نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
اعلام معتبرترین گذرنامه‌های سال 2020؛ همسایه‌های ایران قعرنشین شدند/گذرنامه ایران 3 پله صعود کرد
اعلام معتبرترین گذرنامه‌های سال 2020؛ همسایه‌های ایران قعرنشین شدند/گذرنامه ایران 3 پله صعود کرد

خبرگزاری آریا-گذرنامه ایران اما با 3 پله صعود در مقایسه با نیمه دوم سال 2019 میلادی به رتبه 98 جهان بازگشته است. این گذرنامه مجوز سفر بدون روادید به 41 کشور جهان محسوب می‌شود، این تعداد در نیمه دوم سال 2019 به 39 کشور کاهش یافته بود.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از یورونیوز،تازه‌ترین رده‌بندی اعلام شده برای گذرنامه کشورهای جهان که بر پایه شاخص «هِنلی» و در آغاز سال 2020 میلادی انجام شده، نشان می‌دهد که ژاپن همچون سال گذشته دارای قدرتمندترین گذرنامه‌های جهان است و برخلاف نیمه دوم سال 2019، گذرنامه ایران با افزایش اعتبار مواجه شده است.

قدرتمندترین گذرنامه های جهان در سال 2020
نتایج این رده‌بندی نشان می‌دهد که دارندگان گذرنامه (پاسپورت) کشور ژاپن می‌توانند بدون اخذ روادید (ویزا) به 191 کشور جهان سفر کنند. در نیمه دوم سال 2019 میلادی دارندگان گذرنامه ژاپن و سنگاپور می توانستد آزادانه به 189 کشور سفر کنند و از این نظر به طور مشترک در جایگاه نخست جهان قرار داشتند.
گذرنامه سنگاپوری در آغاز سال 2020 با وجود دارای مجوز سفر بدون روادید به 190 کشور جهان به جایگاه دوم تنزل کرده است.
رتبه سوم قدرتمندترین گذرنامه‌های جهان به طور مشترک به کره‌جنوبی و آلمان تعلق گرفته و ایتالیا و فنلاند نیز جایگاه سوم را همزمان تصاحب کرده‌اند. این فهرست همچنان تا رتبه هشتم در انحصار اروپایی‌ها از جمله اسپانیا، لوکزامبورگ، دانمارک، سوئد، فرانسه، سوئیس، پرتغال، هلند، ایرلند، اتریش است.
آمریکا و بریتانیا در این فهرست هشتم هستند و دارندگان گذرنامه آنها قادرند به 184 کشور جهان بدون نیاز به اخذ روادید سفر کنند. در مقابل دارندگان گذرنامه چین تنها می‌توانند به 71 کشور بدون روادید سفر کنند، این گذرنامه در رتبه 72 جهان قرار دارد.
در میان کشورهای مهاجر پذیر، قدرت گذرنامه هر سه کشور نیوزیلند، استرالیا و کانادا با یکدیگر برابر است و رتبه جهان آنها نهم است.

امارات عربی متحده قدرتمندترین گذرنامه در خاورمیانه
گذرنامه امارات عربی متحده با قرار گرفتن در رتبه 18 جهان، قدرتمندترین در خاورمیانه است. این گذرنامه در رتبه‌بندی پیشین بیستم بود. دارندگان این گذرنامه می‌توانند آزادانه به 171 کشور سفر کنند. در میان کشورهای خاورمیانه، گذرنامه اسرائیل 25ام، کویت 57ام، قطر 58ام، بحرین 63ام، عمان 64ام و عربستان سعودی 66ام است.

گذرنامه ایران با 3 پله صعود به رتبه 98 جهان بازگشته است
گذرنامه ایران اما با 3 پله صعود در مقایسه با نیمه دوم سال 2019 میلادی به رتبه 98 جهان بازگشته است. این گذرنامه مجوز سفر بدون روادید به 41 کشور جهان محسوب می‌شود، این تعداد در نیمه دوم سال 2019 به 39 کشور کاهش یافته بود. گذرنامه اریتره، کنگو و بنگلادش نیز هم رتبه ایران هستند.

بی اعتبارترین گذرنامه های جهان ؛همسایه‌های ایران قعرنشین شدند
انتهای این رده‌بندی که متعلق به کم قدرت‌ترین یا بی‌اعتبارترین گذرنامه‌های جهان است همچون سال 2019 به تصاحب همسایگان ایران درآمده است. قدرت گذرنامه افغانستان با کسب رتبه 107 قعرنشین شده و اعتبار پاکستان و عراق هم در جایگاه 104 و 106 قرار گرفته‌ است.
موسسه «هنلی و شرکا» هر سال دو بار بر پایه داده‌های جمع‌آوری شده از انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی و نیز اطلاعاتی که از تجزیه و تحلیل قوانین ویزا و اطلاعات مستند جهانی بدست می‌آید اقدام به انتشار رده‌بندی قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان می‌کند. مهم ترین شاخص برای تهیه این رده بندی تعداد کشورهایی است که با هر گذرنامه می‌توان بدون ویزا به آن‌ها سفر کرد.

24 دي 1398 - 02:14:26 ب.ظ
AryaNews.com ©