نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
با تاکید بر کیفی‌سازی صنعت پتروشیمی
حضور بخش خصوصی هوشمند در طرح‌های جهش سوم پتروشیمی چشمگیر خواهد بود
حضور بخش خصوصی هوشمند در طرح‌های جهش سوم پتروشیمی چشمگیر خواهد بود
خبرگزاری آریا - معاون وزیر نفت، حضور بخش خصوصی هوشمند در طرح‌های جهش سوم پتروشیمی را چشمگیر دانست و گفت: در ریل‌گذاری جهش سوم پتروشیمی به سمت کیفی‌سازی بیشتر صنعت حرکت می‌کنیم.
به گزارش خبرنگار شانا، بهزاد محمدی امروز (سه‌شنبه، 24 دی‌ماه) در آیین بهره‌برداری از فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید، یاد سردار شهید قاسم سلیمانی، سردار بزرگ ایران، انقلاب و اسلامی را گرامی داشت و جان باختن هموطنان عزیزمان در حادثه تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی را تسلیت گفت و اظهار کرد: از خداوند متعال می‌خواهم که آرامش و خوشی را با فضای اندوه و غم که بر مملکت حاکم شده است با اتفاقات خوب و مثبت هرچه زودتر و بیشتر جایگزین کند.
وی بهره‌برداری از فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید را نخستین طرح افتتاح‌شده در دور جدید طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی دانست و افزود: قطار توسعه صنعت با شتاب مناسب در حال حرکت است و تا پایان سال 1400 ظرفیت این صنعت از 66 میلیون تن کنونی به 100 میلیون تن خواهد رسید و کلمه جهش همان‌طور که رئیس‌جمهوری در روز صنعت پتروشیمی عنوان کردند لایق این حرکت است.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه تا پایان سال 99 به‌طور میانگین هر ماه یک طرح پتروشیمی افتتاح می‌شود، افزود: طراحی طرح‌های جهش سوم در پنج سال گذشته انجام شده است که از سال 1400 تا سال 1404 محقق می‌شود و ظرفیت اسمی صنعت به 133 میلیون تن و درآمد 37 میلیارد دلار می‌رسد.
داخلی‌سازی 16 گروه کاتالیستی صنعت پتروشیمی
محمدی با اشاره به اینکه در ریل‌گذاری جهش سوم پتروشیمی به سمت کیفی‌سازی بیشتر صنعت حرکت می‌کنیم، گفت: حضور بخش خصوصی هوشمند در طرح‌های جهش سوم 4 برابر طرح‌های جهش دوم خواهد بود.
وی با بیان اینکه در جهش سوم پتروشیمی در زمینه استفاده از فناوری‌های نوین هم در جذب از کشورهای صاحب دانش و هم در تولید تلاش شده است، اظهار کرد: به همان شکل که در جهش سوم افزایش ظرفیت را خواهیم داشت، در حوزه دانش فنی، کاتالیست و تجهیزات نیز باید حرکت شتابان داشت.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه یکی از نگرانی‌های صنعت پتروشیمی کشور عبور از گاز طبیعی و به همان ترتیب متانول است که دانش فنی PVM از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی انجام شده است، تصریح کرد: این طرح در سال 99 در اسلام‌آباد غرب با سرمایه‌گذاری 550 میلیون دلار و در سه بخش گاز به متانول، متانول به پروپیلن و پروپیلن به پلی‌پروپیلن و مشتقات آن آغاز خواهد شد.
محمدی با اشاره به اینکه در کل دنیا 33.5 میلیارد دلار بازار کاتالیست داریم که 54 درصد آن وابسته به صنایع پالایشی و پتروشیمی است، افزود: بازار کاتالیست کشور 400 تا 450 میلیارد دلار است که 250 میلیون دلار آن سهم پالایش و پتروشیمی است.
وی با بیان اینکه از 40 گروه کاتالیستی صنعت پتروشیمی تاکنون 16 گروه ایرانی‌سازی شده است، اظهار کرد: 9 گروه دیگر نیز تا سال 1400 تجاری‌سازی خواهد شد و بقیه نیز در حال تحقیق و توسعه هستند.
استقلال در تجهیزات ثابت صنعت پتروشیمی
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تأکید بر اینکه در تجهیزات ثابت صنعت پتروشیمی تقریبا به نقطه خودکفایی و استقلال رسیده‌ایم، ادامه داد: باید باور کنیم که داخلی‌هایمان می‌توانند و سازندگان ضمن تولید محصول و دانش باید باور کنند و صنعت پتروشیمی باید این باورپذیری را در خود ایجاد کند.
وی درباره توسعه کلان صنعت پتروشیمی تصریح کرد: بیشتر وقت ما در صنعت صرف تولید و افزایش ظرفیت حجمی شده است و باید به سمت توسعه پایدار، تاب‌آور و با ارزش افزوده بالا حرکت کنیم و نباید به وضع موجود اکتفا کنیم و صنعت را باید به یک صنعت پایدار هوشمند تبدیل کنیم.
محمدی با اشاره به اینکه هم‌اکنون سعی می‌شود پروژه‌هایی در صنعت تعریف شود که با پروژه‌های گذشته متفاوت‌تر است، گفت: روند توسعه صنعت در کشور عالی است. هم‌اکنون ظرفیت تولید محصول پایه در کشور 23 میلیون تن است که این رقم با جهش دوم و سوم در سال 2025 با 126 درصد رشد به 55 میلیون تن می‌رسد.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون 640 میلیون تن محصول پایه در کشور تولید می‌شود که به 810 میلیون تن در سال 2025 می‌رسد و حدود 27 درصد رشد خواهد داشت، ادامه داد: روند رشد ایران نسبت به دنیا بسیار بهتر است و ظرفیت خیلی خوبی داریم، اما باید نگاهمان به نوع توسعه صنعت باشد و به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر حرکت کنیم.
پس از عربستانیم
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه ایران با تولید 23 میلیون تن محصول پایه هم‌اکنون در میان کشورهای منطقه در صنعت پتروشیمی دوم و پس از عربستان است، گفت: در سال 2025، تولید عربستان به 43 میلیون تن می‌رسد، در حالی که ایران به 55 میلیون تن خواهد رسید و رتبه نخست محصولات پایه پتروشیمی را کسب خواهد کرد.
وی با تأکید بر اینکه باید از تک‌محصولی به سمت تنوع‌بخشی محصولات با ارزش افزوده بالا حرکت کرد، گفت: باید مسیر توسعه دنیا را نیز رصد و مطابق با آن سرمایه‌گذاری کنیم.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه سرمایه‌گذاری کور در صنعت تقریبا از این به بعد به گوشه‌ای رانده می‌شود و ما باید دنبال توسعه با هوشمندی کامل باشیم، اظهار کرد: با توجه به برنامه‌هایی که در وزارت نفت انجام شده ما به این سمت در حال حرکت هستیم.
محمدی گفت: هم‌اکنون در سه مگاپروژه‌ای که در حال تعریف در صنعت پتروشیمی هستیم، تعداد خوراک را به‌صورت ترکیبی متنوع کنیم و چند برابر آن محصول تولید کنیم.
فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید امروز با حضور سورنا ستاری، معاون اول رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.
24 دي 1398 - 03:57:02 ب.ظ
AryaNews.com ©