نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
آیا ترامپ به حملات موشکی ایران پاسخ خواهد داد؟/احتمال تشدید تنش ها پس از انتخابات 2020 آمریکا
آیا ترامپ به حملات موشکی ایران پاسخ خواهد داد؟/احتمال تشدید تنش ها پس از انتخابات 2020 آمریکا
خبرگزاری آریا- در حال حاضر می توان ادامه درگیری های لفظی متقابل بین دو کشور پیش بینی کرد. اما پس انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پایان سال جاری میلادی، احتمال تشدید تنش ها وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از اسپوتنیک،پس از حوادث اخیر و ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران توسط آمریکا و پاسخ موشکی ایران به این اقدام آمریکا، تنش های میان دو کشور به بالاترین حد خود رسید.
 موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از حمله موشکی ایران به مواضع آمریکا در عراق، نسبت به ایران مصالحه است، اما طرفین همچنان به درگیری های لفظی ادامه می دهند.
آندره کوشکین، کارشناس نظامی و استاد دانشگاه پلیخانوف در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک به موضوع تنش های ایران و ایالات متحده در خاورمیانه که به بالاترین حد خود رسیده می پردازد و اینکه آیا ایران همچنان به فکر گرفتن انتقام بیشتر در پی ترور سردار سلیمانی از آمریکا خواهد بود.
به گفته وی؛ اوج تقابل آمریکا و ایران پس از ترور سردار سلیمانی و حمله موشکی ایران به پایگاه های آمریکا در عراق، تشدید درگیری ها تغییر می دهد.
این کارشناس مسائل نظامی، میگوید، اوج تنش ها عبور کرده و با توجه سخنان رهبران دو کشور، تنش ها تا حدودی در حال کاهش است.

احتمال تشدید تنش ها پس از انتخابات 2020 آمریکا  
در حال حاضر می توان ادامه درگیری های لفظی متقابل بین دو کشور پیش بینی کرد. اما پس انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پایان سال جاری میلادی، احتمال تشدید تنش ها وجود دارد.
به گفته کوشکین؛ اظهارات ایران مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی همچنان به "انتقام جویی" ادامه خواهد داد، نباید به عنوان یک تصمیم جدی و اجرایی به آن نگاه کرد.
وی اظهار داشت: باید به بیانیه های ایران، همچون اظهارات مختلف ایالات متحده نگاه کرد. به عنوان مثال ترامپ می گوید حمله خواهد کرد و حتی مکانی هایی را به عنوان هدف نام می برد، اما پس از آن نقطه صلح با ایران را پیدا می کند. این اظهارات مختلف همانند یک بوم نقاشی نسبت به وقایع است، یعنی امروز اعلام می کند که در ایران نیرویی وجود دارد که تا آخر برویم، اما در عین حال یک نیروی بازدارند نیز وجود دارد.
کوشکین در پایان گفت: کشورهایی هستند که حمایت تنگاتنگی از ایران دارند. در عراق و سوریه نیز شیعه ای از جنس ایران وجود دارد که حامی این کشور هستند، اما در عین حال کشورهایی نیز همانند عربستان در نقطه مقابل ایران قرار دارند. قطعاً صحبت درباره تقسیم جهان به سنی و شیعه ارزشی ندارد.
ژاپن متحد قابل اعتماد ایالات متحده و یک قدرت دریایی است که همواره از آمریکا حمایت می کند که اگر موضع خنثی به خود نگیرد، از ایالات متحده حمایت خواهد کرد.خواهد بود.


همه همچنان نگران پیامدهای اشتباه بزرگ ترامپ هستند
به گزارش شبکه خبری سی ان ان، ادعای دولت آمریکا مبنی بر این که در پی جنگ با ایران و تغییر حکومت تهران نیست اکنون با حذف ژنرال سلیمانی – قدرتمندترین مقام ایران پس از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر انقلاب ایران – از سوی واشنگتن زیر سوال رفته است. اکنون این هراس وجود دارد که پاسخ نظامی ایران به ترور سلیمانی زنجیره‌ای از تنش‌ها را به وجود آورد و سرانجام هر دو طرف را به جنگی فاجعه‌بار بکشاند.
پس از آن‌که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا به سی‌ان‌ان گفت به او "مربوط" نمی‌شود که توضیح دهد حملاتی که ترامپ مدعی بود ژنرال سلیمانی برنامه‌ریزی کرده چقدر برای منافع آمریکا تهدید‌کننده بوده است، بار دیگر تردیدها نسبت به منطق و مبنای دولت ترامپ برای این حمله تازه شد.
اعلام گام پنجم خروج ایران از تعهدات هسته‌ای و تصویب خروج فوری نیروهای آمریکایی از عراق در مجلس این کشور از اولین نشانه‌های عمیق‌تر شدن بحران کنونی است. حتی به رغم ادعای دولت ترامپ مبنی بر شادی مردم ایران از ترور ژنرال سلیمانی، می‌بینیم که مراسم خاکسپاری او در ایران چه شور بزرگی به راه انداخت و تهران توانست در راستای بهبود شکاف‌های ملی از آن بهره ببرد.
کناره‌گیری متحدان اروپایی از یورش ترامپ، توقف فعالیت ضدترور ائتلاف‌ آمریکایی ضدداعش برای محافظت از پایگاه‌های مستقر در عراق، افزایش شکاف بین عراق و آمریکا پس از اعلام عادل عبدالمهدی، رئیس دولت پیشبرد امور مبنی بر این‌که سلیمانی برای گفت وگو پیرامون راهکار کاهش تنش ایران – سعودی به عراق سفر کرده بود، از دیگر پیامدهای منفی اقدام نظامی ترامپ علیه ایران است.
حمله به پایگاه نظامی ایالات متحده در کنیا و کشته ‌شدن 3 آمریکایی اگرچه به ایران و شبه‌نظامیان شیعه‌اش مربوط نیست اما آن هم بیانگر آسیب‌پذیر بودن نیروهای آمریکایی در برابر حملات تروریستی است و همچنین نشان می دهد که سایر دشمنان آمریکا می‌توانند از بحران به وجود آمده در راستای تحقق اهدافشان بهره بگیرند.
متنقدان هشدار داده‌اند که به رغم این‌که سلیمانی هماهنگ‌کننده نیابتی‌های ایران بود اما هزینه و پیامدهای منفی کشتن او بیشتر از مزایای آن است. آدام چیف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به سی‌ان‌ان گفت: "من انگیزه ترامپ از این کار را نمی‌دانم اما فکر می‌کنم که این تصمیمی نابخردانه بود که خطر را برای تمام آمریکایی‌های اطراف جهان افزایش – و نه کاهش – داد."
با توجه به سیاست افراطی ترامپ علیه ایران و نبود راه خروج دیپلماتیک واقعی از تنش‌ها، رویدادهای چند روز گذشته غیرقابل اجتناب به نظر می‌رسید. مرحله نهایی گسترش بحران با ایران که حاصل گزینه‌های ویرانگر ترامپ است با بحران‌های داخلی از جمله استیضاح همراه شده است. هر دو بحران بیانگر گرایش‌هایی است که پیشران ریاست جمهوری ترامپ هستند: استانداردهای اجرایی مشکوک در زمینه اعتماد، شفافیت و صداقت؛ رویکردی بیش از حد سیاسی در زمینه سیاست خارجی و شخصیت هیجانی فرمانده کل قوایی که بر مبنای غریزه عمل می‌کند و هیچ محدودیتی را برای قدرتش نمی‌پذیرد.
اظهارات جو بایدن یکی دیگر از نامزدهای ریاست جمهوری که توئیت‌ها و تهدیدهای ترامپ را نشانه بی‌کفایتی و نامناسب بودن او برای مقام فرماندهی کل قوا دانسته بود نشان می‌دهد که افزایش ناگهانی تنش‌ها با ایران و تنش‌هایی که به نظر نمی‌رسد در آینده نزدیک حل شوند می‌تواند حتی تعیین کننده سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد.


ترامپ رسما افزایش نقش ناتو در غرب آسیا را خواستار شد
رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، تأکید کرد که ناتو باید نقش خود را در غرب آسیا افزایش دهد.
به گزارش بی بی سی، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز گدشته در گفت‌وگوی تلفنی با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، رسما از این سازمان خواست نقش خود را در منطقه غرب آسیا افزایش دهد.
در بیانیه کاخ سفید در این مورد آمده است: «امروز رئیس‌جمهور ترامپ و دبیر کل ناتو با یکدیگر گفت‌وگو کردند و در مورد وضعیت کنونی در خاورمیانه به بحث پرداختند.»
این بیانیه می‌افزاید: «رئیس‌جمهور بر ارزش افزایش نقش ناتو در ممانعت از منازعه و حراست از صلح در خاورمیانه، تأکید کرد.»
رئیس‌جمهور آمریکا ساعاتی پیش هم در نطق خود در مورد پاسخ موشکی جمهوری اسلامی ایران، از کاهش ارزش غرب آسیا برای آمریکا صحبت کرد و گفت ناتو باید نقش خود را در این منطقه تقویت کند. این اظهارات ترامپ به عنوان اعلام آمادگی برای کاستن از حضور آمریکا در غرب آسیا تفسیر شده است.


ترامپ از ابزار‌های غیرنظامی برای پاسخ به ایران استفاده می‌کند

 دیدگاه دیگر، که می‌توان آن را از اظهارات و اقدامات دولت ترامپ علیه ایران در چند سال گذشته استنباط کرد این است که اساسا استراتژی آمریکا در مقابل ایران بر جنگ نظامی متکی نیست. بسیاری از ناظران معتقدند که دولت ترامپ هیچ تمایلی به ورود به یک جنگ ویرانگر با ایران، به سبک جنگ‌های عراق و افغانستان، ندارد. خصوصا که آمریکا در سال‌های اخیر تلاش کرده امکانات خود را برای مهار چین و روسیه بسیج کند. بر اساس این دیدگاه، ترامپ دنبال تحقق اهداف استراتژیک آمریکا در ایران از طریق ابزار تحریم است.
ترامپ در سخنرانی روز چهارشنبه، به وضوح اهمیت تحریم در استراتژی آمریکا در مقابل ایران را نشان داد. ترامپ در این سخنرانی، گفت: آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد. ترامپ مشخص نکرد این تحریم‌ها شامل چه مواردی می‌شوند. اما خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه مدعی شد تحریم‌های جدید شخصیت‌های کلیدی نظام ایران و همچنین بخش فلزات ایران را هدف قرار خواهند داد. به گفته این منبع، حالا که آمریکا صادرات نفت ایران را دشوار کرده، تحریم‌های، احتمالا بخش‌های غیرنفتی اقتصاد ایران را هدف قرار خواهند داد تا سایر درآمد‌های ایران نیز قطع شوند. آمریکایی‌ها امیدوارند که با قطع درآمد‌های ایران، این کشور را به پذیرش خواسته‌های کاخ سفید وادار کنند. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از ترور سردار سلیمانی مدعی شد که در اثر فشار‌های آمریکا، بودجه ایران در سال 2020 به نحو چشمگیری کاهش خواهد یافت.
 از این رو، ترامپ آشکارا از ابزار‌های غیرنظامی برای محقق کردن اهداف استراتژی آمریکا در ایران حمایت می‌کند. اما سخنرانی اخیر ترامپ نشان داد که ترامپ علاوه بر ابزار تحریم، قصد دارد از ابزار‌های دیگری نیز استفاده کند. او از ناتو خواست که در خاورمیانه نقش بیشتری داشته باشد. ینس استولتنبرگ، رئیس ناتو، روز چهارشنبه در گفتگویی با ترامپ موافقت کرد که متحدان غربی باید نقش برجسته تری در خاورمیانه به عهده بگیرند.
آمریکا با اعمال تحریم‌های گسترده و بی سابقه علیه ایران، فشار‌های بی سابقه‌ای علیه این کشور اعمال کرده و به تنش‌ها میان دو طرف دامن زده است. بعد از ترور سردار سلیمانی، این تنش‌ها به مرز جنگ رسید، سپس فروکش کرد. اما بدون حل شدن اساسی مشکلات میان تهران و واشنگتن ممکن است بار دیگر تنش‌ها شعله‌ور شود.
24 دي 1398 - 03:19:14 ب.ظ
AryaNews.com ©