نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
اخبار علمی کرونا؛
علت سکته بیماران کرونا/ بیشترین علت فوت در بیماران کرونایی/ موفقیت بزرگ محققان کشور در روند درمان کرونا
علت سکته بیماران کرونا/ بیشترین علت فوت در بیماران کرونایی/ موفقیت بزرگ محققان کشور در روند درمان کرونا
خبرگزاری آریا- رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) گفت: بر اساس آمار بین 5 تا 10 درصد بیماران کرونایی در مراحل حاد بیماری به سکته های قلبی و مغزی دچار می شوند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری آریا، دکتر حمید عمادی افزود: بیماری کرونا دو مرحله دارد، مرحله اول ورود ویروس به بدن و بروز علائم اولیه است اما مرحله دوم زمانی است که این ویروس توانسته سیستم ایمنی بدن بیمار را تحریک کند.
وی گفت: واکنش های شدید و ترشح مقادیر زیاد سایتوکایین ها و مواد ضد التهابی در بدن، منجر به مرگ و میر نیز می شود که در این بین انسدادهایی در عروق بدن رخ می دهد و ممکن است خون به مغز نرسد و سکته مغزی و یا قلبی رخ دهد که در این سه ماه شاهد بروز این علائم در بیماران مبتلا به کرونا بودیم.
این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: بروز این علائم اجتناب ناپذیر است و برحسب تجربه اکنون ما به بیماران داروهای ضد انعقادی هم می دهیم تا از بروز این انسدادها در شریان های حیاتی بدن بیماران جلوگیری کنیم.
وی با اشاره به این که در کشورهای مختلف نتایج گوناگونی از درصد ابتلای بیماران کرونایی به انسدادهای عروق عنوان شده است و افزود: اما آنچه به صورت مستند می توان گفت این که بین 5 تا 10 درصد بیماران کرونایی به سکته های قلبی و مغزی دچار می شوند.
آقای دکتر عمادی گفت: افرادی که زمینه اختلالات عروقی داشته اند مثل آترواسکلروز تا مشکلات قلبی داشته اند بیش از دیگران در معرض خطر سکته های ناشی از کرونا هستند.
وی گفت: سیر تغییرات علائم بیماری کرونا بسیار متفاوت بود ما نیز شناخت کافی از رفتار ویروس در روزهای نخست نداشتیم و رفتارهایی از این ویروس دیدیم که پیش از این گزارش نشده بود.
دکتر عمادی با اشاره به این که اکنون از دست دادن حس بویایی و چشایی را یکی از علائم مشخص ابتلا به این ویروس می دانیم، افزود: درگیری پوست شامل اگزما و کهیر که در روزهای نخست چندان مشاهده نمی شد الان به یکی از نشانه های بارز ابتلا به ویروس کرونا گزارش می شود.
این متخصص بیماری های عفونی گفت: علائم گوارشی، اسهال و بی اشتهایی همراه تهوع نیز در خلال مراجعات بیماران مشاهده شد و یکی از علائمی که امروزه به بیماری کرونا منتسب می شود بیماری کاوازاکی است که در واقع واکنش خیلی شدید بدن به ویروس کرونا است.
وی گفت: در این روزها شاهد افزایش موارد ابتلا به کاوازاکی در کودکان هستیم و به نوعی آن را واکنش شدید سیستم ایمنی کودکان در برابر ویروس کرونا می دانیم.
دکتر عمادی با اشاره به این که خانواده ها نباید در این خصوص نگران باشند افزود: اگر کودکان دچار تب بالای 39 درجه شدند که بیش از 3 تا 5 روز طول کشید باید در زمینه ارزیابی ابتلا به بیماری کاوازاکی به پزشک مراجعه کنند.

علت بروز سکته مغزی در افراد مبتلا به کرونا
متخصص مغز و اعصاب گفت: خطر بروز سکته های مغزی بر اثر ابتلا به کرونا حتی جوانان را تهدید می کند.
خانم دکتر مژده قبایی افزود: ویروس کرونا از طریق دهان و بینی در مرحله اول وارد بدن می شود و در این مرحله از دست دادن حواس چشایی و بویایی از نخستین نشانه های ابتلا به این ویروس است.
وی ادامه داد: در مرحله بعد ویروس که از دهان و بینی وارد شده می تواند خود را به سیستم اعصاب مرکزی و مغز برساند و بروز آنسفالیت ها از جمله عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در سیستم مغز و اعصاب بدن بیمار است.
این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این که گزارش هایی به دست ما رسیده است که نشان می دهد این ویروس می تواند سیستم انعقادی خون را نیز مختل کند افزود: متأسفانه این علائم بیشتر در افرادی دیده شده است که هیچ بیماری زمینه ای نداشته اند، انتظار ما این بود که درگیری سیستم عروقی و انعقادی پس از ابتلا به کرونا در افرادی که فشار خون، قند خون و چربی خون دارند رخ دهد اما شاهد هستیم که افرادی که هیچ بیماری زمینه ای نداشتند به این مشکلات ثانویه پس از ابتلا به کرونا دچار شده اند.
دکتر قبایی گفت: حتی افراد جوان از این موضوع مستثنی نبوده اند و بروز علائم سکته های قلبی و مغزی بر اثر کرونا نیز مشاهده شده است.
وی ادامه داد: مثل همه ی سکته های مغزی، بسته شدن عروق مغز، کم شدن تکلم، قدرت تشخیص و تحرک بیمار توأمان بروز کرده و آنچه حائز اهمیت است سرعت در رساندن بیمار به مراکز درمانی و تحت نظر قرار دادن بیمار است تا عوارض سکته های مغزی به حداقل برسد.
این متخصص مغز و اعصاب گفت: رفتار ویروس هنوز برای ما قابل پیش بینی نیست و احتیاط در رفتارهای اجتماعی و رعایت شیوه نامه های بهداشتی باید با جدیت از سوی مردم رعایت شود.

بیشترین علت فوت در بیماران کرونایی، گرفتاری ریه
یک فوق تخصص بیماری‌های قلب و عروق، با بیان اینکه بیشترین علت فوت در بیماران کرونایی، گرفتاری ریه است، گفت: درگیر شدن ریه با ویروس کووید- 19، می‌تواند باعث نارسایی قلبی شود.
دکتر محمدرضا محمدحسنی درباره برخی نگرانی‌ها مبنی بر تاثیر ویروس کرونا بر روی قلب و عروق، گفت: بیماری کرونا در فردی که قلب سالمی دارد، می‌تواند عروق ریز یا همان میکرو واسکولار (تخریب رگ‌های خونی کوچک نظیر مویرگ ها) و عروق درشت قلب یا همان عروق کرونری (رگ‌های قلب) را درگیر کند.
وی با بیان اینکه بیماری کووید- 19 می‌تواند باعث نارسایی در دهلیز و بطن راست قلب شود، اظهار داشت: به دلیل درگیر شدن ریه، دهلیز راست و بطن راست قلب می‌تواند دچار نارسایی شود. این ویروس همچنین می‌تواند باعث التهاب عضله قلب یا همان میوکاردیت شود. التهاب عضله قلب یا همان میوکاردیت بسیار خطرناک است؛ چراکه تخریب یا مرگ سلول‌های عضله قلب را به دنبال دارد.
محمدحسنی با اشاره به اینکه درگیر شدن قلب با ویروس کرونا می‌تواند باعث آریتمی (اختلال ریتم قلبی) شود که خود این آریتمی هم می‌تواند بسیار خطرناک باشد، گفت: بنابراین قلب یکی از اعضای هدف کرونا ویروس است. بر این اساس زمانی که تشخیص داده شد که بیمار‌ی به کرونا مبتلا شده، یکی از بررسی‌هایی که بر روی بیمار انجام می‌شود، از سوی پزشکان قلب خواهد بود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی شده باشد، درمان و مراقبت‌های پزشکی دقیقی بر روی وی صورت می‌گیرد.
وی تاکید کرد: یکی از اعضای اصلی و مهم بدن ریه است، به همین دلیل در بیماری کووید-19 باید مانع درگیری قلب و ریه شد. با انتقال کرونا به بدن، ممکن است گرفتاری‌های زیادی برای فرد ایجاد شود. اگر بیماری کووید-19 با عروق کرونری یا همان رگ‌های قلب درگیر شود، می‌تواند سکته قلبی را برای فرد به دنبال داشته باشد. بیماری‌های عروق ریز و یا تخریب رگ‌های خونی کوچک نظیر مویرگ‌ها می‌تواند باعث درد و سوزش سینه شود.
این فوق تخصص بیماری‌های قلب و عروق با بیان اینکه بیشترین علت مرگ در بیماران کرونایی، گرفتاری ریه است، گفت: ویروس کووید-19 می‌تواند مغز، قلب، کلیه را هم درگیر کند. همچنین بر اساس آمار‌های به دست آمده، مشخص شد که از هر پنج بیمار کرونا یک نفر دچار آسیب قلبی شدید می‌شود. ضربان قلب این بیماران می‌تواند دچار آریتمی یا بی نظمی شود. بر همین اساس افرادی که بیماری مزمن زمینه‌ای مانند بیماری قلبی، دیابت و آسم دارند، باید مراقبت‌های بیشتری از خود داشته باشند؛ چراکه ویروس کرونا این افراد را بیشتر از دیگران تهدید می‌کند.
دکتر محمد حسنی همچنین گفت: میزان پیشگیری‌هایی که توسط مردم انجام می‌شود، زیاد نیست. برای اینکه بتوانیم به پیشگیری ایده‌آل برسیم، افراد باید صد‌ها نکته مهم را رعایت کنند. افراد باید از رفت و آمد‌های غیر ضروری خودداری کنند و در جمع‌های خانوادگی هم شرکت نداشته باشند. همچنین مردم باید حتما از دستکش و ماسک استاندارد استفاده کنند. زمانی که وارد خانه می‌شوند کفش خود را در بیرون از منزل بگذارند و لوازمی که خریداری می‌کنند را به صورت بهداشتی استریل کنند.

موفقیت بزرگ محققان کشور در روند درمان کرونا
دانشمندان سلول‌های بنیادی ایران در یک دستاورد مهم تحقیقاتی، موفق به کاهش طول درمان بیماری کووید-19 به شش روز شدند.
 این روش درمانی در دو مرحله بر روی 22 بیمار مبتلا به کرونا و باوضعیت وخیم بستری در آی سی یو‌های بیمارستان‌های مسیح دانشوری، شریعتی و هاجر انجام گرفته است.
 با این روش روند درمان بیماران 6 روز تسریع شد که موفقیت بزرگی در علم پزشکی به حساب می‌آید.
شرکت سل تک فارمد، بزرگترین کارخانه فرآورده سلولی در غرب آسیا با چهار محصول تایید شده توانسته است بهبودی بیماران کرونایی را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.
 روند بهبودی حداکثر شش ساعت پس از نخستین تزریق شروع می شود و تا ترخیص بیمار ادامه می یابد.
ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در مرحله نخست، یک میلیارد و 700 میلیون تومان در بخش فرآورده سلولی و درمرحله دوم با 5 میلیارد تومان پشتیبانی مالی کرده است.
این طرح با همکاری بیمارستان های مسیح دانشوری ، شریعی و هاجر (ارتش) روی 23 بیمار در دو مرحله آزمایش و بیماران بدحال بستری در آی سی یو انجام شده است.
نخستین تزریق 25 اسفند انجام شده است.
سلول «وارتوسلwartocell» مشتق در ژله بند ناف است که در این پژوهش بکار گرفته شده است.
تمام این سلول ها متعلق به یک بند ناف است و چند نسل در حدود شش میلیارد سلول در این بانک توسعه پیدا کرده است. برای هر بیمار در مرحله اول طی سه نوبت شش میلیون سلول تزریق شده است.
بزودی دو طرح پژوهشی دیگر در این زمینه آغاز و مقایسه سلول های بنیادی از پنج منشاء متفاوت به چالش کشیده خواهد شد.

امکان اهدای پلاسما از بهبودیافتگان کرونا تا 8 هفته پس از بهبودی
بیماران بهبود یافته کووید-19 تا 8هفته پس از بهبودی می‌توانند پلاسمای خون خود را اهداء کنند.
فوق تخصص خون و انکولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برای اهدای پلاسما، از زمانی که بیمار بهبود یافته کووید-19 علائم بیماری اش برطرف می شود حداقل 2هفته و نهایت تا 8هفته پس از آن نیز می توانند نسبت به این امر خدا پسندانه اقدام کنند.
دکتر محسن صدیق شمسی خاطرنشان کرد: اهدای پلاسمای افراد بهبود یافته منحصر به یک بار نیست و هر بیمار بهبود یافته با توجه به شرایط جسمانی می تواند هر سه روز یک بار نسبت به اهدای پلاسمای خون خود اقدام کنند.
وی با تاکید بر اینکه تنها بهبود یافتگانی می توانند در اجرای طرح اهدای پلاسما اقدام کنند که در ابتدای بیماری تست pcr آنان مثبت شده باشد، تصریح کرد: در زمان اهدا نیز از فرد اهداءکننده به طور مجدد تست های pcr، سطح آنتی بادی خون و سایر آزمایش های عفونی متداول دریافت می شود.
صدیق شمسی با بیان اینکه پلاسما درمانی بر روی بیمارانی که در درمانهای متداول برای آنان تاثیر نداشته است و شرایط بیمار به سمت وخامت در حال پیشرفت است انجام می شود افزود: بر اساس بررسی های انجام شده استفاده از روش پلاسما درمانی در 60درصد موارد در روند بهبودی بیماران بدخیم کووید-19 تاثیرگذار بوده است اما برای اعلام نتایج نهایی هنوز زود است و باید زمان بیشتری ازاجرای این طرح بگذرد تا بتوان با اطمینان بیشتری در این زمینه سخن گفت.
وی با بیان اینکه با حمایت رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تمامی مراحل پلاسما درمانی بر روی بیماران رایگان است، تاکید کرد: استفاده از این روش درمانی برای بیماران محدودیت سنی ندارد اما برای بیمارانی که دچار نارسایی های کبدی، کلیوی و قلبی است مورد استفاده قرار نمی گیرد.1 خرداد 1399 - 04:38:27 ب.ظ
AryaNews.com ©