاضل نیکزاد افزود: به عنوان یک مهندس عمران هربار که وارد تصفیه خانه شهدای خلیج فارس می‌شوم به ساخت چنین مجموعه‌ای بی نظیر در کشورمان افتخار می‌کنم، ساخت این تصفیه خانه به دست مهندسان ایرانی انجام شده و در خاورمیانه تصفیه خانه‌ای کم نظیر است.
وی گفت: از همان ابتدای آغاز فعالیت، این تصفیه خانه فعالیت بسیار خوبی داشته داشت و هم اکنون به عنوان یک سازند راهبردی برای کشورمان و شهر تهران عمل می‌کند.
نیکزاد افزود: هر 7 ماه یکبار حدود 7 میلیون متر مکعب آب دریاچه در این مکان تصفیه می‌شود؛ در شرایط اضطراری می‌توانیم با تغییر عملکرد تصفیه خانه، این آب را به عنوان آب آشامیدنی مورد استفاده قرار داد.
وی اضافه کرد: این مجموعه برای شهرداری تهران بسیار مهم است، اگر شهروندان توجه کنند متوجه می‌شوند که هیچ بویی از اینجا استشمام نمی‌شود که این اتفاق مرهون همین تصفیه خانه است.
معاون مهندسی و برنامه ریزی سازمان مهندسی و عمران شهرداری تهران افزود: آب خروجی از تصفیه خانه فوق العاده مغذی است و می‌توان از آن در کشاورزی استفاده کرد، همکاران ما در منطقه 22 از این آب برای آبیاری درختان استفاده می‌کنند.
نیکزاد افزود: حذف فسفر از آب مهمترین نقشی است که این تصفیه خانه دارد، ریزپالاینده‌های دیگری هم در این مجموعه داریم که انواع ریزمغذی‌ها، جلبک‌ها را از آب جدا می‌کند همینطور به کمک تصفیه شیمیایی بعضی از مواد شیمیایی مضر آب را هم عوض می‌کنیم.
وی گفت: از شهروندان خواهش می‌کنم به حیواناتی که داخل دریاچه هستند بویژه پرنده‌ها، غذا ندهند چون هرنوع غذایی که داخل دریاچه ریخته می‌شود عملا باعث افزایش آلایندگی آبی می‌شود که یکبار به سختی تصفیه شده است؛ این افزایش آلاینده‌ها بویژه آلاینده‌های قارچی هم برای موجودات داخل دریاچه مضر است و هم از نظر بو و ظاهر نامطلوبی که ایجاد می‌کند شهروندان را هم ناراحت می کند.
نیکزاد درباره انتشار بوی نامطبوع افزود: ما در این تصفیه خانه از تجهیزات بسیار خوبی استفاده کرده ایم و به هیچ وجه نیاز به دفع بو از دریاچه نداریم، در اکثر ایام سال مشکل بو نداریم چنانچه آلودگی دریاچه از نظر بوی نامطبوع زیاد شود برای آن تدابیری اندیشیده ایم و دستگاه‌هایی نصب شده است که در زمان خاص، خودش وارد عمل می‌شود.
وی گفت: با توجه به سنسور‌ها و کنترل‌هایی که انجام می‌دهیم هیچ نگرانی خاصی برای دریاچه نداریم، سنجش آلاینده‌های داخل آب شبانه روز بصورت اتوماتیک و دستی انجام می‌گیرد و کوچکترین تغییری در فاکتور‌های اصلی مثل سختی آب، میزان نیترات و فسفر آب بلافاصله هشدار داده می‌شود و مهندسان حاضر در مجموعه آن را کنترل می‌کنند.
نیکزاد درباره آبگیری در دریاچه شهدای خلیج فارس افزود: یک بند انحرافی در یکی از دهانه‌های رودخانه کن داریم که آب را به سمت دریاچه منحرف می‌کنیم، یک مسیر 7 کیلومتری که در 3 و نیم کیلومتر از لوله‌های جی آر پی یا ضدخورنده گی استفاده کرده ایم و 3 و نیم کیلومتر هم سازند بتونی است که آب را از رودخانه به دریاچه هدایت می‌کنیم.
وی گفت: با هماهنگی‌های انجام گرفته با سازمان آب، آبگیری دریاچه فقط در فصل سرد انجام می‌شود که نیاز به دوره آبی کم است و لطمه‌ای به عملکرد رودخانه کن نمی‌زند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از صدا و سیما، نیکزاد افزود: در بند ورودی یک رسوب گیر داریم که برای حذف آلاینده‌های فیزیکی تصفیه کوچکی در آنجا انجام و بعد وارد تصفیه خانه می‌شود.
2 خرداد 1399 - 12:11:45 ب.ظ
AryaNews.com ©