نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
سخنگوی قوه قضائیه:
سفیر فعلی انگلیس در ایران عنصری نامطلوب است/ بازداشت افرادی در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی
سفیر فعلی انگلیس در ایران عنصری نامطلوب است/ بازداشت افرادی در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی

خبرگزاری آریا- به هیچ عنوان از امنیت مردم و جامعه کوتاه نخواهیم آمد و با کسانی که با هر شکل علیه امنیت اقدام می‌کنند؛ برخورد در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی را لازم می‌دانیم.
به گزارش خبرنگار آریا، غلامحسین اسماعیلی؛ سخنگوی دستگاه قضا در هجدهمین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران گفت: از نظر دستگاه قضایی و جامعه حقوقی استنباط ما این است که سفیر فعلی انگلیس در ایران عنصری نامطلوب است و تکلیف او در عهدنامه‌های بین المللی هم روشن شده است.
 
سفیر فعلی انگلیس در ایران از نظر دستگاه قضایی عنصری نامطلوب است
سخنگوی قوه قضاییه گفت: از نظر دستگاه قضایی و جامعه حقوقی استنباط ما این است که سفیر فعلی انگلیس در ایران عنصری نامطلوب است و تکلیف او در عهدنامه‌های بین المللی هم روشن شده است.
غلامحسین اسماعیلی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قوه قضائیه در خصوص حضور سفیر انگلیس در تجمع‌های غیرقانونی کشورمان چه واکنشی نشان خواهد داد؟ افزود: ما سیاست قضایی خودمان را بار‌ها اعلام کرده ایم و میان معترضان و آشوبگران و میان اقدام اعتراضی با اقدام ضد انقلابی و مغایر امنیت ملی کشور، تفاوت قائلیم.
وی گفت: به هیچ عنوان از امنیت مردم و جامعه کوتاه نخواهیم آمد و با کسانی که با هر شکل علیه امنیت اقدام می‌کنند؛ برخورد در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی را لازم می‌دانیم و در این موضوع، چون ماموریت ما تامین امنیت شهروندان است تعارفی با هیچ کس نداریم ولو به حسب ظاهر، فرد مدعی مصونیت دیپلماتیک داشته باشد.
وی گفت: البته قواعد بین المللی را مراعات می‌کنیم و به کنوانسیون‌های بین المللی که ملحق شده ایم احترام می‌گذاریم، اما احترام به این کنوانسیون‌ها یک طرفه نیست.
اسماعیلی افزود: درست است که کنوانسیون وین در تبیین حقوق دیپلماتیک برای دیپلمات‌های کشور‌های خارجی در کشور پذیرنده، مصونیت قائل شده است و ما نیز این مصونیت را قائلیم، اما به موجب ماده 41 همان کنوانسیون، همه افرادی که از مزایا و مصونیت‌های دیپلماتیک بهره مندند، موظفند قوانین و مقررات دولت پذیرنده را محترم بشمارند و از مداخله در امور داخلی کشور میزبان خودداری کنند.
وی گفت: اینکه دولت انگلیس در خارج از کشور، سفارت انگلیس در داخل ایران و سفیر انگلیس بعنوان بالاترین نمایندگی این کشور در جمهوری اسلامی ایران در یک تجمع غیرقانونی شرکت و فیلم و عکس تهیه کند و نقش تحریک کننده برای ایجاد تجمع و استمرار آن داشته باشد، پذیرفتنی نیست.
اسماعیلی گفت: ابتدا او را نشناختند و در نخستین مواجهه با ماموران ما، انگلیسی صحبت می‌کرد و خود را معرفی نکرد و بعد که احساس کرد در خطر بازداشت است فارسی صحبت و خود را بعنوان سفیر انگلیس معرفی کرد؛ ایا شیطنت و دروغگویی از این بالاتر را می‌توان از یک شخصیت دیپلماتیک سراغ داشت؟
وی گفت: بر اساس حقوق بین الملل این قبیل عناصر، عنصر نامطلوب شناخته می‌شوند و اگر شخصی در کشور پذیرنده چه دیپلماتیک و چه غیر دیپلماتیک، عنصر نامطلوب شناخته شد، انتظار مردم و قواعد بین المللی است که از کشور اخراج شود.
وی گفت: در ماده 9 عهدنامه وین دولت پذیرنده هر لحظه و بی آنکه التزامی به توجه تصمیم خود داشته باشد، به دولت فرستنده اطلاع می‌دهد که رییس یا هر یک از اعضای هیئت او شخص نامطلوب است و دولت فرستنده آن مامور را فرا بخواند و به خدمت او خاتمه دهد و اگر از این امر امتناعی صورت گیرد، کشور پذیرنده می‌تواند او را بعنوان عنصر نامطلوب اخراج کند.
وی افزود: مسئول در این حوزه و مباشر، وزارت امور خارجه و دولت جمهوری اسلامی ایران بعنوان دولت پذیرنده است، اما بعنوان دستگاه قضایی و جامعه حقوقی، استنباط ما عنصر نامطلوب است.

تضعیف سپاه و دیگر نیرو‌های مسلح را بر نمی‌تابیم
سخنگوی قوه قضاییه گفت: به هیچ عنوان تضعیف سپاه و دیگر نیرو‌های مسلح را بر نمی‌تابیم و آن را به حال کشور و مردم مضر می‌دانیم.
غلامحسین اسماعیلی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قوه قضاییه با جریانی که به بهانه سقوط هواپیمای اوکراینی به دنبال تضعیف نیرو‌های مسلح است چه برخوردی می‌کند؟ افزود: سپاه، پاسدار امنیت و مرز‌ها و ارزش‌ها و کیان انقلاب و نیرویی است که اثبات کرده فدایی مردم است.
وی گفت: سپاه برای دفاع از این کشور و مردم در برابر گلوله ایستاده و شهدای زیادی تقدیم کرده است و هیچ هراسی هم ندارد که در برابر هر دشمنی که بخواهد به مردم آسیب برساند، بایستد حتی اگر قدرت جهانی امریکا باشد.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: در این حادثه هم در شرایطی که هیچ کس جرات نمی‌کرد به دولت آمریکا و نیرو‌های مسلح این کشور متعرض شود، سپاه با سرافرازی اقدامی دقیق و اثرگذار کرد و در عرصه‌های مختلف فداکاری‌های خود را اثبات کرده است.
آقای اسماعیلی با اشاره به اینکه تضعیف سپاه و نیرو‌های مسلح را به هیچ عنوان بر نمی‌تابیم، گفت: اگر اقدامات فداکارانه سپاه نبود، معلوم نبود که بدخواهان چه به روز مردم و مملکت می‌آوردند و ما از اقدامات آن‌ها تشکر می‌کنیم و از اینکه شجاعانه آمدند و در موضوع سقوط هواپیما، متواضعانه مسائل را توضیح دادند، تشکر می‌کنیم.
وی افزود: فرایند قضایی ما بر اساس استیفای حقوق جانباختگان و بستگان آن‌ها و به دنبال کسب حقیقت هستیم و بیشترین تیم کارشناسی را در این پرونده گذاشته ایم.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: ما همه اسباب و عوامل را بررسی می‌کنیم، اما این اقدام که تا امروز از ناحیه ستاد کل نیرو‌های مسلح و سپاه پاسداران به عنوان خطای انسانی شمرده شده است، نباید زمینه ساز تضعیف نیروی مقتدر و با صلابت سپاه باشد.
 
درخصوص سقوط هواپیمای اوکراینی افرادی بازداشت شدند
سخنگوی قوه قضاییه گفت: درباره سقوط هواپیمای اوکراینی تحقیقات مفصلی انجام شده است و افرادی هم بازداشت شده اند، اما ما همه ابعاد این حادثه را بررسی خواهیم کرد.
غلامحسین اسماعیلی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در خصوص سقوط پرونده هواپیمای اوکراینی گزارشی به دستگاه قضا ارسال شده است؟ افزود: همان طور که مردم در جریان قرار گرفتند از ستاد کل نیرو‌های مسلح، نیروی هوافضای سپاه و فرماندهی کل سپاه خاضعانه در برابر ملت حاضر شدند و آنچه را که باعث بروز حادثه شده بود به مردم گزارش دادند.
وی گفت: ابتدا در ستاد کل نیرو‌های مسلح کمیسیون‌های تخصصی تشکیل شد و این کمیسیون‌ها ابعاد موضوع را بررسی کردند که هنوز به اتمام نرسیده است و آنچه به مردم گزارش شد، یافته‌ها در مراحل اولیه بود که شاید مناسب بود از همان ابتدا که کمیسیون تشکیل شد به مردم اطلاع می‌دادند.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: با ابلاغ ویژه رئیس قوه قضاییه، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح مأمور شد موضوع را از بعد قضایی با بهره گیری از کارشناسان ستاد کل نیرو‌های مسلح، سازمان هواپیمایی کشوری، حوزه سایبری و جنگ الکترونیک بررسی کنند و همچنین اطلاعات ضبط شده در جعبه سیاه هواپیما که دیشب قرار بود به فرانسه فرستاده شود نیز بازخوانی شود.
اسماعیلی گفت: سازمان قضایی نیرو‌های مسلح بلافاصله تحقیقات گسترده‌ای انجام داده است و از تعداد زیادی از افرادی که در این حوزه بودند، تحقیقات مفصلی انجام شده است و هر شب تیم قضایی ما تا حدود ساعت 24 مشغول بازجویی، تحقیق و اخذ اسناد و مدارک بودند.
وی افزود: ما باید همه ابعاد را بررسی کنیم و در این بررسی‌ها سه موضوع را توجه کرده ایم که موضوع اول استیفای حقوق مادی و معنوی جانباختگان و خانواده هاست که به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آییم و ما خودمان در این خصوص پیگیر و مطالبه گر هستیم.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: در گام دوم کشف حقیقت برای ما مهم است که تاکنون نظر‌هایی ابراز شده است و باید همه ابعاد را بسنجیم و اجرای عدالت توجه دیگر ماست که باید اجرا شود.
اسماعیلی افزود: ما همه ابعاد و هم تأثیر سبب و هم تأثیر مباشر را بررسی خواهیم کرد و باید ببینیم مسئولیت سبب و مباشر چقدر بوده است و در این پرونده بررسی خواهیم کرد که جنگ افروزی امریکا به عنوان سبب اصلی بروز این حوادث، چه نقشی در این حادثه داشته است.
وی گفت: تحقیقات مفصلی انجام شده است و افرادی بازداشت شده اند و رسیدگی در مراحل اولیه است و 72 ساعت از کار قضایی ما گذشته و قطعاً اطلاعات بازخوانی شده جعبه سیاه هم به ما کمک خواهد کرد.
 
مراسم تشییع شهید سپهبد سلیمانی یک رزمایش و همه پرسی بی نظیر بود
سخنگوی قوه قضاییه گفت: مراسم تشییع شهید سلیمانی یک رزمایش و همه پرسی بی نظیر بود.
آقای غلامحسین اسماعیلی در ادامه نشست خبری به شهادت مظلومانه سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همرزمان و یارانش اشاره کرد و افزود: این عزیزان عزت و اقتدار و امنیت را برای کشور و مردم به ارمغان آوردند.
وی گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی قهرمان بین المللی مبارزه با تروریست در عصر حاضر بود و روحیه انقلابی مجددی به جامعه ایران اسلامی بخشید.
اسماعیلی افزود: حضور بی نظیر مردم در مراسم تشییع و تعظیم این شهیدان، همایش فرصت و جایگاه مردمی جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذاشت، همچنین انسجام همه نیرو‌های انقلابی در برابر دشمن جنایتکار و تروریسم دولتی امریکا بود.
وی گفت: دشمنان قسم خورده اسلام خیلی تلاش کردند که این نظام و جبهه مقاومت را به زانو درآورند، اما خون به ناحق ریخته شهیدان مقاومت مردم را به صحنه آورد که این حضور موجب یأس و ناامیدی دشمن شد.
اسماعیلی افزود: این حضور یک رزمایش و یک راهپیمایی بی نظیر در امتداد اربعین حسینی و یک رفراندوم بزرگ خیابانی بود که مردم نظر خود را در حمایت از راهبرد استقامت و مقاومت در برابر دشمنان نشان دادند.
وی گفت: از مردم انقلابی و همچنین سپاه دلاور و پاسداران مرز‌ها و امنیت کشور تشکر مجدانه داریم که در نخستین فرصت، نخستین گام را برای انتقام از دشمن برداشتند و سیلی سختی بر چهره امریکا و ترامپ قمارباز نواختند و ان شاءالله در مراحل بعدی، گام‌های بعدی انتقام سخت توسط جبهه مقاومت برداشته خواهد شد و حضور نامشروع امریکایی‌ها در منطقه پایان داده خواهد شد.
 
15 سال حبس برای متهم اصلی پرونده سکه ثامن
سخنگوی قوه قضاییه گفت: متهم اصلی پرونده سکه ثامن به 15 سال حبس تعزیری محکوم شده که البته این حکم قطعی نشده است.
اسماعیلی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضع پرونده سکه ثامن افزود: جلسه دادگاه هفته گذشته برگزار و حکمی صادر شد که البته قطعی نشده است.
وی گفت: بر اساس این حکم متهم اصلی پرونده که بیش از 3 هزار شاکی داشت به 15 سال حبس تعزیری محکوم شد که البته این فرد به چند مورد حبس 15 سال محکوم شده است که فقط یک مورد اجرا می‌شود.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: این فرد همچنین به 3 هزار و 651 میلیارد و 654 میلیون و 975 هزار و 68 ریال رد مال در حق شکات محکوم شده است که قبل از حکم نیز 700 میلیارد ریال از اموال به شکات برگشت داده شده بود.
اسماعیلی گفت: علاوه بر آن، این فرد به هزار و 812 میلیارد و 552 میلیون و 630 هزار و 441 ریال جزای نقدی در حق دولت بابت اتهام کلاهبرداری و بابت پولشویی به 99 میلیارد و 222 میلیون و 497 هزار و 930 ریال جزای نقدی محکوم شده که البته مجازات تکمیلی هم در نظر گرفته شده است.
وی افزود: این پرونده 300 جلد و بیش از 70 هزار صفحه است و رأی آن بیش از 200 صفحه دارد، اما چون حکم قطعی نیست، هویت متهمان را اعلام نمی‌کنیم.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اموالی از متهمان شناسایی شده است؟ گفت: همان 700 میلیارد ریالی که به شکات برگشت داده شده بود شناسایی شد، اما درباره بقیه اموال اطلاعاتی ندارم.
 
بازگشت 302 میلیون متر مربع از مراتع سهند به دولت
سخنگوی قوه قضاییه گفت: اخیراً 302 میلیون مترمربع از مراتع سهند شهر مراغه احیا و سند مالکیت آن به نام دولت صادر شده است.
اسماعیلی در ادامه نشست خبری درباره نتایج اقدامات اخیر این قوه در مقابله با زمین خواری‌ها افزود: ما پیش از این هم آمار و ارقامی اعلام کردیم و پس از سفر رئیس قوه قضاییه به استان آذربایجان شرقی و مطرح شدن پرونده‌های زمین خواری در استان و ورود دادگستری استان، در یک مورد 302 میلیون متر مربع از مراتع سهند شهر مراغه احیا و سند مالکیت آن به نام دولت جمهوری اسلامی به نمایندگی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی صادر شد.
وی گفت: در تهران در منطقه رودبار قصران در منطقه فشم نیز زمین 2 هزار و 30 هکتاری متعلق به دولت بود که در اثر کوتاهی متولیان هزار و 800 هکتار به نام دولت سند صادر شده و 230 هکتار بدون سند مانده بود که بخش‌هایی از این 230 هکتار جولانی برای افراد سودجو شده و تصرفاتی انجام شده بود که با پیگیری دادگستری تهران و مساعدت وزارت اطلاعات سند 230 هکتاری به نام دولت صادر شد.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: در یکی دیگر از پرونده‌ها، تعدادی از کارمندان ثبت و برخی عناصر زمین خوار در استان یزد با همکاری ادارات حقوقی سه نهاد متولی زمین و مسکن، صد‌ها هکتار زمین را تصرف کرده بودند که در دستور کار دادگستری یزد قرار گرفت و متهمان بازداشت شدند و بیش از 100 هکتار از اراضی از ید آن‌ها خارج شد.
اسماعیلی گفت: در این پرونده با ترفندی مثلاً زمین 200 میلیارد تومانی را به 600 میلیون تومان به فردی واگذار کرده بودند که عوامل ان دستگیر شدند.
وی افزود: ما مدام مشغولیم و حتماً در جلسات بعد آمار‌های کامل تری در خصوص مقابله با زمین خواری در استان‌ها ارائه می‌کنیم.
 
همه وظیفه داریم با همه توان به کمک هموطنان سیل زده بشتاییم
سخنگوی قوه قضاییه گفت: امروز موضوع مهم جامعه ما امداد رسانی و کمک به سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان و استان‌های جنوبی کشور است.
غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری به سیل روز‌های اخیر اشاره کرد و افزود: همه ما وظیفه داریم با همه توان به کمک هموطنان سیل زده بشتابیم و دولت و ملت در خدمت این هموطنان باشیم.
وی گفت: با ابلاغ ویژه رییس قوه قضاییه، دستگاه و مراجع قضایی هم در کنار امدادگران، در خدمت مردم و نظارت بر نحوه کمک رسانی شدند.
اسماعیلی افزود: امیدواریم با این تلاش و مجاهدت، هرچه سریعتر گرفتاری‌های مردم سیل زده ما هم بر طرف شود.

24 دي 1398 - 12:45:40 ب.ظ
AryaNews.com ©