نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
دکتر محسن جليلوند در گفتگو با آريا:
دولت آمريکا بدنبال لغو کامل برجام نيست/ کنگره با تصميمات ترامپ مخالفت نمي کند
دولت آمريکا بدنبال لغو کامل برجام نيست/ کنگره با تصميمات ترامپ مخالفت نمي کند
خبرگزاري آريا- دولت آمريکا به دنبال آن نيست که برجام را لغو کند بلکه مي خواهند به آن خدشه وارد کند تا ايران ناچار به عکس العمل شود.
دکتر محسن جليلوند، استاد روابط بين الملل،در خصوص تصميم احتمالي ترامپ و کنگره درباره برجام گفت: اظهارات دونالد ترامپ و سخنگوي کاخ سفيد و مصوبه کميته روابط خارجي سنا زمينه را براي واگذاري آينده برجام به کنگره آمريکا آماده کرده است. پيش از اين ميان دولت آمريکا و کنگره در خصوص برجام هماهنگي صورت گرفته و آنگونه که تصور مي شود اختلاف شديدي ميان اين دو وجود ندارد و کنگره با تصميمات ترامپ مخالفت نمي کند. ترامپ به دنبال آن نيست که در ارتباط با برجام به کنگره اعلام رسمي کند بلکه مي خواهد در يک سخنراني اين را اعلام کند و اينکه در يک سخنراني بيان شود و يا به عنوان نامه رسمي اعلام شود، تفاوت زيادي وجود دارد.
اين استاد دانشگاه در خصوص اظهار نظر موگريني مبني بر ادامه برجام بدون حضور آمريکا گفت:اگرچه خانم موگريني اين اظهار نظر را کرده است اما همواره اروپا دنباله رو آمريکا است و اگر آمريکا مصر باشد اروپايي ها خيلي به دنبال حفظ برجام نخواهند بود. در واقع اروپا با خروج احتمالي آمريکا از برجام، ابزاري براي حفظ برجام در دست ندارد و چالش اصلي ميان آمريکا و اروپا نخواهد بود بلکه ميان چين، روسيه و آمريکا خواهد بود چون اروپا همواره دنباله رو آمريکا بوده است.
دکتر جليلوند در خصوص طرح جديد آمريکا مبني بر حفظ برجام و اعمال همزمان فشارها گفت: طرح جديد آمريکا اجراي برجام را با مشکل مواجه مي کند. دولت آمريکا به دنبال آن نيست که برجام را لغو کند بلکه مي خواهند به آن خدشه وارد کند تا ايران ناچار به عکس العمل شود و اگر ايران با چين و روسيه و اروپا از هماهنگي بيشتري برخوردار باشد، آمريکا توفيق کمتري خواهد داشت. اين احتمال است که ترامپ 15 اکتبر پايبندي ايران را تاييد نکند اما به معناي آن نيست که برجام را به طور کامل رد کند بلکه بيشتر بر روي آن مانور مي دهند که ايران روح برجام را نقض کرده است. لذا ترامپ به دنبال آن است که با طرح مسائلي به برجام ضربه زند بدون اينکه به طور کامل آن را از بين ببرد. در اين صورت ايران عکس العمل نشان مي دهد و آنگونه که از گفته هاي مقامات ايراني بر مي آيد سناريوهاي مختلف در قبال واکنش هاي ترامپ در نظر گرفته شده است.
20 مهر 1396 - 01:55:16 ب.ظ
AryaNews.com ©