نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
گزارش نشريه روس؛
تلاش سردار سليماني براي تغيير استراتژي جنگ در سوريه
تلاش سردار سليماني براي تغيير استراتژي جنگ در سوريه
خبرگزاري آريا- از مدتها پيش، سليماني تلاش مي کند تا استراتژي جنگ در سوريه و سازمان منطقه اي مقاومت مسلحانه را تغيير دهد.
به گزارش سرويس اخبار ويژه خبرگزاري آريا، ايوان شوارتس، در گزارشي در نشريه نزاويسمايا گازتا (روسيه)، نوشت:
در ايران معتقدند که طي سه ماه آينده، روسيه سوريه را از دست خواهد داد.
«جريان ترکيه» در گرو مذاکرات سري با تهران قرار گرفته است.
ايران با جديت، روابط روسيه و عربستان سعودي را که تهران را رقيب خود مي داند، زير نظر دارد. در پي پايان سفر چهار روزه پادشاه عربستان سعودي به روسيه، خبرگزاري «ايران رو» در خصوص جزئيات روابط ميان روسيه، ايران، ترکيه و عربستان سعودي تفسيرات مشروحي را منتشر کرد.
خبرگزاري «ايران رو» مي نويسد: «تلاش مي شود که پيرامون اختلاف نظرات ميان تهران و مسکو در سوريه سخني گفته نشود. اما، بشار اسد بدون وجود ايران و متحدانش «حزب الله»، شيعيان عراقي «ارتش مهدي» و هزاره هاي افغاني، حتي با کمک نيروي هوايي و نيروهاي ويژه روسيه نيز بيش از سه ماه دوام نخواهد آورد». و بعد از سرنگوني رژيم اسد نيز حضور نظامي روسيه در سوريه سريعا، به پايان خواهد رسيد.
چنين توصيفاتي از موازنه نيروها به هيچ وجه، با تصوير رسمي اعلامي از سوي رسانه هاي گروهي روسيه مطابقت ندارد که آشکارا، نقش ايران را در حل و فصل مناقشه سوريه دست کم مي گيرند. پيشتر نيز در رسانه هاي گروهي، خبرهايي پيرامون اختلاف نظرات چشمگير در مواضع نظاميان روسيه و ايران منتشر شده بود.
در پايان ماه اوت و در ديدار فرماندهي ستاد مشترک سوريه با نمايندگان کارشناسان نظامي ايران و روسيه، در ميان نمايندگان روسي و ايران، در خصوص مسائل راهبردي مربوط به اقدامات بعدي در سوريه، اختلاف نظرهاي عميقي بروز کرد. از جمله، بولتن فرانسوي Intelligence online نيز اين خبر را منتشر کرده است.
به گفته منبع اين بولتن که آگاه به جريان مذاکرات است، اين نشست در وزارت دفاع سوريه و با مشارکت فرماندهان نظامي روسيه و ايران که در حمايت از ارتش دولت سوريه مي جنگند، برگزار شد. در اين ديدار، از طرف سوريه، ماهر اسد، برادر پرزيدنت بشار اسد که فرماندهي گارد جمهوري سوريه را در دست دارد و علي عبدالله ايوب، فرمانده ستاد مشترک ارتش سوريه، و از طرف ايران نيز قاسم سليماني، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، شرکت داشتند. براساس گزارشات اين نشريه فرانسوي، از مدتها پيش، سليماني تلاش مي کند تا استراتژي جنگ در سوريه و سازمان منطقه اي مقاومت مسلحانه را تغيير دهد.
سليماني به غير از تشکيل يک ساختار شبه نظامي با تعداد کثير افراد سازماني مشابه با سپاه پاسداران سوريه که مي تواند «سپاه جمهوري» نام گذاري شود، روي تشکيل ساختار نظامي خود مختار جديدي حساب مي کند که بقاياي ارتش منظم سوريه را جذب خود خواهد کرد. افزون بر آن، سليماني مي خواهد تا اين ساختار در سطح چشمگيري، روي يگان هاي پليس تکيه داشته باشد که براساس ساختار نيروي بسيج ايران تشکيل شده باشند. اين نيروي پليس که در سطح چشمگيري، از شيعيان عراقي، هزاره هاي افغاني و اعضاي جنبش لبناني «حزب الله» تشکيل خواهد شد، اين امکان را فراهم خواهد ساخت تا تشکيلات مسلحانه از اين افراد به ساختار ارتش سوريه وارد شوند.
در اکتبر سال ٢٠١٥ ميلادي، خبرگزاري «رويترز» خبر داده بود که دو سال پيش، سردار سليماني موفق شد، دولت روسيه را به مداخله در جنگ سوريه متقاعد سازد. براساس خبرهاي اين خبرگزاري، اين سردار در سفر خود به مسکو، «نقشه سوريه را مطرح کرده» و به همتاهاي روسي خود توضيح داد که «چگونه سري شکست هاي پرزيدنت بشار اسد مي تواند با کمک هاي روسيه به پيروزي تبديل شوند». در اين ديدار، اين سردار به طور کلي، اوضاع رو به وخامت در سوريه، در اثر پيشرفت شورشيان در مسير سواحل درياي مديترانه را تشريح کرد که در آنجا و در منطقه تارتوس، پايگاه پشتيباني مادي نيروي دريايي روسيه قرار دارد. اما، چنين تعاملي به هيچ وجه، به معناي اين نخواهد بود که مسکو و تهران براساس يک طرح واحد عمل مي کنند.
به نوشته نشريه Intelligence online، ژنرال سرگي رودسکوي که فرمانده عمليات هاي روسيه در سوريه است، در ديدار ماه اوت با اعضاي ستاد مشترک ارتش سوريه به طور ريشه اي با پيشنهاد ايران پيرامون تشکيل ساختارهاي نظامي مخالفت کرد. مسکو هوادار رويکردي است که در چارچوب آن، ضمن تجهيز برخي از نيروهاي ارتش سوريه به تکنيک هاي جديد، روي حفظ ساختار موجود تاکيد مي شود. رودسکوي به ويژه، خواهان تقويت حمايت از حضور قواي زميني سوريه توسط دستجات زبدگان نظامي است. اين ژنرال روسي بر اين موضوع پافشاري دارد که براي دفاع از تاسيسات راهبردي در خاک سوريه، به اجراي شماري از عمليات هاي نظامي روسيه نياز است. اين امر امکان آزاد شدن قواي روسي براي انجام اقدامات نظامي مهم تر را فراهم مي سازد.
خبرگزاري «ايران رو» علاوه بر اشاره به اختلاف نظرات نظامي پيچيده، از وجود اختلاف نظرات پيرامون خط لوله گاز رساني «جريان ترکيه» سخن گفته است.
ايران – بخش مهم مذاکرات سري پيرامون «جريان ترکيه» است. ترک ها عملا، نمي خواهند، شرکت «گاز پروم» از حق انحصاري پر کردن اين خط لوله برخوردار باشد. از اين رو، بر اساس اين پروژه، گاز بايد از قطر و ايران نيز وارد اين خط لوله شود. به نوشته اين خبرگزاري، اين شرط آنکارا و اردوغان، مسکو را در اين مساله، در وضعيت حساسي قرار مي دهد.

20 مهر 1396 - 11:16:53 ق.ظ
AryaNews.com ©