نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
کرونا در جهان؛ افتخار کرونایی ترامپ!/ ایتالیا وارد مرحله جدید مقابله با کرونا شد/ رویکرد جنجالی سوئد در مقابله با کرونا
کرونا در جهان؛ افتخار کرونایی ترامپ!/ ایتالیا وارد مرحله جدید مقابله با کرونا شد/ رویکرد جنجالی سوئد در مقابله با کرونا

خبرگزاری آریا- شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به 5 میلیون و 105 هزار و 897 نفر افزایش یافته و شمار بهبودیافتگان به 2 میلیون و 35 هزار و 432 نفر رسیده است.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، براساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، به پنج میلیون و یکصد و پنج هزار و هشتصد و نود و هفت نفر افزایش یافته و شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به این ویروس به سیصد و سی هزار و سه نفر و شمار بهبودیافتگان به دو میلیون و سی و پنج هزار و چهارصد و سی و دو نفر رسیده است.
 
مرگ نزدیک به 100 هزار آمریکایی مبتلا به کرونا
هم زمان با اوج گیری جنگ لفظی میان مقامات آمریکایی , شمار مبتلایان به کرونا از یک و نیم میلیون نفر گذشت .
سازمان بهداشت جهانی شمار کل مبتلایان به کرونا در آمریکا را 1,593,039 و شمار قربانیان را 94,941 و تعداد بهبودیافتگان را 370,812 اعلام کرد.

مرگ 20 هزار آمریکایی افریقایی تبار بر اثر ابتلابه کرونا
تاکنون بیش از 20 هزار آمریکایی آفریقایی تبار -حدود یک نفر از میان دو هزار از کل جمعیت سیاه پوست آمریک- بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.
در سطح ایالتی، آمار‌ها حتی شوکه کننده‌تر است. کانزاس -جایی که در آن ساکنان سیاه پوست هفت برابر سفید پوستان جان خود را از دست می‌دهند- در میان دیگر مناطق وضعیت وخیم تری دارد.
گِیل فینی نماینده دولتی کانزاس اخیرا در گفتگو با شبکه تلویزیونی محلی KWCH12 گفت: "این یک فراخوان برای اقدام ازس وی کمیسر‌های ایالت و مقامات شهر ما محسوب می‌شود. "
 
آمار مرگ سیاه پوستان در واشنگتن شش برابر سفید پوستان است   
در پایتخت آمریکا یعنی واشنگتن، اختلاف در میزان مرگ و میر بین سیاه پوستان و سفیدپوستان شش برابر است، در میشیگان و مسیوری پنج برابر و در کانون‌های شیوع این بیماری -نیویورک,ایلی نوی و لوئیزیانا- این اختلاف سه برابر است.
با این وجود، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در واکنش نشان دادن به این بحران کند عمل می‌کند. اوچه بلک استاک که پزشک بخش مراقبت‌های فوری (اورژانس) و مدیر اجرایی موسسه "پیشبرد حقوق سلامت" است در سخنانی گفت واکنش دولت فدرال در ارتباط با این موضوع بسیار ضعیف بوده است.

ترامپ تعداد بالای مبتلایان به ویروس کرونا را برای خودش یک نشانه افتخار می‌داند!
یک پزشک آمریکایی خطاب به ترامپ گفت، با سنگدلی و ناتوانی در رهبری ده‌ها هزار نفر از شهروندان آمریکایی را به کام مرگ فرستاده است.
 دکتر "راب دیویدسون" پزشک آمریکایی روز پنج شنبه در پیامی تصویری که در شبکه اجتماعی تویتر منتشر کرده است، گفت دونالد ترامپ تعداد بالای مبتلایان به ویروس کرونا را برای خودش یک نشانه افتخار می‌داند.
راب دیویدسون افزود، من به شما یادآوری می‌کنم که حدود 94 هزار نفر از شهروندان آمریکا در برابر چشمان دونالد ترامپ به علت ابتلا به ویروس کرونا جان شان را از دست داده اند و حدود 35 میلیون شهروند آمریکا در پی شیوع ویروس کرونا کارشان را از دست داده و بیکار شده اند. ولی ترامپ این مسائل را برای خود نشانه افتخار می‌داند.
این پزشک آمریکایی تصریح کرد: دونالد ترامپ برای آن که این مسائل را برای خود نشانه افتخار بداند باید بسیار سنگدل و بی عاطفه باشد وی درک نمی‌کند که چگونه این ویروس جوامع مختلف از جمله جوامع شهری و جوامع رنگین پوستان را نابود می‌کند.
راب دیویدسون تاکید کرد، همزمان با اوج نیاز مردم آمریکا به بیمه‌های درمانی در زمان شیوع کرونا، ترامپ برای ابطال قانون ارائه خدمات درمانی به شهروندان تلاش می‌کند. این وضع واقعا منزجر کننده است.
آمریکا بیشترین شمار مبتلایان و قربانیان کرونا را در جهان دارد؛ به طوری که یک سوم مبتلایان کرونا در این کشور هستند.
نیویورک کانون کرونا در امریکا به شمار می‌رود و آمار مبتلایان و جان باختگان در این ایالت، به تنهایی از بسیاری از کشور‌ها بیشتر است.
تا کنون یک میلیون و 593 هزار و 39 نفر در آمریکا به ویروس کرونا مبتلا شده و از این تعداد، 94 هزار و 941 نفر جان خود را از دست داده اند.
منتقدان در آمریکا شخص ترامپ و دولت او را به سهل‌انگاری در مبارزه با کرونا متهم می‌کنند و معتقدند تعلل و پاسخ کند و نامناسب دولت او عامل قرار گرفتن آمریکا در صدر جدول مبتلایان به کرونا در دنیا است.

ایتالیا وارد مرحله جدید مقابله با کرونا شد
جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد بدترین وضعیت اضطراری بهداشتی ناشی از ویروس کرونا جدید در ایتالیا را پشت سرگذاشتیم، اکنون باید با اطمینان و مسئولیت پذیری وارد مرحله جدید و لغو تدریجی تدابیر قرنطینه شویم.
به گزارش خبرگزاری رویترز از رم، کونته گفت: "می توانیم بگوییم که بدترین حالت را پشت سرگذاشته ایم. ما نمی‌توانیم تنها منتظر واکسن باشیم، در غیر این صورت با یک جامعه و نظام تولید مواجه خواهیم بود که به خطر افتاده و برگشت ناپذیر است. "
کونته همچنین تصریح کرد بانک‌ها " به ویژه برای سرعت بخشیدن به مراحل تخصیص وام‌های تضمین شده توسط دولت، می‌توانند و باید کار‌های بیشتری انجام دهند. "

احتمال بازگشایی فرودگاه‌های ایتالیا
به گزارش فرانس پرس، وزیر حمل و نقل و زیرساخت‌های ایتالیا اعلام کرد احتمالا همه فرودگاه‌های این کشور از 3 ژوئن بازگشایی خواهند شد.

اجباری شدن ماسک در اسپانیا
فرانس پرس گزارش داد، اسپانیا تصمیم گرفته است استفاده از ماسک را از سن شش سالگی در خیابان و مکان‌های عمومی در شرایطی که حفظ فاصله امکان پذیر نیست اجباری کند.

تنها یک فرودگاه در اسپانیا از شیوع کرونا بهره می‌برد
فرودگاه تروئل در شرق اسپانیا که در زمینه نگهداری و بازیافت هواپیما تخصص دارد، بدون مسافر هم سود آور است. از زمان شیوع ویروس کرونا در سطح جهانی، فعالیت‌های این فرودگاه شکوفا شده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از تروئل، حدود صد فروند هواپیما در این فرودگاه ویژه که بزرگترین سایت اروپا برای این نوع خدمات به شمار می‌رود، قرار دارند. در بین آن‌ها، نه فروند هواپیمای ایرباس‌ای 380 بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان و یک فروند بوئینگ 747 وجود دارد.
الخاندرو ابراهیم، مدیر فرودگاه می‌گوید: "ما برای بازار جهانی کار می‌کنیم، ایر فرانس، لوفتهانزا، بریتیش ایرویز، ایبریا، اتحاد، چاینااسترن و ... از مشتریان ما هستند. از زمان افتتاح این فرودگاه در سال 2013 تاکنون هرگز این تعداد هواپیما وجود نداشته است، این فرودگاه می‌تواند ظرف یک ماه به حداکثر ظرفیت 125 هواپیما خود برسد، در حالی که 78 فروند قبل از همه گیری کرونا و بسته شدن مرز‌ها و لغو پرواز‌ها در آن حضور داشتند.
 
آمار قربانیان کرونا در پاکستان چهار رقمی شد
وزارت بهداشت پاکستان اعلام کرد :با ثبت 32 مورد مرگ جدید ناشی از کرونا ،تعداد قربانیان این بیماری در پاکستان به 1017 نفر رسید .
در 24 ساعت گذشته هم با مبتلا شدن 2 هزار و 193 مورد جدید ،شمار مبتلایان از مرز 48 هزار نفر گذشت .
نخست وزیر پاکستان اعلام کرد تا زمانی که واکسن کرونا ساخته نشود مردم باید با این ویروس زندگی کنند .این در حالیه که تاکنون از 429 هزار نفر در پاکستان تست کرونا گرفته شده و 14 هزار و 155 نفر هم توانستند این بیماری را شکست دهند .
مقامات پاکستانی اعلام کردند هم اکنون بیش از 25 میلیون پاکستانی روز مزد در این کشور زندگی می کنند که ادامه محدودیت ها به زندگی شان آسیب می زند .

ادامه سیر صعودی ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان
وزارت بهداشت و درمان افغانستان اعلام کرد در شبانه روز گذشته پانصد و سی و یک فرد آلوده به ویروس کرونا در این کشور شناسایی شدند.
«وحید مجروح» معاون وزیر بهداشت و درمان افغانستان در نشستی خبری گفت: با ثبت پانصد و سی و یک بیمار جدید مبتلا به کووید نوزده در شبانه روز گذشته در افغانستان، شمار افراد مبتلا به این بیماری به هشت هزار و ششصد و هفتاد و شش نفر افزایش یافت. شهر‌های کابل، هرات، قندهار، بلخ و ننگرهار به ترتیب بیشترین افراد آلوده به ویروس کرونا را دارند.
معاون وزیر بهداشت افغانستان افزود: با فوت شش بیمار مبتلا به کووید نوزده در شبانه روزگذشته، شمار جان باختگان این بیماری به صد و نود و سه نفر رسید. همچنین با بهبود هشت بیمار در شبانه روز گذشته، تعداد بهبود یافتگان به نهصد و سی و هشت نفر افزایش یافت.

50 مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا در مالزی
به گزارش خبرگزاری رویترز از کوالالامپور به نقل از وزارت بهداشت مالزی، مالزی روز پنجشنبه از 50 مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا در این کشور خبر داد. به این ترتیب، شمار موارد آلودگی به ویروس کرونا در مالزی به هفت هزار و 59 مورد رسید. تعداد کل موارد مرگ بر اثر ویروس کرونا در مالزی نیز 114 مورد اعلام شده است.

 973 مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا در اندونزی
به گزارش خبرگزاری رویترز از جاکارتا، یک مقام وزارت بهداشت اندونزی روز پنجشنبه از 973 مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا در این کشور خبر داد. به این ترتیب، شمار موارد آلودگی به ویروس کرونا در اندونزی به 20 هزار و 162 مورد رسید.
اندونزی همچنین از 36 مورد جدید مرگ بر اثر ویروس کرونا در این کشور خبر داد. به این ترتیب، شمار موارد مرگ بر اثر ویروس کرونا در اندونزی یک هزار و 278 مورد رسید.

213 مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا در فیلیپین
وزارت بهداشت فیلیپین روز پنج شنبه از 213 مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا و چهار مورد جدید مرگ بر اثر این ویروس در این کشور خبر داد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از مانیل، وزارت بهداشت فیلیپین همچنین اعلام کرد تعداد کل موارد مرگ بر اثر ویروس کرونا در این کشور به 846 مورد و تعداد کل موارد آلودگی به این ویروس نیز به 13 هزار و 434 مورد رسیده است. در عین حال, 68 بیمار دیگر بهبود یافته اند و به این ترتیب، شمار افرادی که از این بیماری در فیلیپین بهبود یافته اند به سه هزار نفر رسید.
 
شمار مبتلایان به کرونا در روسیه به بیش از 317 هزار نفر رسید
شمار مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه به بیش از 317 هزار نفر رسید.
ستاد عملیاتی مقابله با ویروس کرونا در روسیه اعلام کرد: با شناسایی 8 هزار و 849 فرد جدید مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته، شمار کل مبتلایان به 317 هزار و 554 نفر رسید.
در 24 ساعت گذشته همچنین 127 نفر بر اثر عوارض کرونا جان باختند تا تعداد کل درگذشتگان به 3 هزار و 99 نفر برسد. در شبانه روز گذشته 7 هزار و 289 نفر با بهبودی از مراکز درمانی ترخیص شدند تا مجموع بهبودیافتگان به 92 هزار و 681 نفر افزایش یابد.

448 مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا در سنگاپور
به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، وزارت بهداشت سنگاپور روز پنجشنبه از 448 مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا در این کشور خبر داد. به این ترتیب، شمار موارد آلودگی به ویروس کرونا در سنگاپور به 29 هزار و 812 مورد رسید.
 
مجاز بودن پرواز‌ها در یونان از اول ژوئیه
نخست وزیر یونان 15 ژوئن را آغاز فصل جدید گردشگری در این کشور اعلام کرد. این در حالیست که پرواز‌های بین المللی در این کشور از اول ژوئیه مجاز خواهد بود.

رویکرد جنجالی سوئد در مقابله با کرونا
به گزارش خبرگزاری فرانسه، سوئد که به دلیل رویکرد بسیار ساده و البته جنجالی در برابر همه گیری کرونا خود را از سایر کشور‌ها متمایز کرده است، اعلام کرد بیش از یک پنجم ساکنان استکهلم احتمالا پادتن کرونا دارند.

مرگ دو زندانی در اکوادور
به گزارش فرانس پرس، یکی از مقامات دولتی اکوادور اعلام کرد حدود دو سوم زندانیان یک زندان در این کشورکه 610 زندانی در آن محبوس هستند، به ویروس کرونا آلوده شده اند. تاکنون دو تن از زندانیان جان خود را از دست دادند.

اعلام پایان همه گیری کرونا در اسلوونی
به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت اسلوونی به هر یک از مردم این کشور تا 200 یورو بن برای استفاده در اماکن اقامت و رستوران‌ها می‌دهد تا فعالیت صنایع گردشگری از سر گرفته شود. اسلوونی پایان همه گیری را در این کشور اعلام کرده است.
 
ثبت بیشترین آمار مبتلایان به کرونا در هند
بیشترین آمار مبتلایان به کرونا در هند در شبانه روز گذشته با شناسایی 5 هزار و 606 نفر به ثبت رسید.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما از دهلی، از آغاز تاکنون تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در هند به یکصد و دوازده هزار و سیصد و پنجاه و نه (112359) نفر افزایش یافت.
از این تعداد چهل و پنج هزار و سیصد (45300) نفر از بیمارستان مرخص شدند. سه هزار و چهارصد وسی و پنج نفر (3435) نفر نیز جان باختند.
شبکه تلویزیونی سی ان ان هم گزارش داد هند روز چهارشنبه بیشترین شمار مبتلایان به ویروس کرونا در یک روز را ثبت کرد.
بر اساس این گزارش، دانشگاه جان هاپکینز اعلام کرد روز چهارشنبه بیش از پنج هزار و 600 تن دیگر در هند به ویروس کرونا مبتلا شدند. تاکنون بیش از 112 هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده اند.
 
 745 مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا در آلمان
به گزارش خبرگزاری رویترز، موسسه روبرت کخ روز پنجشنبه اعلام کرد شمار موارد تایید شده آلودگی به ویروس کرونا در آلمان با 745 مورد افزایش به 176 هزار و 752 مورد رسید.
این موسسه همچنین اعلام کرد شمار جان باختگان بر اثر ویروس کرونا در آلمان با 57 نفر افزایش به هشت هزار و 147 نفر رسید.

ترکیه شمار موارد جدید ابتلا به کمتر از هزار نفر رسید
شمار موارد جدید ابتلا به کرونا در ترکیه به کمتر از هزار نفر در روز رسید.
به گزارش پایگاه اینترنتی تی آر تی ترکیه، روز چهارشنبه (دیروز) 20 هزار و 838 نفر در ترکیه تحت آزمایش کرونا قرار گرفتند.
نتیجه آزمایش 972 نفر از آنان مثبت اعلام شد و شمار موارد ثبت شده ابتلا به کرونا در ترکیه به 152 هزار و 587 نفر رسید.
همچنین با جان باختن 23 نفر دیگر از مبتلایان به کرونا شمار جان باختگان نیز به 4 هزار و 222 نفر افزایش یافت.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت ترکیه 113 هزار و 987 نفر از مبتلایان به کرونا در این کشور درمان شده اند.
وزارت بهداشت ترکیه شمار بیماران مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این کشور را 877 نفر اعلام کرد.

تعویق زمان از سر گیری پرواز‌های خطوط هوایی ترکیه
شرکت خطوط هوایی ترکیه (ترکیش ایر) زمان از سر گیری پرواز‌های داخلی و خارجی خود را به تعویق انداخت.
به گزارش پایگاه اینترنتی تی آر تی ترکیه، ایلکر آیجی رئیس هیئت مدیرشرکت خطوط هوایی ترکیه گفت: پرواز‌های داخلی خطوط هوایی ترکیه از 4 ژوئن (15 خرداد) و پرواز‌های خارجی از 10 ژوئن (21 خرداد) از سر گرفته خواهد شد.
ترکیش ایر پیشتر اعلام کرده بود، پرواز‌های داخلی و خارجی برنامه ریزی شده خود را تا 28 مه (8 خرداد) متوقف کرده است.
 
نماز عید فطر در مساجد ترکیه اقامه نخواهد شد
پایگاه اینترنتی روزنامه ترکیه چاپ استانبول در خبر فوری نوشت: شورای عالی امور دینی ترکیه اعلام کرد: به علت شیوع بیماری کرونا نماز عید فطر در مساجد ترکیه برگزار نخواهد شد.

شمار مبتلایان به کرونا در آفریقا از مرز 90 هزار نفر گذشت
اتحادیه آفریقا اعلام کرد: مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در قاره سیاه از مرز 90  هزار نفر گذشت.
اتحادیه آفریقا همچنین تعداد تلفات ناشی از بیماری کووید 19 در قاره آفریقا را سه هزار نفر اعلام کرد.
بر اساس آخرین آمارهای مراکز کنترل بیماری ها و پیشگیری از آن ها در کشورهای آفریقایی که وابسته به اتحادیه آفریقا است، 91 هزار و 598 نفر در قاره آفریقا به ویروس کرونا مبتلا شده اند و 2 هزار و 912 نفر جان خود را از دست داده اند، درحالیکه 35 هزار و 808 نفر شفا یافته اند.
جمهوری آفریقای جنوبی، در صدر فهرست بزرگ ترین کانون شیوع بیماری کرونا در قاره سیا قرار دارد و تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور ، 17 هزار و 200 نفر است و بعد از آن مصر، با 13 هزار و 484و مبتلا و الجزایر با 7 هزار و 377 نفر و مغرب با 7 هزار و 48 نفر و نیجریه با 6 هزار و 401 نفر بیشترین تعداد مبتلا به این ویروس را دارند.
همچنین مصر در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که با 659 مورد فوتی، بیشترین تعداد فوتی ها را دارد و پس از آن الجزایر با 561 ، آفریقای جنوبی با 312 مورد ، مغرب با 193 مورد و نیجریه با 192 مورد بیشترین تعداد فوتی ها را در این قاره دارند.

حمله دوباره آمریکا به چین به سبب شیوع کرونا
پس از ناکامی آمریکا در مدیریت ویروس کرونا، وزیر امور خارجه این کشور در ادامه ادعاهای خود علیه چین بار دیگر مدعی شد این کشور 9 تریلیون دلار به دنیا ضرر زده است.
 "مایک پمپئو"، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در نشست خبری  با خبرنگاران مدعی شد، کرونا جان تقریباً 90 هزار آمریکایی را گرفته و بیش از 36 میلیون آمریکایی از ماه مارس شغلشان را از دست داده‌اند، در سطح دنیا 300 هزار نفر جان باخته‌اند و طبق برآورد‌های آمریکا هزینه‌ای که چین به دنیا تحمیل کرده ممکن است نزدیک به 9 تریلیون دلار باشد.
پمپئو در واکنش به سخنان «شی جین پینگ»، رئیس‌جمهور چین که گفته بود چین در مسئله شیوع کرونا با شفافیت عمل کرده گفت: «رئیس‌جمهور چین این هفته مدعی شد که این کشور دارد با انعطاف، شفافیت و مسئولیت عمل می‌کند، کاش چنین بود.»
وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت امیدوار است چین تعهد خود برای کمک 2 میلیارد دلاری به سازمان جهانی بهداشت را عملی کند.
پمپئو مانند ادعا‌های گذشته به مستنداتی درباره اینکه واشنگتن چطور به این برآورد رسیده اشاره نکرده است.
تنش‌ها بین آمریکا و چین طی هفته‌های گذشته افزایش یافته است. مایک پمپئو و "دونالد ترامپ"، رئیس‌جمهور آمریکا پکن را به سوءمدیریت در شیوع کرونا متهم کرده‌اند. آمریکا بالاترین میزان شیوع بیماری کووید-19 را در میان تمامی کشور‌های دنیا داشته است.
پس از ناکامی دولت ترامپ در مدیریت ویروس کرونا در آمریکا، خود و اعضای کابینه اش با فرافکنی منتقدانشان را مورد حمله قرار می‌دهند.
همچنین به دلیل اینکه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال جاری میلادی برگزار خواهد شد، ترامپ به شدت نیازمند پیدا کردن یک قربانی برای توجیه مدیریت ناصحیح خود است.

موفقیت داروسازی اینوویو در آزمایش واکسن ضد کرونا
یک شرکت داروسازی دیگر در آمریکا مدعی شد در زمینه تولید واکسن آزمایشی کرونا به موفقیت هایی دست یافته است.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان؛شرکت داروسازی «اینوویو»(Inovio) اعلام کرد مرحله آزمایشی واکسن کرونا نتایج مثبتی را در حیوانات نشان داده است.
مجری خطاب به الیزابت کوهن خبرنگار ارشد امور پزشکی سی ان ان گفت: آزمایش واکسن در موش و خوکچه هندی نتایج مثبتی نشان داده است. ما چقدر باید از این نتایج خشنود باشیم؟
الیزابت کوهن پاسخ داد: شما هیچ وقت از نتایج آزمایش ها در حیوانات به اندازه نتایج آن در انسان ها خشنود نمی شوید. تولید واکسن همانند مسابقه دوی سرعت نیست بلکه دوی ماراتن است. این خبر قطعا خبری خوب است چون اکنون سومین شرکت آمریکایی فعال در زمینه تولید واکسن، شاهد موفقیت آزمایش ها در حیوانات بوده است. همیشه حیوانات اول از همه تحت آزمایش قرار می گیرند و سپس انسان ها آزمایش می شوند. این خبر خیلی خوب است اما هنوز هم احتمال شکست وجود دارد. همه این آزمایش ها در مراحل مقدماتی هستند. این حیوانات پادتن های مقابله کننده با ویروس را تولید کردند. پادتن به ویروس می چسبد و آن را از کار می اندازد تا نتواند به سلول های بدن حمله کند. خبر خوبی است اما باید گفت که محققان به شوخی می گویند « موش ها دروغ می گویند و میمون ها اغراق می کنند». پس چیزهایی که روی حیوانات موثر نشان داده می شوند بارها ثابت شده است که در انسان ها موثر نبودند ولی بارها هم ثابت شده که در انسان ها موثر بودند.

هشدار درباره پسروی کشور‌های جهان در زمینه توسعه انسانی
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مقر سازمان ملل در نیویورک، سازمان ملل با انتشار گزارشی هشدار داد پیامد‌های همه گیری کووید-19 باعث شده است تا توسعه انسانی در سال کنونی میلادی متوقف شود. برنامه عمران ملل متحد با انتشار نتایج پژوهش خود تاکید کرد پیامد‌های بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی ویروس جدید کرونا باعث شده است تا برای نخستین بار در چند دهه گذشته، توسعه انسانی پسروی کند.
بر اساس نتایج این تحقیق، تنها اقدامی مشترک با هدف ایجاد عدالت و رفع گسست‌های دیجیتالی می‌توان از این روند رو به عقب در توسعه انسانی کاست. توسعه انسانی در سال 1990 مطرح شد و معیار‌هایی مانند آموزش، سلامت و سطح زندگی شاخص‌های جهانی برای اندازه گیری این مفهوم تعیین شد.
اخیم استینر، مدیر برنامه عمران ملل متحد در گزارش خود تاکید کرد: در سی سال گذشته، جهان شاهد بحران‌های بسیاری بوده است، به ویژه بحران مالی بین المللی بین سال‌های 2007 و 2009. هر یک از این بحران‌ها آسیب‌های سختی بر توسعه انسانی وارد کرد، اما در مجموع، پیشروی در زمینه توسعه بشری هر ساله ادامه داشت. اما به گفته این مقام سازمان ملل، کووید 19، که به طور همزمان بر سه حوزه، بهداشت، آموزش و درآمد تأثیر می‌گذارد، می‌تواند این روند را تغییر دهد. ارزیابی‌های برنامه عمران ملل متحد نشان می‌دهد با تعطیلی مدارس -و در دسترس نبودن اینترنت برای بسیاری از خانواده‌ها - 60 درصد از کودکان در سن تحصیل از آموزش باز مانده اند.
وی خاطرنشان کرد در این میان، تفاوت چشمگیری بین کشور‌های توسعه یافته و کشور‌های در حال توسعه وجود دارد. بدین ترتیب، در کشور‌هایی که سطح پیشرفت انسانی آن‌ها پایین است، 86 درصد از کودکان در سن آموزش ابتدایی نمی‌توانند به طور مؤثر وارد دوره سوادآموزی شوند.
برنامه عمران ملل متحد در خصوص وضع اقتصاد جهان نیز اعلام کرد پیش بینی می‌شود سرانه درآمد جهانی در سال 2020، چهار درصد کاهش یابد.
 

1 خرداد 1399 - 04:59:56 ب.ظ
AryaNews.com ©