نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
واکنش ها به استعفای سفیر انگلیس در آمریکا/ لندن: احتمال افشای یادداشت‌های دیپلماتیک بیشتر وجود دارد
واکنش ها به استعفای سفیر انگلیس در آمریکا/ لندن: احتمال افشای یادداشت‌های دیپلماتیک بیشتر وجود دارد
خبرگزاری آریا- روز گذشته، به دنبال تشدید تنش در روابط واشنگتن و لندن به دلیل افشای ایمیل‌های محرمانه سفیر انگلیس در واشنگتن، کیم داروش از سمت خود استعفا کرد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، کیم داراک سفیر انگلیس در آمریکا که به دلیل توصیف رئیس جمهوری آمریکا به عنوان فردی بی عرضه و بی کفایت مورد حمله شدید دونالد ترامپ قرار گرفته بود،‌ مجبور به استعفا شد.
سایت اینسایدر گزارش داده که داراک به خاطر حمله شدید ترامپ مجبور به کناره گیری از سمت خود شده است.
سفیر انگلیس در آمریکا چند روز قبل در گزارشی محرمانه برای وزارت امور خارجه این کشور که بخشی از آن به رسانه‌ها درز کرده بود، ترامپ را فردی بی عرضه و بی کفایت توصیف و تصریح کرد که ریاست جمهوری وی ممکن است به رسوایی ختم شود.
سفیر انگلیس در آمریکا همچنین مناقشه داخلی در کاخ سفید را به مثابه "چاقو کشی" توصیف کرد.
در بخشی از گزارش داراک، ادعای ترامپ مبنی بر عقب نشینی از اقدام تلافی جویانه علیه ایران در پی سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا نیز زیر سوال رفته بود.
روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل» روز یکشنبه هفته پیش ایمیلهای محرمانه داروش را از مکاتبات میان سفیر انگلیس و دفتر نخست‌وزیری این کشور فاش کرد و نوشت داروش در این مکاتبات، ترامپ را «بی‌منطق، دمدمی‌مزاج و ناکارآمد» توصیف کرده است.
انتشار این اظهارات خشم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را موجب شد. ترامپ ابتدا گفته بود اظهارات داروش را نخوانده است اما روز بعد موضع سرسختانه‌ای علیه سفیر لندن و حتی ترزا می نخست وزیر انگلیس گرفت.
ترامپ در حساب توئیتیری خود با حمله به داروش و می نوشت: «من به ترزا می گفتم که چطور توافق (برگزیت) را پیش ببرد اما او روش احمقانه خودش را در پیش گرفت و قادر به انجام توافق نشد. این یک فاجعه است». ترامپ همچنین تاکید کرد که دولتش دیگر با داروش همکاری نخواهد کرد و وی را "فردی بسیار احمق" خواند.
در ادامه تنش بی سابقه در روابط دو کشور، مذاکرات تجاری واشنگتن و لندن درباره برگزیت نیز به طور ناگهانی لغو شد.
یک منبع آگاه از دولت ترامپ به هفته‌نامه «واشنگتن‌ اگزمینر» گفته بود، ‌ «ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا، نشست‌های برنامه‌ریزی شده با «لیام فاکس» وزیر بازرگانی انگلیس را تنها به این دلیل که احتمالاً داروش نیز در آن حضور خواهد یافت، لغو کرده است.

واکنش ها به استعفای سفیر انگلیس در آمریکا

ترامپ خودشیفته است
جک استراو رئیس جمهور آمریکا را خودشیفته و کاخ سفید را ناکارآمد توصیف کرد.
به گزارش اسکای نیوز، جک استراو وزیر امور خارجه پیشین انگلیس رئیس جمهور آمریکا را فردی خودشیفته و کاخ سفید را نهادی ناکارآمد توصیف کرد.
جک استراو در گفتگو با این شبکه تلویزیونی درباره استعفای «نایجل کیم داروک» سفیر انگلیس در آمریکا و جنجال پیش آمده بین او و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، گفت: اگر شما فردی خودشیفته و قلدر را داشته باشید (اشاره به دونالد ترامپ) که عملا هیچ یک از قوانین را رعایت نمی کند، در این صورت بازی کردن با قوانینی که این فرد (در ذهن خود دارد) کار درستی نیست بلکه باید جلوی این فرد ایستاد.
جک استراو گفت: البته ما باید مودب باشیم اما نایجل کیم داروک دیپلمات بسیار خوبی است، او دوست من است. وی عملکرد خوبی داشت اما جای تاسف دارد - آن چیزهایی که وی گفته بود - افشا شد اما همه می دانند که کاخ سفید ناکارآمد است. اگر با کسانی که در کاخ سفید بودند صحبت کنید به شما می گویند که ناکارآمد است و چنین موضوعی دیگر برای کسی پوشیده نیست.

ابراز تاسف جرمی هانت
جرمی هانت وزیر امور خارجه و نامزد سمت نخست وزیری انگلیس در مورد کناره گیری نایجل کیم داروک سفیر انگلیس در واشنگتن به شدت ابراز تاسف کرد.
به گزارش تلویزیون المیادین؛ خبرنگار فایننشال تایمز از استعفای "سِر نایجل کیم داروک" سفیر انگلیس در آمریکا خبر داد. وزارت امور خارجه انگلیس استعفای سفیر این کشور در واشنگتن را تائید کرد.
سفیر انگلیس در آمریکا اعلام کرده بود در اوضاع فعلی برای من غیرممکن است که به ماموریتم ادامه دهم. سر نایجل کیم داروک، در یادداشت‌های سری که فاش شده است، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را فردی بی عرضه و ناکارامد توصیف کرده بود.
جرمی هانت وزیر امور خارجه و نامزد سمت نخست وزیری انگلیس در مورد کناره گیری کیم داروک به شدت ابراز تاسف کرد.
آلن دونکان معاون وزیر امور خارجه انگلیس اعلام کرد: بوریس جانسون (نامزد سمت نخست وزیری انگلیس) به کیم داروک ضربه زد.
وی افرود: جانسون برای پیشبرد منافع خود از داروک حمایت نکرد.
 
تمجید ترزا می از عملکرد سفیر انگلیس در آمریکا
نخست وزیر انگلیس از اینکه سفیر این کشور در آمریکا مجبور شد استعفا کند ابراز تاسف کرد.
ترزا می در سخنرانی بعد از ظهر امروز در مجلس عوام انگلیس گفت: من صبح امروز با نایجل کیم داروک سفیر انگلیس در آمریکا صحبت کردم. من به وی گفتم جای تأسف دارد که وی احساس کرد باید از سمت خود به عنوان سفیر انگلیس در آمریکا کنار برود. تمام اعضای کابینه حمایت کامل شان را در روز سه شنبه از آقای کیم داروک اعلام کردند. آقای کیم داروک تمام عمرش را صرف خدمت به انگلیس کرد و ما بسیار مدیون وی هستیم و باید از وی سپاسگزاری کنیم. حکومت خوب وابسته به حضور افرادی در عرصه عمومی است که بتوانند مشاوره های بی نقص و صریحی ارائه کنند. من از کلیه نیروهایی که در عرصه عمومی خدمت می کنند می خوهم که برای چنین کاری اعتماد به نفس داشته باشند. امیدوارم مجلس عوام انگلیس درباره اهمیت دفاع از ارزش ها و اصول ما - به خصوص زمانی که این ارزش ها تحت فشار قرار دارند - تامل و اندیشه کند.
نخست وزیر انگلیس در سخنانی از عملکرد سفیر این کشور در آمریکا تمجید کرد.
شبکه تلویزیونی سی ان ان تصمیم « نایجل کیم داروک» (Nigel Kim Darroch ) سفیر انگلیس در آمریکا برای استعفا از سمت خود را مورد توجه قرار داد.
سی ان ان همچنین بخش هایی از سخنرانی ترزا می نخست وزیر انگلیس را در جلسه مجلس عوام این کشور به صورت زنده پخش کرد. ترزا می در این سخنرانی گفت: دولت انگلیس در روز سه شنبه حمایت کامل خود را از آقای نایجل کیم داروک سفیر انگلیس در آمریکا اعلام کرد. آقای کیم تمام عمرش را صرف خدمت به انگلیس کرد و ما بسیار مدیون وی هستیم. ما همچنین از وی سپاسگزار هستیم.حکومت خوب وابسته به حضور افرادی در عرصه عمومی است که بتوانند مشاوره های بی نقص و صریحی ارائه کنند. من از کلیه نیروهایی که در عرصه عمومی خدمت می کنند می خوهم که برای چنین کاری اعتماد به نفس داشته باشند.
امیدوارم که مجلس عوام انگلیس درباره اهمیت دفاع از اصول ما - به خصوص زمانی که این ارزش ها تحت فشار قرار دارند - تامل و اندیشه کند.
 
رئیس حزب کارگر انگلیس: باید از خدمات خوب و باارزش سفیر تشکر کرد
رئیس حزب کارگر انگلیس در واکنش به استعفای سفیر این کشور در آمریکا ابراز تاسف کرد
جرمی کوربین در جلسه بعد از ظهر امروز در مجلس عوام ضمن اشاره به استعفای نایجل کیم داروک سفیر انگلیس در آمریکا گفت: من نیز از استعفای آقای نایجل کیم داروک متاسفم. به نظر من اظهار نظری که درباره وی مطرح شد چیزی فراتر از - « یک اظهار نظر غیرمنصفانه و نادرست» - است. به نظر من وی خدمات خوب و با ارزشی انجام داد که باید از وی تشکر کرد.
رئیس حزب کارگر انگلیس افزود: همچنین کل مجلس عوام انگلیس باید متاسف باشد که وی احساس کرد، باید استعفا کند.
جرمی کوربین در ادامه درباره مسائل داخلی انگلیس پرسش هایی را خطاب به ترزا می نخست وزیر این کشور مطرح کرد.
در بخش هایی از این جلسه ، ترزا می خطاب به جرمی کوربین گفته بود اگر وی علاقه مند به از بین بردن بی عدالتی ها است ، بزرگترین بی عدالتی که باید از بین ببرد یهودی ستیزی در حزب کارگر است!
جرمی کوربین در واکنش به این گفته های ترزا می گفت: حزب من کاملا متعهد به از بین بردن نژاد پرستی در هر شکلی است حال چه یهودی ستیزی باشد یا هر چیزی دیگر! درحالیکه وی (ترزا می ) فقط به دنبال سخنرانی و حرف زدن است ، بگوید که درباره تحقیق حزب کارگر از موضوع اسلام هراسی چه نظری دارد؟
جرمی کوربین به عنوان مصداق دیگری از اقدامات دولت ترزای می و بی توجهی به مقوله عدالت در انگلیس گفت:
شاید ترزا می نخواهد صحبت های من را قبول کند اما شاید به گزارش سازمان ملل توجه نشان دهد که در آن دولت انگلیس را به علت نقض سیستماتیک و سنگین حقوق افراد معلول، محکوم کرده است.
 
لندن: احتمال افشای یادداشت‌های دیپلماتیک بیشتر وجود دارد
معاون وزیر خارجه انگلیس در جلسه استماع پارلمان ضمن تأکید بر اینکه سفیر بریتانیا در ایالات متحده، تحت فشار مجبور به استعفا شد، ادامه داد که احتمال افشای بیشتر یادداشت‌های دیپلماتیک وجود دارد.
«سایمون مک‌دونالد» معاون وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به تنش‌های اخیر لندن و واشنگتن در خصوص افشای پیام‌های «کیم داروش» سفیر بریتانیا در ایالات متحده آمریکا در خصوص ناکارآمدی دولت «دونالد ترامپ»، تصریح کرد، احتمال افشای پیام‌های دیپلماتیک بیشتری وجود دارد.
وی در جلسه استماع پارلمان در پاسخ به سؤالات نمایندگان پارلمانی با اشاره به گزارش برخی روزنامه‌ها مبنی بر اینکه احتمال، افشای یادداشت‌های دیپلماتیک بیشتری وجود دارد، پاسخ داد: «من نیز گزارش رسانه‌ها در اینباره را مشاهده کرده‌ام.....احساس می‌کنم که احتمال افشای یادداشت‌های دیپلماتیک بیشتری وجود داشته باشد».
مک‌دونالد همچنین در خصوص استعفای روز گذشته (چهارشنبه) داروش گفت: «وی به دو دلیل اصلی اقدام به استعفا کرد. اول به دلیل فشاری که بر خانواد‌ه‌اش بود و دوم آنکه اگر همچنان در پست خود باقی می‌ماند، کار کل هیأت دیپلماتیک انگلیس در معرض خطر قرار می‌گرفت».
معاون وزیر خارجه انگلیس تأکید کرد که در تمامی دوران فعالیت خود در وزارت خارجه بریتانیا، مورد مشابهی مسئله کنونی مشاهده نکرده که در آن یک کشور دوست و همپیمان، حاضر به ادامه همکاری با نماینده همپیمان خود نشود.
وی توضیح داد که در کارنامه 37 ساله کاری وی، هرگز شاهد جنجالی مشابه آنچه که میان ترامپ و داروش به وجود آمد نبوده است و تأکید کرد که شخصاً از اینکه داروش مجبور به استعفا شد، ناراحت است.
مک دونالد ضمن ابراز تأسف از عدم پذیرش داروش توسط ترامپ گفت: «فکر نمی‌کردم که رئیس یک دولت، از ادامه همکاری با نماینده انگلیس که نزدیک‌ترین همپیمان بین‌المللی آمریکا به حساب می‌آید، امتناع کند».

20 تير 1398 - 12:05:23 ب.ظ
AryaNews.com ©