نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
حسین کنعانی مقدم در گفتگو با آریا:
عربستان به دنبال بهبود مناسبات با ایران / امارات درصدد حل چالش های منطقه ای خود با تهران است
عربستان به دنبال بهبود مناسبات با ایران / امارات درصدد حل چالش های منطقه ای خود با تهران است
خبرگزاری آریا-سعودی ها تصور می کنند اقداماتی که تاکنون انجام داده اند نتوانسته منافع سعودی ها را در منطقه تامین کند و به ضرر سعودی ها بوده است لذا به دنبال تجدیدنظر در روابط خود با ایران هستند.
حسین کنعانی مقدم تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با خبرگزاری آریا در تحلیل خود از تغییر مواضع یمن در قبال ایران گفت:سفر هفته گذشته هیات امنیتی امارات به تهران در چارچوب مناسبات امنیتی در خلیج فارس از جمله سفرهای طبیعی است که انجام می شود.اما از آنجا که در شرایطی فعلی مداخلات خارجی در خلیج فارس شکل گرفته و برخی از پایگاه های غربی در امارات واقع شده است، ایران نسبت به این موضوع اعتراض داشت و امارات برای توضیح این مسئله که بخشی از خاک خود را در اختیار پایگاه های نظامی آمریکا، انگلیس، فرانسه قرار داده و حتی در برخی از کشورهای جنوب خلیج فارس امکان حضور رژیم صهیونیستی وجود دارد، به ایران سفر کردند. در عین حال در خصوص پیشنهاد ایران برای تشکیل نیروی مشترک امنیتی برای تامین امنیت خلیج فارس بدون حضور خارجی ها نقطه نظراتی را داشتند.
وی در خصوص تغییر رویکرد سعودی ها در قبال ایران نیز گفت:با توجه به تحولات جاری در یمن و خروج امارات از این کشور و اقدامات نظامی علیه منصور هادی و پشت کردن اماراتی ها به تعهدات خود با عربستان، به نظر می رسد که امارات به دنبال آن است که چالش های خود با ایران را به تنهایی حل و فصل کند. از طرفی هم سعودی ها تصور می کنند اقداماتی که تاکنون انجام داده اند نتوانسته منافع سعودی ها را در منطقه تامین کند و به ضرر سعودی ها بوده است لذا به دنبال تجدیدنظر در روابط خود با ایران هستند.
این کارشناس در تحلیل خود از تحولات جاری در یمن گفت:امارات با اقداماتی که در شهر عدن یمن انجام داد بیشتر به دنبال حفظ پایگاه های خود و تقویت نیرو های خود در منطقه پس از عقب نشینی از جنوب یمن است. در این راستا ایران تذکرات جدی به اماراتی ها داد که این اقدام آنها منجر به تجزیه یمن خواهد شد و ایران خواستار این تجزیه نیست. لذا سعودی ها که به دنبال تجزیه یمن بودند اکنون تنها ماندند و به نظر می رسد عربستان و امارات مواضع خود را در مسئله یمن و ایران تغییر می دهند.هر چه به تنگ تر شدن حلقه محاصره نیروهای تروریستی و مخالفان یکپارچگی وحدت یمن نزدیک می شویم به نفع ملت یمن است و قطعا جمهوری اسلامی از آن حمایت می کند. آنچه که اکنون در یمن رخ می دهد عملا خط بطلانی بر راهکار نظامی در یمن است و می تواند آغازی برای شکل گیری یمن یکپارچه باشد.


22 مرداد 1398 - 04:45:25 ب.ظ
AryaNews.com ©