نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
کارزار انتخاباتي آمريکا بر سر برجام؛
حمله تيم ترامپ به برجام/ وعده انتخاباتي دموکراتها؛ بازگشت به برجام
حمله تيم ترامپ به برجام/ وعده انتخاباتي دموکراتها؛ بازگشت به برجام

خبرگزاري آريا- برجام بار ديگر در محافل سياسي آمريکا و در آستانه انتخابات رياست جمهوري 2020 آمريکا به عنوان يک مسئله مهم مورد توجه قرار گرفته است؛ تيم ترامپ همچنان حمله به برجام را در دستور کار خود دارند اما در اردوگاه دموکراتها، وعده بازگشت به برجام داده مي شود.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، رئيس جمهوري آمريکا در سخنراني انتخاباتي خود براي سال 2020 بار ديگر برجام را توافقي فاجعه بار دانست که به گمان او، دولت باراک اوباما بدون اينکه چيزي به دست آورد، ميلياردها دلار در اختيار ايران قرار داد.
دونالد ترامپ شامگاه سه شنبه در ضيافت شام جمهوريخواهان آيوا با بيان اينکه نسبت به گذشته در تعقيب منافع آمريکا بدون اينکه بودجه کشور را صرف سياست خارجي ناملموس کنيم، تغيير داده شده است، افزود: چيزهايي وجود داشت که مدت‌ها پيش از اين دولت مي‌بايست متوقف مي‌شدند.
وي ادامه داد: وقتي به کره شمالي و ايران يا جاهاي ديگر نگاه مي‌کنيد، معتقدم ما آنها را تحت کنترل گرفتيم و باور کنيد که اين کار را کرده‌ايم. اين بايد خيلي وقت پيش با کارهاي خيلي ساده‌تر انجام مي‌شد.
ترامپ اظهار کرد: من ايالت متحده را از توافق فاجعه بار ايران خارج کردم و چه تفاوتي اين کار ايجاد کرد. دولت گذشته 150 ميليارد دلار به ايران داد و آنها يک و هشت دهم ميليارد دلار را به صورت وجه نقد به ايران دادند.
وي ادامه داد: تصور کنيد، 1.8 ميليارد دلار به صورت وجه نقد. آنها را در هواپيما قرار دادند. هيچ کسي تاکنون يک ميليارد دلار وجه نقد را يکجا نديده است. آنها اين همه پول را در هواپيما قرار دادند و به ايران فرستادند.
رئيس جمهوري آمريکا با تکرار تمامي سخنان دوران انتخاباتي و پس از آن، اضافه کرد: آنها حتي دلار لازم را در آمريکا نداشتند و از کشورهاي ديگر گرفتند تا وجه نقد را جمع کنند و 1.8 ميليارد دلار را به آنها بدهند.
ترامپ با بيان اينکه در قبال آن چيزي به دست نياورديم، تاکيد کرد: ما يک توافق بد را به دست آورديم. آن چيزي است که ما گرفتيم. ما به توافق نياز داشتيم و وقتي آنها توافق را امضا کردند، آنها شعار مي‌دادند "مرگ بر آمريکا".

ادعاي جالب واشنگتن: ايران از برجام تخطي مي‌کند!
آمريکا که خود از توافق هسته‌اي با ايران خارج شده، ادعا کرد تهران در حال تخطي از اين توافق است.
واشنگتن در بيانيه خود در اجلاس شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مدعي شده که ايران در حال تخطي از توافق هسته‌اي است.
به نوشته رويترز، آمريکا که خود سال گذشته از توافق هسته‌اي با ايران خارج شده، مدعي است که کار ايران با سانتريفيوژهاي پيشرفته، تخطي از توافق هسته‌اي است. واشنگتن ضمن ابراز نگراني بار ديگر گفته که آماده گفت‌وگو با ايران است.
در بيانيه واشنگتن ادعا شده که تسريع غني‌سازي اورانيوم توسط ايران باعث نخواهد شد که آمريکا از سياست خود مبني بر منزوي ساختن ايران عقب‌نشيني کند.
«جکي ولکات»، نماينده آمريکا در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در بيانيه خود گفته که «ايران ادعا کرده که به برجام پايبند است اما اکنون گزارش شده که به‌وضوح در حال نقض توافق است. اين بايد مايه نگراني همه ما باشد.»
وي افزود: «ايالات متحده از ايران مي‌خواهد بدون تاخير به تعهدات خود بازگردد. ما مي‌دانيم که کميسيون برجام در حال برخورد با اين موضوع با جديت لازم است و از اعضاي برجام مي‌خواهيم که هرچه سريع‌تر به اين موضوع بپردازند.»
ولکات همچنين ادعاي تکراري مقامات آمريکايي در روزهاي اخير مبني بر آماده بودن براي گفت‌وگو را تکرار کرده و گفته هدف از اين گفت‌وگوها رسيدن به توافقي جامع با ايران است تا رفتارهاي بي‌ثبات‌کننده اين کشور پايان يابد.

تيم ترامپ بدنبال توافق هسته اي جديد با ايران است
واشنگتن اعلام کرده است: تنها راه پايان بحران با ايران دستيابي به توافق هسته‌ا ي جديد است.
روز گذشته «مورگان اورتگاس» سخنگوي وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که تنها راه‌حل پايان بحران با ايران دستيابي به توافق هسته‌اي جديد با تهران است.
وي در ادامه گفت که تهديدات اخير ايران درباره عدم پايبندي به تعهدات خود در توافق هسته‌اي، گامي بزرگ در مسيري اشتباه است.
اورتگاس همچنين هشدار داد که واشنگتن هر شرکتي که چه در بخش نفتي و چه در ديگر بخش‌ها از فعاليت‌هاي ايران حمايت مالي کند، مجازات خواهد کرد.
سخنگوي وزارت خارجه آمريکا از اقدام شرکت‌ها وبانک‌هاي اروپايي که به تحريم‌هاي ايران پايبند ماندند قدرداني کرد.

وعده انتخاباتي دموکراتها؛ بازگشت به برجام
نامزد دموکرات انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا ضمن انتقاد از سياست‌هاي ترامپ تأکيد کرد که در صورت پيروزي در انتخابات رياست‌جمهوري، مجدداً‌ به برجام بازمي‌گردد.
«پيت بوته جج» شهردار «ساوث بند» ايالت «اينديانا» و نامزد حزب دموکرات در انتخابات رياست‌جمهوري 2020 آمريکا، روز گذشته (سه‌شنبه) طي يک سخنراني با محور سياست خارجي و امنيت ملي در دانشگاه اينديانا در «بلومينگتون»، ضمن انتقاد از خروج «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا از «برجام» تصريح کرد: «نزديک هنر واقعي
پايگاه اينترنتي «جي ان اس» گزارش کرد، اين اظهارنظر بوته‌جج به يکي از کتاب‌هاي ترامپ تحت عنوان «هنر معامله» اشاره داشت.
اين نامزد دموکرات انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا که 37 سال سن دارد، ضمن دادن وعده بازگشت به توافق هسته‌اي ايران و 1+5 (آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه، چين بعلاوه آلمان) در صورت پيروزي در انتخابات رياست‌جمهوري گفت: «جلوگيري از گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي همچنان بايد اصل مهم حاکميت جهاني ما باشد و به همين دليل من به شرکاي بين‌المللي خود (در برجام) مي‌پيوندم و مجدداً آمريکا را به توافق هسته‌اي ايران متعهد مي‌کنم».
وي با اشاره به کارآمدي برجام تصريح کرد: «هر نقصي هم که (برجام) داشت، احتمالاً همانطور که پيش مي‌رفت، در آستانه «هنر واقعي معامله» بود».
وي ادامه داد:«اين توافق لطفي به ايران نبود بلکه به اين دليل به سرانجام رسيد که در راستاي منافع امنيت ملي ما بود».
علاوه بر بوته‌جج، ديگر نامزدهاي دموکرات انتخابات رياست‌جمهوري 2020 آمريکا از جمله «برني سندرز»، «اليزابت وارن»، «کامالا هريس»، «امي کلوباچر»، «تولسي گابارد» و «وين ميسام» نيز تأکيد کرده‌اند در صورت پيروزي در انتخابات رياست‌جمهوري، مجدداً به برجام مي‌پيوندند.
دو هفته پيش نيز  «تولسي گابارد» يکي از نامزدهاي حزب دموکرات براي انتخابات رياست جمهوري 2020 آمريکا گفت که در صورت پيروزي در انتخابات، واشنگتن را به برجام باز مي گرداند.
گابارد در مصاحبه‌اي که شبکه فاکس نيوز روز جمعه منتشر کرد، در مورد مواضع ضدايراني دولت دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا اظهار داشت: تصميم‌هايي که اين دولت در مورد ايران اتخاذ کرده اوضاع را بهتر نکرده بلکه بدتر کرده است.
وي با اشاره به آنچه که «نواقص» و «نگراني ها» در خصوص توافق هسته‌اي خواند، گفت: اين مسائل بايد به طور جداگانه و ضمن حفظ توافق هسته‌اي بررسي شود.
گابارد 38 ساله افزود: من اگر رئيس جمهوري شوم، به توافق هسته‌اي با ايران بازمي گردم و اختلافات را به طور جداگانه و خارج از آن حل مي‌کنم.
اين نامزد دموکرات‌ها همچنين گفت: از تنش‌هايي که پيش آمده است، مي کاهد.


22 خرداد 1398 - 11:38:03 ق.ظ
AryaNews.com ©