نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
فيشر‌ها چگونه قرباني خود را انتخاب مي‌کنند؟
فيشر‌ها چگونه قرباني خود را انتخاب مي‌کنند؟
خبرگزاري آريا - فيشينگ راهي است که مجرمان از آن طريق مي‌توانند اطلاعاتي مثل شماره کارت بانکي، رمز کارت و cvv 2 يا مواردي نظير آن‌ها را بدست آورند.
به گزارش خبرگزاري آريا از باشگاه خبرنگاران جوان، آن‌ها شيوه‌هاي مختلفي براي اين کار انتخاب مي‌کنند. براي مثال، طراحي سايت‌هايي بسيار شبيه به سايت‌هاي معتبر (هم به لحاظ شمايل ظاهري و هم به لحاظ شباهت آدرس اينترنتي) که قربانيان اطلاعات شخصي خود را در آن وارد کرده و مجرمان از اين طريق به مشخصات و اطلاعات خصوصي و محرمانه آن‌ها دست مي‌يابند. روش بسيار رايجي که در اين رابطه به کار گرفته مي‌شود اين است که مثلا براي شما ايميل يا پيامکي ارسال مي‌شود با اين محتوا که مي‌توانيد در سايتي که آدرس آن در زير برايتان ارسال شده است، جنس گران‌قيمتي را به قيمت ارزاني بخريد. از اين طريق اقدام به وسوسه کردن کاربران مي‌نمايند.
وقتي که شما روي آدرس داخل پيام کليک کنيد به سايتي هدايت مي‌شويد که در آنجا صفحه‌اي مانند صفحه پرداخت اينترنتي بانک‌هاي معتبر طراحي شده است و ادعا مي‌شود که با پرداخت اين هزينه آن جنس گران‌قيمت براي شما ارسال مي‌گردد.
شباهت بسيار اين صفحه جعلي با نسخه اصلي آن باعث مي‌شود اکثريت مردم به آن اعتماد کنند. هنگامي که مثل هر خريد اينترنتي ديگري، مشخصات کارت بانکي خود اعم از شماره کارت، رمز دوم، cvv 2 و تاريخ انقضاي کارت خود را وارد کرديد و دکمه پرداخت را زديد، پيامي مبني بر عدم موفقيت در پرداخت براي شما ارسال مي‌گردد.
در اين حالت فعلا پولي از حساب شما کسر نخواهد شد؛ اما طراحان آن سايت جعلي اقدام به سرقت اطلاعات وارد شده توسط شما کردند و تمام مشخصات بانکي شما را نزد خود محفوظ مي‌دارند. به همين دليل معمولا طي چند روز آتي، پيامکي از طرف بانک به شما ارسال مي‌گردد و و کسر پول از حسابتان را به اطلاع شما مي‌رساند.
روشي که بيان شد، يکي از پرطرفدارترين روش‌هاي فيشينگ براي مجرمان بود! اما روش‌هاي ديگري نيز وجود دارد که لازم نيست حتما از طريق ورود به سايت‌هاي جعلي باشد. مثلا گاهي با ارسال يک پيام به فرد، ادعا مي‌کنند که از طرف بانک هستند و در حساب بانکي ايشان مشکلي ايجاد شده است و از آنان مي‌خواهند هر چه زودتر با شماره‌اي تماس بگيرند.
وقتي فرد با آن شماره تماس مي‌گيرد، از او خواسته مي‌شود که به دستگاه خودپردازي رجوع کرده و اقداماتي از قبيل: وارد کردن شماره کارت، رمز کارت يا حتي عوض کردن رمز را انجام دهند. با اين کار يا پولي را به حساب خود واريز مي‌کنند يا اطلاعات بانکي شما را به سرقت مي‌برند.
در قانون جرايم رايانه‌اي، سرقت و کلاهبرداري رايانه‌اي جرم‌انگاري شده است و در صورت وجود شرايط مذکور، مجرم به مجازات مقرر در آن مواد (740 و 741 قانون مجازات اسلامي) محکوم خواهد شد.
براي جلوگيري از قرباني شدن توسط فيشر‌ها بايد هنگام ورود به سايت‌ها به دقت آدرس آن‌ها را کنترل کنيد؛ زيرا عموماً مجرمان از آدرس‌هاي مشابه با سايت‌هاي رسمي و معتبر استفاده خواهند کرد. هم‌چنين در فيشينگ‌هايي که به روش تماس تلفني انجام مي‌شود، بايستي حتما از ارتباط تماس‌گيرنده با بانک مطمئن شويد و حتي‌الامکان با شماره‌هاي رسمي بانک تماس بگيريد و حقيقت را جويا شويد.
20 تير 1398 - 09:21:29 ب.ظ
AryaNews.com ©