نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
پيرمحمد ملازهي در گفتگو با آريا:
ترامپ براي خروج کامل از برجام، ريسک نمي کند/ هدف آمريکا مذاکره مجدد با ايران است
ترامپ براي خروج کامل از برجام، ريسک نمي کند/ هدف آمريکا مذاکره مجدد با ايران است
خبرگزاري آريا- اين احتمال است که برجام منهاي آمريکا ادامه پيدا کند و بعيد است که آمريکا اين ريسک را انجام دهد که به طور کامل از برجام خارج شود.
پيرمحمدملازهي، تحليلگر مسائل سياسي، در خصوص تصميم احتمالي ترامپ و کنگره درباره برجام گفت: از زمان مبارزات انتخاباتي موضع ترامپ در قبال برجام منفي بود و اعلام کرده بود که برجام را پاره خواهد کرد اما پس از پيروزي در انتخابات از شعارهاي انتخاباتي خود درباره برجام عقب نشيي کرد. ترامپ هنوز برجام را در ذهنيت خود نپذيرفته و به دنبال راهي است تا برجام را ناديده بگيرد اما در عين حال نمي خواهد مسئوليت آن را بر عهده بگيرد و مي خواهد ايران از برجام خارج شود. ترامپ برجام را به کنگره رجوع مي دهد تا مسئوليت برجام را از دوش خود بر عهده کنگره قرار دهد. ترامپ در نظر دارد در هفته هاي آينده استراتژي جديدي را در قبال ايران و برجام اعلام کند و حاضر نيست در 15 اکتبر پايبندي ايران را تاييد نمايد. اگر رئيس جمهور در گزارش خود به کنگره پايبندي ايران را تاييد نکند کنگره 60 روز فرصت دارد تا در خصوص آينده برجام تصميم گيري کند. از آنجا که اختلافات دروني در کاخ سفيد ميان حاميان و مخالفان برجام بالا گرفته و سياست ترامپ در ارتباط با برجام به بن بست رسيده است، لذا به دنبال آن هستند که مسئوليت را بر عهده کنگره بياندازد و چون ميان جمهوريخواهان کنگره نيز دودستگي وجود دارد مشخص نيست کنگره تا چه ميزان با ترامپ همراهي کند.
وي در خصوص اظهار نظر موگريني مبني بر ادامه برجام بدون حضور آمريکا ، نيز گفت: کشورهاي اروپايي مي توانند با خروج احتمالي آمريکا  برجام را ادامه دهند زيرا منافع  خاص خود را دارند و نمي خواهند منافع شان تحت تاثير موضع گيري هاي ترامپ قرار گيرد. اخيرا اروپايي ها در موضوع برجام بسيار مثبت برخورد کردند و طرح هايي را براي سرمايه گذاري و تجارت با ايران ارائه کرده اند. به نظر نمي رسد اتحاديه اروپا و کشورهاي 1+5 حاضر باشند منافع خود را قرباني ديدگاه هاي ترامپ کنند که معقول هم به نظر مي رسد. اين احتمال است که برجام منهاي آمريکا ادامه پيدا کند و بعيد است که آمريکا اين ريسک را انجام دهد که به طور کامل از برجام خارج شود. هدف آمريکا بيشتر بر اين است که ايران را در موضعي قرار دهند که مجددا مذاکراتي را در موضوعاتي موشکي و منطقه اي به برجام ضميمه کنند چون مي دانند اگر تجديدنظري در برجام کنند بر اساس سازکارهاي درون توافق است نه خارج از آن. دولت ترامپ نسبت به برجام ديدگاه منفي دارد و تلاش مي کند برجام در عمل سودي براي ايران نداشته باشد. آمريکا درصدد آن است ايران را در موقعيتي قرار دهد که با بهره نبردن از منافع برجام از برجام خارج شود. در ميان روسيه، چين، اتحاديه اروپا و ايران اين واقع بيني وجود دارد که تسليم زياده طلبي هاي ترامپ نشوند و برجام ادامه پيدا کند حتي اگر آمريکا از برجام خارج شود که بعيد مي دانم اين اتفاق رخ دهد.


20 مهر 1396 - 02:22:54 ب.ظ
AryaNews.com ©