نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
آخرین اخبار از ناآرامی های عراق؛
پایان وضعیت هشدار برای ارتش عراق/ احتمال ایجاد تغییرات در کابینه/ افشای نقش موساد در انحراف اعتراضات
پایان وضعیت هشدار برای ارتش عراق/ احتمال ایجاد تغییرات در کابینه/ افشای نقش موساد در انحراف اعتراضات
خبرگزاری آریا- وزارت دفاع عراق اعلام کرد که وضعیت هشدار برای نیروهای ارتش عراق پایان یافته است و این نیروها باید به وضعیت عادی خود بازگردند.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، وزارت دفاع عراق در دستوری جدید برای نیروهای ارتش، از بازگشت آرامش به این کشور پس از چند روز ناآرامی و اعتراضات خیابانی خبر داد.
یک منبع آگاه به وبگاه خبری «شفق نیوز» عراق گفت که وزارت دفاع اعلام کرده که وضعیت هشدار برای نیروهای ارتش عراق پایان یافته است و نیروهای ارتش باید به وضعیت عادی خود بازگردند.
به گفته وی، این تصمیم وزارت دفاع عراق، «به سبب ثبات در وضعیت امنیتی همه استان‌های [عراق] است».
وزارت دفاع از ابتدای ماه اکتبر (به دلیل آغاز اعتراض‌های خیابانی) وضعیت آماده‌باش در همه ارگان‌های خود اعلام کرده بود.
در همین ارتباط، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق روز گذشته میزبان شماری از رؤسای عشایر و افراد سرشناس استان‌های مختلف عراق بود. هدف از این دیدار، بحث و بررسی وضعیت عراق، مطالبات قانونی تظاهرات‌کنندگان و راه‌های ارائه راهکار و تصمیمات لازم در این خصوص بود.
نخست وزیر عراق تصریح کرد که وضعیت عراق به حالت عادی بازگشته و دولت نیز تصمیمات اولیه را برای پاسخگویی به مطالبات مشروع تظاهرات‌کنندگان اتخاذ کرده است.
برخی مناطق عراق از سه‌شنبه هفته قبل تا چند روز شاهد برخی اعتراضات پراکنده به وضعیت اقتصادی بود که توسط عده‌ای به آشوب کشیده شد. بر اساس برخی گزارش‌ها، در این آشوب‌ها نقش برخی طرف‌های خارجی از جمله طرف‌های آمریکایی و سعودی به‌چشم می‌خورد.
در حال حاضر، گزارش‌ها حاکی از حکمفرمایی آرامش بر اکثر مناطقی است که چند روز گذشته شاهد ناآرامی بود.

حمایت رئیس جمهور عراق از ایجاد تغییرات در کابینه
رئیس جمهور عراق ضمن تاکید بر پیگرد و مجازات مجرمان و قانون شکنانی که به تظاهرات‌کنندگان تیراندازی کرده‌اند، بر ضرورت ایجاد اصلاحات اساسی در کابینه عراق تأکید کرد.
«برهم صالح» رئیس جمهور عراق دیروز سه‌شنبه (هشتم اکتبر)، یک هفته پس از آغاز اعتراضات خیابانی بر لزوم ایجاد تغییر اساسی در کابینه دولت عراق تأکید کرد.
صالح، این تغییر را در جهت بهبود عملکرد دولت دانست و گفت، «عراقی‌ها مصمم هستند که در برنامه ساختن دولت و ایجاد اصلاحات لازم در آن پیش بروند تا به زندگی آزاد و شایسته دست یابند».
صالح در بیانیه‌ای که در حاشیه جلسه روز سه‌شنبه با تعدادی از بزرگان قبایل و شخصیت‌های عراقی صادر کرد، گفت: «تظاهرات، حق است که برای همه شهروندان تضمین شده؛ به شرط اینکه صلح‌آمیز و بدون ریختن خون شهروندان و نیروهای امنیتی یا آسیب زدن به اموال عمومی باشد».
به گزارش وبگاه خبری موازین نیوز، رئیس جمهور عراق افزود: «ریاست جمهوری از جبران خسارت افراد آسیب دیده پشتیبانی می‌کند و تلاش می‌کند تا مجرمان و قانون‌شکنان که به سمت تظاهرات‌کنندگان شلیک کرده‌اند، پاسخگو باشند».
رئیس جمهور عراق یادآور شد، نیاز به یک اصلاح اساسی در کابینه عراق برای بهبود عملکرد دولت است تا ارتقایی کیفی در عملکرد آن برای ارائه خدمات، اشتغال‌زایی برای بیکاران و ایجاد عدالت اجتماعی حاصل شود.
علی الغانمی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق هم در گفت‌وگو با وبگاه خبری بغداد الیوم گفت، محال است دولت عراق دستور تیراندازی برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان را داده باشد.
وی استفاده برخی نیروهای امنیتی از گلوله گرم در حمله به تظاهرات‌کنندگان را با هدف احتمالی دفاع از خود خوانده و گفت: وقتی تظاهرات به آشوب کشیده شد نیاز به یک راه حل امنیتی داشت اما دستور تیراندازی داده نشده بود به هر حال در کمیته تحقیق پارلمانی درباره تخلفات برخی نیروهای امنیتی تحقیق خواهیم کرد.

تماس تلفنی وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر عراق
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، خشونت های اخیر در عراق را محکوم کرد و ضمن دعوت دولت عراق به خویشتنداری، پاسخ به مطالبات معترضان را خواستار شد.
«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق تلفنی گفت وگو کرد.
پامپئو در این تماس تلفنی "خشونت‌ها در عراق" را محکوم کرده و از دولت این کشور خواست تا گام‌های فوری برای برآورده کردن خواسته‌های معترضان برداشته شود.

برگزاری جلسه پارلمان عراق برای بررسی مطالبات مردمی
جلسه پارلمان عراق دیروز با حضور 212 نماینده برگزار شد؛ در این جلسه، چندین طرح تصویب شد که در راستای مرتفع کردن مطالبات مردم عراق بود.
ریاست این جلسه بر عهده «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان بود. هدف از این جلسه، بررسی مطالبات تظاهرات‌کنندگان عراقی اعلام شد.
یک منبع پارلمانی به شبکه خبری «الفرات» گفت که این جلسه «فقط به تظاهرات مردمی و اتخاذ تدابیر لازم برای مرتفع کردن مطالبات آنان پرداخته است».
نمایندگان عراق، در جلسه دیروز به طرح اعطای وام برای آغاز به کار کارگاه‌هایی رأی دادند که فعالیت آنان متوقف شده است.
نمایندگان مردم عراق همچنین به مسئله جبران خسارات تمامی کسانی رأی دادند که به خاطر تروریسم و عملیات نظامی، متضرر شده بود.
همچنین مقرر شد قرارداد کسانی که در وزارتخانه‌های دفاع و کشور و سازمان الحشد الشعبی، فسخ شده بود، بار دیگر بسته شود.
پارلمان عراق همچنین اعلام کرد که قرار است، بورسیه‌هایی برای دانشجویان در نظر گرفته شود و افراد فقیر نیز حقوق ماهانه داشته باشند.

افشای نقش موساد در انحراف اعتراضات
یک روزنامه لبنانی نوشت: داده‌های امنیتی، نقش موساد در اعتراضات عراق را تایید کرد.
روزنامه لبنانی الاخبار به نقل از منابع نزدیک به نخست‌وزیر عراق تاکید کرد بر اساس اطلاعات امنیتی دقیق جمع آوری شده طی روزهای اخیر، سرویس اطلاعات اسرائیل و سفارت آمریکا در بغداد در منحرف کردن مسیر حرکت مسالمت آمیز تظاهرات مردمی در عراق نقش کلیدی داشتند.
روزنامه لبنانی الاخبار بر اساس «اطلاعات موثق» گزارش داد، که تماس‌های بین نمایندگان تظاهرات‌کنندگان از یک طرف، و دولت و احزاب سیاسی از طرف دیگر می‌تواند منجر به «نتایج مثبت» و کنترل اعتراضات شود تا هم مراسم اربعین حسینی که زمان آن نزدیک است بخوبی سپری شود و هم زندگی شهروندان در پایتخت و همچنین استان‌های جنوبی به روال عادی خود بازگردد.
این روزنامه لبنانی به نقل از منابع نزدیک به «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق آورده است: بر اساس اطلاعات دقیق امنیتی که طی روزهای گذشته جمع آوری شده است سرویس اطلاعات اسرائیل به همراه عناصری که از طرف سفارت آمریکا در بغداد اجیر شده بودند از اعتراض مردمی عراق بهره برداری کرده و تظاهرات‌های مسالمت آمیز را به سمت هرج و مرج و خرابکاری سوق دادند.
این منابع افزودند: همین دخالت‌های بیگانگان مسیر اعتراض‌ها را تغییر داد و این قضیه خود را در ماهیت شعارهایی که در تظاهرات‌ها سر داده شده و خواهان سرنگونی دولت و نظام بود، نشان داد و همچنین در پوشش رسانه‌ای بی سابقه‌ای که توسط برخی شبکه‌های ماهواره‌ای از این اتفاقات صورت گرفت و تعامل بزرگی که با این اعتراضات در بستر شبکه‌های اجتماعی صورت گرفت و در آن خواهان نجات عراق شدند.
الاخبار به نقل از این منابع عراقی تصریح کرد: چهره‌هایی سیاسی هم با موج سواری روی شعارها برای سرنگونی دولت به احزاب حامی عبدالمهدی توصیه‌هایی ارائه داده و هشدار می‌دادند که عن قریب تحولاتی رخ خواهد داد.
منابع مذکور افزودند: تحرکات گروهی از افسران تحت کنترل بوده و به روشی نرم (از توسل به خشونت) منع شدند، اما این سوال درباره برخی از کسانی که بدون اجازه دولت از خشونت بیش از حد استفاده کرده‌اند، همچنان مطرح است.
منابع نزدیک به دولت عراق با تاکید بر اینکه عبدالمهدی فتنه اخیر بغداد و نقش بزرگ اسرائیل و دخالت‌های آمریکایی‌ها و سعودی‌ها در آن را کاملا دقیق درک کرده است، گفت: این سه طرف در کنار گروه‌های میدانی که در استان‌های جنوبی فعالیت داشتند، تظاهرات‌کنندگان را تحریک می‌کردند. اسرائیل پیش از این هم در حوادث متعددی در عراق دست داشته که برجسته ترین آن حمله به مقرهای الحشد الشعبی در ماه های ژوئیه و آگوست گذشته بود.17 مهر 1398 - 11:55:40 ق.ظ
AryaNews.com ©