نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
اهداف پشت پرده ناآرامي ها در عراق / چه کشورهايي در اغتشاشات عراق دست دارند
اهداف پشت پرده ناآرامي ها در عراق / چه کشورهايي در اغتشاشات عراق دست دارند

خبرگزاری آریا-آنچه حضور آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی را در پشت ناآرامی‌های عراق پررنگ‌تر می‌کند، نگرانی این مثلث شوم از اتحاد دو کشور و دو ملت ایران و عراق در خاورمیانه است.
به گزارش خبرگزاری آریا،در آستانه برگزاری راهپیمایی عظیم اربعین حسینی که در سال‌های اخیر به نماد اتحاد و وحدت شیعیان سراسر جهان بالاخص عراق و ایران تبدیل شده، شاهد ناآرامی‌هایی در پایتخت و برخی از استان‌های عراق بودیم؛ ناآرامی‌هایی که در ابتدا برای بیان خواسته‌های مشروع مردمی در قالب مبارزه با فساد، تضمین فرصت‌های شغلی برابر و بهبود خدمات رسانی و مسائلی از این دست آغاز شد اما خیلی زود از مسیر اصلی خود منحرف و به صحنه‌ای برای جولان دست‌های پشت‌پرده آنهایی تبدیل شد که نمی‌خواهند شاهد قدرت‌نمایی شیعیان و اتحاد دولت‌ها و ملت‌های منطقه باشند.

مثلثی شوم، پشت پرده ناآرامی‌های عراق
برای اثبات وجود دست‌های پشت پرده در ناآرامی‌های روزهای گذشته عراق کافی است نیم نگاهی به نوع، تعداد و نحوه پوشش اخبار حوادث عراق در رسانه‌های غربی و سعودی بیندازیم که محتوای آنها غالبا تحریک ناآرامی‌ها است؛ کثرت اخبار عراق و نحوه پوشش آن در این رسانه‌ها به ویژه العربیه و شبکه‌های رادیویی و تلوزیونی وابسته به وزارت خارجه آمریکا از تلاش صاحبان این رسانه‌ها برای کشاندن تظاهرات مردمی به سوی اهداف پشت پرده حکایت دارد.
شاید بتوان گفت تظاهرات مردم عراق که از روز سه شنبه یکم اکتبر در این کشور آغاز شد، از نخستین روز و نخستین ساعات آن از مسیر اصلی‌اش خارج شد که بنا به گفته اغلب کارشناسان مسائل عراق موضوع بی‌سابقه‌ای است و گرچه بدنه اصلی این اعتراضات را تظاهرکنندگانی تشکیل می‌دادند که خواسته‌های صنفی و مردمی دارند اما چنانکه برخی رهبران سیاسی و تحلیلگران در عراق و خارج از این کشور مطرح کرده‌اند، به خاطرنفوذ خرابکاران به صفوف مردم، اعتراضات از خواسته‌های قانونی به تلاش برای تخریب چهره دولتمردان عراقی و ناامن جلوه دادن کشور و حتی نیل به اهداف بزرگتر بانیان پشت پرده حوادث، یعنی تبلیغ علیه تشیع و نمادهای آن بدل شد.
آنچه حضور آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی را در پشت ناآرامی‌های عراق پررنگ‌تر می‌کند، نگرانی این مثلث شوم از اتحاد دو کشور و دو ملت ایران و عراق در خاورمیانه است که در سال‌های اخیر در جریان برخی تحولات میدانی و سیاسی از جمله جنگ با داعش، مسئله سوریه و فلسطین و به واسطه مناسباتی چون راهپیمایی عظیم اربعین حسینی هر چه بیشتر تقویت و تحکیم شده است تا جایی که می‌توان گفت راهپیمایی با شکوه اربعین به نماد اصلی این اتحاد و انسجام بدل شده است؛ مسئله‌ای که به نگرانی آمریکا، عربستان و اسرائیل دامن زده است.

نقش آمریکا در گسترش تظاهرات عراق
همچنین خبرگزاری عراقی «براثا» روز پنجشنبه گزارش داد که «شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های سمی و مخالف عراق از حوادث تظاهرات [در عراق] مملو شده است؛ البته تحت عنوان "آزادی تظاهرات"».
براثا با بیان اینکه نام این اعتراضات از نگاه رسانه‌های ضد محور مقاومت، «انقلاب» بوده و هدف واقعی آنان، سرنگونی دولت است، اعلام کرد که این تظاهرات تحت حمایت مستقیم سفارت آمریکا در بغداد قرار دارد که از طریق آنچه «فعالان مدنی» نامیده می‌شوند و برخی از «جریان‌های غیر ملتزم به اوامر فرمانده کل [نیرهای مسلح]، شخصیت‌های سیاسی، مدیران، اعضای نهادهای انسان‌دوستانه و حقوق بشری، جامع مدنی و سازمان های زنان و کودکان» صورت می‌گیرد.
براثا درباره حمایت خارجی از این عتراضات می‌نویسد، آمریکا و سایر سفارت‌های حاضر در بغداد (به نشانه قانونی بودن تظاهرات) اعلام خواهند کرد که از عراق خارج می‌شوند و سپس سایر سفارت ها چنین اقدامی انجام می دهند.
بنا بر این گزارش، در این طرح همچنین پیش‌بینی شده که در صورت قطعی اینترنت، محل تظاهرات نیز تغییر کند و به همین منظور، هماهنگی‌هایی نیز صورت گرفته است.


صهیونیست‌ها، بازیگرانی در پس پرده اغتشاشات عراق
در این میان نمی‌توان از نقش رژیم صهیونیستی برای کمرنگ کردن اربعین حسینی غفلت کرد. درست در روزهایی که تکفیری‌های داعش، در عراق و سوریه غائله به پا کرده بودند، پایگاه اینترنتی «اینترسپت» به نقل از «ادوارد اسنودن»، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا نوشت که این آژانس به همراه سازمان اطلاعات خارجی انگلیس (ام آی 6) و نهاد اطلاعات و عملیات ویژه خارجی اسرائیل (موساد) زمینه شکل‌گیری داعش را فراهم کرده‌اند. پروژه شکل‌گیری داعش که با نام رمز «لانه زنبور» بین این سه طرف کلید خورد با هدف حمایت از رژیم صهیونیستی از طریق برادرکشی در میان فرق اسلامی انجام گرفت و مقرر شد ساختاری با شعارهای دینی بسیار افراطی در منطقه شکل‌گرفته و گسترش یابد. بنابراین و به‌طریق‌اولی، صهیونیست‌ها کار ویژه‌ای برای کمرنگ کردن راهپیمایی اربعین در نظر گرفته‌اند چون از رویکرد ضد صهیونیستی و احساسات ضد اسرائیلی زائران اربعین به‌خوبی اطلاع دارند، لذا تل‌آویو را باید بازیگری پشت پرده در آشوب‌های اخیر عراق به شمار آورد.

ورود عربستان به فاز ناآرامی‌ها در عراق
سعودی‌ها پس از اعدام صدام با تأیید «نوری المالکی»، نخست‌وزیر پیشین عراق، کینه دولت این کشور را به دل گرفته و از هر فرصتی برای تضعیف حاکمیت عراق استفاده کردند چراکه صدام، روابط نزدیکی با عربستان داشت و در طول جنگ، میلیون‌ها دلار از حاکمان حجاز برای تجهیز ارتش بعثی علیه ایران دریافت کرده بود. به‌مرور زمان، آل سعود دریافتند که روابط بغداد – تهران روز به روز در حال گسترش است و برای اینکه از این قافله عقب نمانند، از حدود سه سال پیش، تلاش کردند که به دولت عراق نزدیک شوند. ارائه کمک‌های مالی، ساخت ورزشگاه و طرح‌های عمرانی برای جلب‌توجه افکار عمومی و دولتمردان این کشور ازجمله تدابیری بودند که ریاض در این راستا اتخاذ کرد. بااین‌حال، عراقی‌ها همچنان از سعودی‌ها خشمگین بودند چون اکثر بربرهای داعشی از عربستان به کشورشان آمده بودند و این حقیقتی است که «حمد بن جاسم آل ثانی»، نخست‌وزیر سابق قطر نیز در مصاحبه با روزنامه تلگراف به آن تصریح کرده بود.

پشت پرده اعتراضات
هر چند برخی در عراق تلاش می‌کنند اعتراضات را فاقد رهبر سیاسی نشان دهند و بگویند مستقل و کاملا مردمی است، به دلیل برخی نشانه‌ها، قطعا خودجوش نیست به چند دلیل؛
1- اوضاع نابسامان معیشتی و اقتصادی که علت اعتراض‌ها معرفی شده، پدیده نوظهور و تازه‌ و یکباره‌ای نیست که سبب انفجار خشم مردم شود.
2- افشاگری رهبر جنبش مقاومت عصائب اهل الحق بیش از یک ماه پیش. چهارم شهریور ماه (26 اوت) قیس الخزعلی در دیداری رسانه‌ای گفت، برخی جریان‌های داخلی سیاسی عراق با قدرت‌های خارجی در حال تدارک تظاهرات‌هایی هستند چون از سیاست خارجی عراق ناراضی‌اند. مشکل در «معامله قرن» است. مطلوبشان این است که این دولت را مطیع خود کنند... بنابراین در عراق ما دوباره شاهد تظاهرات خواهیم بود. این تظاهرات‌ هم قرار است ماه دهم (اکتبر) شروع شود. اگر دوست داشتید، این حرف مرا ثبت کنید. این حرف من تحلیل نیست، اطلاع و اطلاعاتی است که دارم. این کار را هم از شبکه‌های اجتماعی شروع می کنند تا آن را خواسته افکار عمومی وانمود کنند؛ اما در حقیقت رهبری آن طرف‌های خارجی هستند.
اکنون اگر به تاریخ شروع تظاهرات‌ها نگاه کنیم، می‌بینیم که آغاز آن از سه‌شنبه اول ماه دهم (اکتبر) است؛ همان که الخزعلی گفته است.
3- شروع دعوت‌ها برای تظاهرات و اعتراض، از یک ماه پیش در شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی آغاز شده و عموم کسانی که دعوت‌های تند و تحریک‌آمیز داشته، به نوعی بعثی یا مرتبط با حزب بعث بوده‌اند. با آغاز تظاهرات‌، رغد صدام، دختر دیکتاتور معدوم بعثی عراق، در توییتی از این اعتراض‌ها حمایت کرد و آنان را «نسل قادسیه» خواهند و نوشت «کل عراق با شماست» و «خدا شهدای ما را رحمت کند».

17 مهر 1398 - 05:01:39 ب.ظ
AryaNews.com ©