نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
آداب توسل به اولياي الهي و گرفتن حاجت
آداب توسل به اولياي الهي و گرفتن حاجت
خبرگزاري آريا -
توسل به ائمه,گرفتن حاجت,توسل کردن به امامان توسل به ائمه
«يا ايها الذين آمنوا اتقوالله و ابتغوا اليه الوسيلة وجاهدوا في سبيله لعلکم تفلحون؛ اي کساني که ايمان آورده‌ايد، از (مخالفت فرمان) خدا بپرهيزيد و وسيله‌اي براي تقرب به او بجوييد و در راه او جهاد نماييد، باشد که رستگار شويد».
مفهوم توسل
توسل در لغت به معناي تقرب‌جستن و يا چيزي است که باعث تقرب به ديگري مي‌شود و در اصطلاح، به اين معنا است که انسان «موجود گران‌مايه‌اي را جهت رسيدن به اهداف و نيل به مقام قرب الاهي بين خود و خدا، وسيله قرار دهد.
توسل جستن به پيامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) هرگز به اين معنا نيست که آنها نيز در کنار خداوند، ربوبيت و تدبير امور و اجابت حوائج مردم را مستقلاً به عهده داشته باشند، بلکه توسل، تنها به معناي واسطه قرار دادن انسان‌هاي والاتري است که در پيشگاه خداوند، مقام و منزلت بالاتري دارند.
با توجه به آيات قرآن مؤمنين به انبياء توسل مي جستند. اما طبق همين آيات آنها به پيامبران زنده و در دسترس متوسل شده و برآورده شدن حاجات را درخواست ميکردند.
«ولو انهم اذ ظلموا انفسهم جاؤک فاستغفرالله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توّاباً رحيماً؛ و اگر آنها هنگامي که به نفس خود ظلم کرده‌اند، پيش تو آيند و از خدا طلب مغفرت کنند و رسول هم براي آنان طلب آمرزش کند، خداوند را توبه پذير و مهربان خواهند يافت»
بر اساس‌ آن‌ چه‌ در معارف‌ اسلامي‌ آمده‌ است‌، خداوند هستي‌ را به‌ خاطر چهارده‌ معصوم‌ (ع‌) آفريد و آفرينش‌ را با خلق‌ آنان‌ آغاز کرد، آنان‌ را روح‌ عالم‌ قرار داد.تا انوار آنان‌ بر جهان‌ تجلي‌ دارد، جهان‌ پايدار است‌.فيض‌ ربوي‌ به‌ عالم‌ موجودات‌ جريان‌ مي‌يابد و نعمت‌ها ‌ به‌ دست‌ آنان‌ سر ازير مي‌گردد، و همه همّ و غم‌ها، سختي‌ها و مشکلات‌ با توسل‌ به هر يک‌ از آنان‌ و شفاعت‌‌شان‌ بر طرف‌ مي‌گردد، ليکن‌ هر يک‌ از آنان‌ مظهر اسم‌ خاص‌ از اسماي‌ حسناي‌ الهي‌ و اسم‌ اعظم‌ مي‌باشد.
متوسل شدن به ائمه‌اي که از دنيا رفته‌اند چگونه مي تواند اثر گذار باشد؟
امروزه به تحقيق دانشمندان انجمن تحقيقات روحي آمريکا و اروپا هم به اثبات رسيده است، که از دنيا رفتگان، با دنياي طبيعت تعامل دارند هم اثر مي گذارند و هم اثر مي پذيرند.
همه مسلمانان هر روز پيامبر (ص) را مخاطب قرار داده و مي گويند: «السلام عليک ايها النبي و رحمة الله و برکاته» و به حتم اين خطابات لغو و بيهوده نيست. قطعا اين سلام به پيامبر ابلاغ مي شود و پيامبر (ص) هم پاسخ آن را مي دهد.
آداب توسل به ائمه
توسل به ائمه,اجابت حاجت,توسل کردن به اولياي الهي آداب توسل و شرايط اجابت حاجت
- معرفت و شناخت منزلت امام:
توسل‌ جوينده‌، بايد معرفت‌ و شناخت‌ لازم‌ در مورد قدرت‌ و منزلت ايشان‌ را داشته‌ باشد. بنابر اين‌ بهتراست‌ در توسل‌ جستن‌ به‌ چهارده‌ معصوم‌ (ع‌) به‌ نوع‌ مظهريت‌ و تجليات‌ ويژه‌ توجه‌ شود، صاحب‌ نجم‌ الثاقب‌ مي‌نويسد:
- در امور معنوي‌ و قلبي‌، مسايل‌ آخرت‌، آمرزش‌ گناهان‌، طلب‌ شفاعت‌ و سعادت‌ و خوشبختي‌ و عاقبت‌ به‌ خيري‌، به‌ پيامبر اکرم‌ (ص‌) فاطمه‌ (س‌) امام‌ حسن‌ و امام‌ حسين‌ و امام‌ باقر و امام‌ صادق‌ و امام‌ هادي‌ و امام‌ حسن‌ عسکري‌ (ع‌) متوسل‌ شويد.
- در مسايل‌ علمي‌ و کسب‌ معارف‌ الهي‌ به‌ “باب‌ مدينه العلم‌” يعني‌ امير‌المؤمنين‌ (ع‌) بايد متوسل‌ شد.
- براي‌ نجات‌ از ستم‌ سلاطين‌، شر دشمنان‌، دفع‌ اذيت‌ و آزار شياطين‌ جنّي‌ و انسي‌ به‌ امام‌ علي‌ (ع‌) و امام‌ سجاد (ع‌) بايد توسل‌ جست‌.
- براي‌ شفاي بيماران‌ به‌ امام‌ موسي‌ بن‌ جعفر توسل‌ جوييد.
- براي‌ رهايي‌ از هرگرفتاري‌ مخصوصاً صحت‌ و سلامتي‌ در سفر به‌ امام‌‌رضا‌(ع‌) متوسل‌ شويد.
- براي‌ وسعت‌ رزق‌ و روزي‌، و طلب‌ گشايش‌ در امور زندگي‌ و دنيايي‌ به‌ امام‌ جواد (ع‌) متوسل‌ شويد.
- در هر کاري‌ که‌ انسان‌ احساس‌ کرد فرياد رسي‌ جز خدا ندارد يا در اضطرار و تنگنا قرار گرفت‌، به‌ امام‌ زمان‌ (ع‌) متوسل‌ شود و بگويد: يا مولاي‌، يا صاحب‌ الزمان‌، ادرکني‌.يا مولاي‌، يا صاحب‌ الزمان‌، اغثني‌.يا ابا صالح‌ و يا بقيه‌ اللّه‌، ادرکني‌.
همچنين فرد متوسل‌، با آگاهي‌ بتواند، شايستگي‌ لازم‌ براي‌ نزد يکي‌ و تقرب‌ به‌ وسيله و استمداد و استعانت از آن کسب کند.
- طهارت باطني و ظاهري:
توسل‌ به‌ معني‌ و نزديک‌ شدن‌ به‌ خدا از راه‌ نزديک‌ شدن‌ به‌ ائمه‌ (ع‌) و در خواست‌ شفاعت‌ آنان‌ است‌.انسان‌ که‌ قلبش‌ آلوده‌ به‌ گناهان‌ بسيار است‌، تا توبه‌ نکند و با کسب‌ طهارت‌ قلبي‌ و باطني‌، شايستگي‌ و لياقت‌ لازم‌ را کسب‌ ننمايد، چگونه‌ مي‌تواند خود را به‌ ائمه‌ (ع‌) نزديک‌ کند و توسل‌ جويد و آنان‌ را شفيع‌ خود قرار دهد؟
طهارت‌ ظاهري‌ نيز در توسل جستن از ائمه داراي اهميت است که شامل‌ طهارت‌ بدن‌ و لباس،‌ همچنين و ضو يا غسل‌ مي‌شود‌ و به‌ اين‌ ترتيب‌ خود را براي‌ بر قراري‌ ارتباط‌ با امامان‌ (ع‌) و توسل‌ به‌ آنان‌ آماده‌ مي‌سازيد.
- ذکر:
پيش‌ از توسل‌ جستن‌ حمد و ثناي‌ الهي‌ و نعمت‌هاي‌ بي‌شماري‌ که‌ خداوند به‌ انسان‌ عنايت‌ کرده‌ ذکر شود، با ذکر گناهان‌ به‌ گناهان‌ و تقصيرات‌ خود اعتراف‌ کرده و خود را مستحق‌ پاداش‌ و بهشت‌ ندانيد.
سپس‌ بر محمد و آل‌ محمد صلوات‌ بفرستيد، امام پنجم‌ از پدرش‌ و از جدش‌ پيامبر اکرم‌، نقل‌ کرده‌ که‌ آن‌ حضرت‌ فرمود: هرکس‌ مي‌خواهد به‌ من‌ متوسل‌ شود و من‌ از او شفاعت‌ کنم‌ بايد بر اهل‌ بيت‌ من‌ صلوات‌ بفرستيد و آنان‌ را (با قول‌ و عمل‌ شان‌) مسرور و خوشحال‌ سازد” در اواخر مفاتيح‌‌الجنان‌ براي‌ هر يک‌ از چهارده‌ معصوم‌ صلوات‌ خاصي‌ ذکر شده‌ است‌.آن‌ صلوات‌ را پيش‌ از شروع‌ دعا بخوانيد.
رسول‌ اللّه‌ (ص‌) فرمود: يا جابر! إذا أردتَ أنْ تدعوا اللّه‌ فيَستَجيب‌ لک‌ فادْعه‌ بأسمائهم‌ (اهل‌ بيتي‌) فإنّها أحبّ الاسماء إلي‌ اللّه‌ عزّ وجلّ؛ اي‌ جابر، هرگاه‌ خواستي‌ در پشگاه‌ الهي‌ دعاکني‌ و خداوند نيز دعاي‌ شما را مستجاب‌ گرداند، متوسل‌ به‌ اهل‌ بيت‌ من ‌شو و خداوند را به‌ اسماي‌ آنان‌ بخوان‌ که‌ محجوب‌ترين‌ اسم‌ها نزد خدا.اهل‌ بيت‌ من‌ هستند.
- سوگند به‌ ائمه‌ معصومين‌:
امام‌ صادق‌ (ع‌) فرمود: براي‌ استجابت‌ دعا، آمرزش‌ گناهان‌ به‌ پنج‌ تن‌ و ساير امامان‌ متوسل‌ شويد و خداوند را به‌ حق‌ آنان‌ سوگند دهيد و بگوييد: اللهم‌ إنْ کانتْ ذنوبي‌ قد اخْلقتْ وجهي‌ عندک‌، فإنّي‌ أتوجّه‌ إليک‌ بوَجْه‌ نبيّک‌، نبي‌ الرحمه‌ و عليّ و فاطمه‌ و الحسن‌ و الحسين‌ و الائمه‌؛ بعد از "والحسين‌" نام‌ بقيه‌ امامان‌ را بگوييد: و علي‌ بن‌ الحسين‌ و محمد بن‌ علي‌ و جعفر بن‌ محمد و موسي‌ بن‌ جعفر و علي‌ بن‌ موسي‌ و محمد بن‌ علي‌ و علي‌ بن‌ محمد و الحسن‌ بن‌ علي‌ العسکري‌ و الحجه‌ بن‌ الحسن‌ الصاحب‌ الزمان‌ صلوات‌ الله‌ عليهم‌.
در توسل‌ به‌ پيامبر اکرم‌ (ص‌) آن‌ حضرت‌ را به‌ امير المؤمنين‌ (ع‌) و حضرت‌ فاطمه‌ زهرا و امام‌ حسن‌ و امام‌ حسين‌ (ع‌) سوگند دهيد. در توسل‌ به‌ امير المؤمنين‌ (ع‌) آن‌ حضرت‌ را به‌ پيامبر اکرم‌ (ص‌) و بقيه‌ پنج‌ تن‌ سوگند دهيد، و در توسل‌ به‌ ساير امامان‌، سوگند به‌ مادرشان‌ حضرت‌ صديقه‌ طاهره‌‌(س‌) باعث‌ جلب‌ توجه‌ و عنايات‌ بيشتر ائمه‌ (ع‌) مي‌گردد.
شرايط مقبول واقع شدن
شفاعت از سوى خداوند آغاز مى شود. شفاعت، فيض مغفرت الهى است که مانند تمام فيوضات از جانب خدا اعطا مى شود و شفيعان اسباب و واسطه و مجارى اين فيض هستند. فياض و اعطا کننده اين رحمت، خداوند است.
به همين جهت در آيات و روايات، شرط اصلى و اساسى شفاعت، اين است که مورد رضايت و پسند خداوند باشد. شفيعان کسانى هستند که خداوند آنان را براى اين امر پسنديده و به آنان اجازه شفاعت داده است؛
«يومئذ لا تنفع الشفاعه الا من اذن له الرحمن و رضى له قولا»؛
(در آن روز شفاعت سودى ندارد؛ مگر کسى که خداى رحمان به او اجازه دهد و سخن او را بپسندد» (طه(20) آيه 109)
شفاعت شوندگان نيز کسانى هستند که مورد رضايت و پسند خداوند باشند؛
«و لا يشفعون الا لمن ارتضى»؛
(شفيعان شفاعت نمى کنند؛ مگر براى کسى که موردرضايت و پسند خداوند باشد)
(انبياء (21)، آيه 28)
گردآوري: بخش مذهبي بيتوته

19 تير 1398 - 11:54:04 ب.ظ
AryaNews.com ©