نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
دکتر حسن هانی زاده در گفتگو با آریا:
امارات و عربستان به سمت همگرایی منطقه ای روی آورده اند/ امارات دیگر دنباله رو عربستان نخواهد بود
امارات و عربستان به سمت همگرایی منطقه ای روی آورده اند/ امارات دیگر دنباله رو عربستان نخواهد بود
خبرگزاری آریا-ایران به عنوان بزرگترین کشور منطقه به لحاظ سیاسی و نظامی می تواند محور همگرایی منطقه ای تلقی شود.
دکتر حسن هانی زاده تحلیلگز مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرگزاری آریا در تحلیل خود از تغییر مواضع امارات در قبال ایران گفت:سفر هیات امنیتی امارات متحده به تهران و دیدار با مقامات ایران یک گام مهم از سوی امارات منحده عربی برای تعدیل مواضع این کشور در قبال ایران تلقی می شود.با توجه به اینکه امارات در طول 4 سال گذشته و آغاز حملات وحشیانه عربستان و ائتلاف عربی علیه مردم یمن، در کنار عربستان قرار گرفت و هزینه های سنگین مالی و انسانی متحمل شد. لذا پس از گذشت 4 سال امارات به این نتیجه رسید که همراهی با سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سرانجام بدی برای آینده امارت خواهد داشت و این جنگ خانمانسوزی که عربستان علیه یمن تحمیل کرده است به ضرر ائتلاف عربستان تمام خواهد شد و با شکست مواجه می شود. لذا امارات از مسیری که دنبال کرده بود بازگشت و تلاش می کند پل های خراب شده با ایران را ترمیم کند. لذا این سفر به معنای نوعی عذرخواهی امارات از ایران است هر چند که شاکله این سفر امنیتی بوده و در راستای همکاریی های امنیتی در خلیج فارس تلقی می شود اما این سفراماراتی ها به ایران پیامی مبنی بر آمادگی برای تعامل احترام امیز با ایران و گامی برای همکاری مشترک ایران و امارات تلقی می شود. از سوی دیگر سفر وزیر خارجه ایران به قطر می تواند گام بسیار بلندی از سوی ایران برای همکاری با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تلقی شود. به نظر می رسد روابط امارات، ایران، عربستان قطر و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس علی رغم دخالت آمریکا و انگلیس در آینده رو به بهبود خواهد گذاشت و عربستان ناچار خواهد شد سیاست های خود را در قبال ایران را تعدیل کند و مواضع کاملا ملایمتری نسبت به ایران اتخاذ نماید.
وی در خصوص تغییر رویکرد عربستان در قبال ایران گفت:محمد بن سلمان به شدت در انزوا قرار گرفته است و تجربه هم ثابت کرده هرگاه عربستان در انزوا قرار گیرد به سمت جمهوری اسلامی متمایل می شود. موضوع قتل جمال قاسقچی روزنامه نگار برجسته سعودی و هزینه 300 میلیارد دلاری عربستان در جنگ علیه یمن و باج 500 میلیارد دلاری آمریکا از عربستان موجب شده عربستان به لحاظ مالی و سیاسی در فشار و انزوا قرار گیرد. به نظر می رسد رفتار سیاسی بن سلمان هزینه های بسیار سنگینی برای عربستان داشته و عربستان ناگزیر به تعدیل رویکرد خود در ارتباط با ایران باشد. اختلاف عربستان، قطر، امارات و شرایطی که در سودان ایجاد شده حاکی از آن است که عربستان به دنبال تجدیدنظر در سیاست های خود است.

این کارشناس در تحلیل خود در خصوص تحولات جاری در یمن گفت:اختلاف امارات و عربستان به سطح بالایی رسیده و طی 6 ماه گذشته این اختلاف پنهان بودهاست. عربستان بازخورد خود را در جنوب یمن در عدن نشان داده و اکنون به دلیل بروز اختلاف میان شخص محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نوعی تقابل فیزیکی میان نیروهای طرفدار عربستان و طرفدار امارات در شهر عدن یمن جریان دارد. لذا طی هفته گذشته درگیری های خونینی به شکل نیابتی میان طرفداران عربستان و امارات در عدن صورت گرفته و شرایطی که در عدن حاکم است این احتمال را تقویت می کند که ممکن است یمن به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شود هر چند انصارلله مایل به تقسیم یمن نیستند و وحدت یمن خط قرمز تمام طیف های سیاسی است. این واقعیت وجود دارد که احتمالا یمن به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شود و فشارهایی که بر انصارلله وجود داشت به دلیل درگیری ها در عدن کاهش پیدا کرده است.

دکتر هانی زاده در پایان گفت:عربستان، امارات و بحرین کشورهایی هستند که نقش کاملا تخریبی در طی سال های گذشته ایفا کردند. تلاش ها برای کشاندن پای رژیم صهیونیستی به خلیج فارس و استفاده از قدرت نظامی آمریکا و انگلیس برای تقابل با ایران و اختلاف میان این سه کشور عربی و قطر وجود دارد.همچنین  دخالت امارات و عربستان در لیبی و سودان هزینه بسیار سنگینی برای این کشورها و منطقه به همراه داشته است. لذا این کشورها به درجه ورشکستگی سیاسی و اقتصادی رسیدند و به این نتیجه رسیدند مسیری که عربستان طی کرده با شکست مواجه شده و بهترین راهکار این است که به سمت همگرایی منطقه ای روی آورند لذا ایران به عنوان بزرگترین کشور منطقه به لحاظ سیاسی و نظامی می تواند محور همگرایی منطقه ای تلقی شود.
22 مرداد 1398 - 04:50:06 ب.ظ
AryaNews.com ©