نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
اول خودشناسي بعد ازدواج
اول خودشناسي بعد ازدواج
خبرگزاري آريا -
اول خودشناسي بعد ازدواج
شايد براي موفقيت افراد در ازدواج هزاران دليل وجود داشته باشد، اما يکي از دلايل مهم و در واقع پيش‌نياز موفقيت، خودشناسي يا خودآگاهي است.
خودشناسي راز ساده و مهم زوج هاي خوشبختي است که مسير رسيدن به تکامل و سعادتمندي را از درون خود شروع کرده اند و پايه هاي آرامش و عشق را با خودشناسي گذاشته اند.
با توجه به اهميت خودآگاهي، مي توان به چند مورد از کاربردهاي آن در ازدواج و زندگي اشاره کرد
1- هوش: يكي از عواملي كه به داشتن زندگي سعادتمند كمك مي كند مسئله هوش است. در هنگام خودشناسي فرد بايد از ميزان هوش خود آگاهي كامل داشته باشد و اين مسئله را در انتخاب همسر ملاك قرار دهد.
به بيان ديگر دختر و پسري که قصد ازدواج با يکديگر را دارند بايد از نظر تفكر و هوش با يکديگر هم ‌طراز باشند تا در زندگي مشترکشان موفق تر باشند.
مثلاً كساني كه از نظر هوشي ضعيف هستند مسائل را به راحتي نمي فهمند و بايد با کلي تمهيدات مسائل را به آنان فهماند. در حالي كه افراد باهوش حتي با يك اشاره كوچك خيلي خوب مي فهمند و با رمز و اشاره نيز آشنا هستند.
2- سلامتي جسماني و رواني: يكي ديگر از ابعاد خود شناسي مسئله سلامتي است كه از نظر جسماني و رواني بايد مورد بررسي قرار گيرد. شناسايي مشكلات روحي و رواني شامل افسردگي، وسواس عملي و فكري، سوءظن و... مي‌باشد و مشكلات جسمي مثل معلوليت هاي ذهني و جسمي، ايدز، سوختگي، سل و... در امر ازدواج بسيار مهم هستند. افراد بايد از سلامت جسمي، روحي و روا‌ني خود آگاه بوده و بدا‌نند که در چه وضعيتي قرار دارند تا در انتخاب همسر و زندگي مشترك با مشكل مواجه نشوند.
3- اعتقادي مذهبي: بعد ديگر خودشناسي در امر ازدواج، شناخت خود از نظر اعتقادات مذهبي است. يعني فرد بايد خود را در زمينه اعتقادات كامل بشناسد و تعريف دقيق و جزئي از موارد اعتقادي خود داشته باشد و حتي اين مسئله را هم مورد بررسي قرار دهد كه ميزان و درجه تقيد و ايمانش به آن اعتقادات تا چه حدي است. به عبارت ديگر خود را از لحاظ پايبندي به اعتقادات مذهبي مورد ارزيابي قرار دهد، زيرا اين مسئله در ازدواج اهميت فراواني دارد و افراد در ازدواج بايد، در كليات و جزئيات مسائل اعتقادي هم‌طراز و يا به هم نزديك باشند. در غير اين‌صورت احتمال تداوم اين زندگي بسيار كم است.
4- تحصيلات : يكي از عوامل ديگر خود‌شناسي تحصيل و ميزان تحصيلات و هدف انسان از تحصيل است. چه بسا افرادي که داراي مدرک تحصيلي بالايي نيستند ولي از نظر سطح دانايي در رده بالايي قرار دارند. با اين وجود ميزان تحصيلات بر توقعات فرد تاثير مي گذارد و بعضاً مشاهده شده که همسطح نبودن افراد در تحصيلات باعث عدم تفاهم در ميان آنها گرديده است. لذا بايد در اين زمينه نيز ميان زن و مرد تعادل برقرار گردد.
5- اقتصادي : يكي ديگر از ابعاد خودشناسي در امر ازدواج امور اقتصادي وسبک زندگي است كه شامل سطح مالي فرد، شغل فرد، مسكن، هزينه هاي رفاهي و معيشتي، وسايل زندگي و غيره مي باشد . اين امور به نوبه خود در زندگي نقش مهمي دارند كه وجود يا عدم وجود و يا كمبود آنها مي تواند مشكل ساز باشد. لذا بايد در انتخاب همسر مسئله اختلاف سطح اقتصادي، ميزان سازگاري فرد با انواع شرايط اقتصادي مورد بررسي قرار گيرد .
به طور كلي فرد بايد در امر خودشناسي قبل از ازدواج و شناسايي مسائل اقتصادي خود، اين موارد را مدنظر قرارداده و همسري متناسب با شرايط خود انتخاب کند، مثلاً ميزان رفاه اقتصادي خود و خانواده، نوع فعاليت‌هاي اقتصادي كه انجام مي دهد، در مورد پس انداز كردن، كه آيا با پس انداز موافق است يا نه؟ و يا اين كه پس انداز دارد يا نه؟ صرفه جو و يا ولخرج بودن و تعريف اين شخص از اين دو. ميزان قدرت تطبيق خود با شرايط مالي متوسط و يا پايين و... خود را مشخص کند و بر طبق اين شرايط به انتخاب همسر بپردازد.
6- اخلاقي : مشخص كردن خصوصيات اخلاقي خوب و پسنديده در مقابل خصوصيات ناپسند مي‌تواند نقش مهمي در خودشناسي داشته باشد. زيرا اخلاق نيکي چون عفت، نجابت، وظيفه شناسي، خوش زباني، پاكيزگي، بردباري، كم توقعي و... از مزاياي واقعي يک فرد مي باشند و در موقع انتخاب همسر بايد در خود و فرد مقابل مورد توجه و ارزيابي قرار گيرند.
7- ظاهر: نقش ظاهر فرد همچون قد، وزن، رنگ پوست، اندام و زيبايي در شناخت خود و انتخاب همسر خالي از اهميت نمي باشد. شناخت فرد از عقيده اش نسبت به اين قضيه نيز کاملاً مهم است. يعني افراد بايد بداند که معيار ظاهر براي آنها در چه درجه اي از اهميت قرار دارد و بر طبق اين شناخت به انتخاب همسر بپردازند تا در آينده خود و ديگران را به خاطر عدم توجه به اين موضوع سرزنش نکنند.
8- فرهنگي: ارزش، هنجار، باور، اخلاقيات، عادات، آداب و رسوم، نحوه زندگي، خانوادگي، مراسم، آئين ها ، سلايق، الگوها، معاشرت ها، نحوه برقراري ارتباطات، اعتقادات و... همگي اجزاي تشكيل دهنده فرهنگ هستند و فرد بايد در خودشناسي قبل از ازدواج و حتي در انتخاب همسر، تفاهم و نزديکي در اين موارد را مورد توجه قرار دهد.
9- خانواده: ازآنجا که رشد انسان در تمامي ابعاد وجود در خانواده شکل مي‌گيرد، شناخت خانواده در راستاي شناخت خود بسيار حائز اهميت است. افراد مي‌توانند با استفاده از اين روش هم به خودشناسي دست يابند و هم در ‌انتخاب همسر از آن استفاده کنند. يقيناً ما با فردي که درخانواده اي با ويژگي هاي مشابه با خانواده خودمان زندگي کرده، راحت تر و موفق تر خواهيم بود. مثلاً ميزان تشابه خانواده ها در
- تعداد اعضاي خانواده
- نگرش مذهبي، اجتماعي و سياسي
- فرهنگ و اخلاقيات
- ميزان پايندي به زندگي زناشويي و...
10- سليقه ها: يكي از مواردي كه در رابطه با خودشناسي بايد مورد بررسي قرار گيرد، سليقه مي باشد. به طوري كه شخص بايد ابتدا سليقه هاي خود را در زمينه هاي گوناگون مثلاً سليقه در لباس پوشيدن، انتخاب رنگ، غذا و... براي خود مشخص نمايد تا در هنگام انتخاب همسر با بررسي و ارزيابي سليقه هاي خود و فرد مقابل به تفاهم يا عدم تفاهم شان در اين زمينه ها پي ببرد.
11- سياسي: فرد بايد در زندگي از نظر سياسي جهت گيري خود را مشخص نموده و ميزان وابستگي به مسائل سياسي و ميزان تاثيرگذاري اين چنين مسائل را در زندگي خود مشخص نمايد و در انتخاب همسر اين همسويي سياسي را مورد توجه قرار دهد تا بعضاً از اين نظر دچار مشكل نشوند.
منبع: تبيان

20 تير 1398 - 09:52:36 ق.ظ
AryaNews.com ©