نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
تقاضا برای سوخت فسیلی به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش می‌یابد
تقاضا برای سوخت فسیلی به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش می‌یابد
خبرگزاری آریا - آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا سبب می‌شود تقاضای سوخت فسیلی به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش یابد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، بی‌پی در برآوردی اعلام کرد که مصرف سوخت فسیلی برای نخستین بار در تاریخ معاصر کاهش می‌یابد، زیرا سیاست‌های آب‌وهوایی سبب تقویت انرژی تجدیدپذیر می‌شود و این در حالی است که شیوع ویروس کرونا اثر ماندگاری بر تقاضای انرژی جهانی می‌گذارد.
چشم‌انداز انرژی بی‌پی برای سال 2020 بیانگر راهبرد جدید برنارد لونی، مدیرعامل بی‌پی برای بازآفرینی این شرکت نفت و گاز 111 ساله با تغییر رویکرد به سوی انرژی‌های تجدیدپذیر و برق است.
این شرکت مستقر در لندن پیش‌بینی کرد که با کاهش محدودیت‌های مسافرتی، فعالیت‌های اقتصادی جهانی در چند سال آینده فقط تا حدی از این همه‌گیری بهبود می‌یابد. این در حالی است که آثار مخربی مانند دورکاری سبب رشد کمتری در مصرف انرژی می‌شود.
بی‌پی امسال چشم‌انداز خود را تا سال 2050 میلادی گسترش داد تا به راهبرد این شرکت برای کاهش انتشار کربن فعالیت‌های خود به صفر خالص تا اواسط قرن برسد.
این چشم‌انداز شامل سه سناریوست که سطوح مختلف سیاست‌های دولت را با هدف دستیابی به توافقنامه آب‌وهوایی 2015 پاریس برای محدود کردن گرمایش کره زمین و کاهش 2 درجه سانتیگراد در نظر می‌گیرد.
بر اساس سناریوی اصلی این چشم‌انداز، بی‌پی پیش‌بینی کرد که ویروس کرونا سبب می‌شود مصرف نفت تا سال 2025 حدود 3 میلیون بشکه در روز و تا سال 2050 حدود 2 میلیون بشکه در روز کاهش یابد.
بی‌پی در دو سناریوی تهاجمی‌تر خود، سرعت کم شدن مصرف نفت را تسریع و اوج مصرف نفت را پارسال اعلام کرده است. در سناریوی سوم، تقاضای نفت در حدود سال 2030 به اوج خود می‌رسد.
براساس این برآورد، تقاضای زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی در بلندمدت به‌طور چشمگیری کاهش خواهد یافت.
قرار است سهم سوخت‌های فسیلی در این سه سناریو از سهم 85 درصدی کل تقاضای انرژی اولیه در سال 2018 کاهش یابد و تا سال 2050 به 20 تا 65 درصد برسد.
در همین بازه زمانی، قرار است سهم انرژی‌های تجدیدپذیر از پنج درصد در سال 2018، تا سال 2050 به 60 درصد برسد.
24 شهريور 1399 - 04:10:20 ب.ظ
AryaNews.com ©