نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
گودرزی:
توليد 260 هزار تن آلومينا در داخل
توليد 260 هزار تن آلومينا در داخل
خبرگزاری آریا- رئیس هیئت مدیره سندیکای آلومینیوم ایران از تولید سالانه 240 تا 260 هزار تن پودر آلومینا در شهرستان جاجرم استان خراسان شمالی خبر داد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از رادیو اقتصاد، هوشنگ گودرزی افزود: اکسید آلومینیوم با درصد خلوص بالا ماده اولیه و اصلی تولید شمش آلومینیوم است.
وی اظهارداشت: هم اکنون تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور شرکت آلومینای ایران (مجتمع جاجرم) است.
رئیس هیئت مدیره سندیکای آلومینیوم ایران گفت: بطورکلی به ازای هر دو کیلوگرم پودر آلومینا یک کیلوگرم آلومینیوم بدست می آید.
وی افزود: سرجمع سالانه 800 هزار تن پودر آلومینا در کشور نیاز است که از این میزان 240 تا 260 هزار تن در داخل تولید و بقیه از محل واردات تامین می شود.
گودرزی با اشاره به اینکه بوکسیت یک منبع مهم برای تولید آلومینیوم در جهان است، اظهارداشت: در حال حاضر به اندازه کافی معدن بوکسیت در داخل کشور وجود ندارد.
وی ضمن اشاره به تولید 400 هزار تنی شمش آلومینیوم در ایران گفت: امید می رود این میزان تولید تا پایان سال به 700 هزار تن برسد.
رئیس هیئت مدیره سندیکای آلومینیوم ایران افزود: این میزان تولید در حال حاضر نیاز داخلی را تامین می کند ولی باید یک نگرش وسیعی تری به موضوع داشت چرا که افزایش این نیاز تدریجی نخواهد بود بلکه جهشی است.
وی اظهارداشت: دستیابی به رقم یک میلیون و 500 هزار تن شمش آلومینیوم در افق 1404 پیش بینی شده است.
گودرزی گفت: قرار براینکه کشور تا پایان سال جاری به رقم 800 هزار تن تولید شمش آلومینیوم برسد.
وی افزود: یک کارخانه به ظرفیت تولید سالانه 300 هزار تن شمش آلومینیوم در جنوب کشور طراحی و در حال ساخت است.
رئیس هیئت مدیره سندیکای آلومینیوم ایران اظهارداشت: بطورکلی با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته قرار براینکه پروژه مزبور تا پایان سال جاری راه اندازی شود در ضمن یک واحد 40 هزار تنی تولید شمش آلومینیوم طی چند ماهه اخیر وارد مدار بهره برداری شده است.
وی ادامه داد: تولید شمش آلومینیوم بسیار انرژی بر بوده به نحوی که 22 تا 23 درصد قیمت تمام شده تولید این محصول مربوط به انرژی است.
گودرزی گفت: تمامی کشورهای خاورمیانه صاحب نفت و گاز هستند به همین دلیل سرمایه گذاری های خارجی زیادی در زمینه تولید آلومینیوم در منطقه مزبور صورت گرفته است.
وی افزود: وجود انرژی یکی از دلائل مهم افزایش تولید آلومینیوم در خاورمیانه به خصوص کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس مثل قطر، بحرین، دبی و غیره است.
رئیس هیئت مدیره سندیکای آلومینیوم ایران اظهارداشت: تمامی این کشورها همانند ایران پودرآلومینا را وارد می کنند.
وی گفت: واردات آلومینا بیشتر از استرالیا، گینه، هند و غیره صورت می گیرد.
گودرزی افزود: مصرف آلومینیوم به علت خواص منحصر بفرد و استراتژیک بودن روز به روز در سطح دنیا رو به گسترش است.
وی در ادامه یادآورشد: این فلز ارزشمند و استراتژیک در بسیاری از صنایع بخصوص صنایع با تکنولوژی بالا کاربرد فراوان دارد.
22 مرداد 1398 - 05:40:35 ب.ظ
AryaNews.com ©