نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
جايگزيني کالا برگ با ارز ترجيحي جدي‌تر شد
جايگزيني کالا برگ با ارز ترجيحي جدي‌تر شد
خبرگزاري آريا - سازمان برنامه و بودجه در برنامه اصلاح ساختار بودجه پيشنهاد داد، به جاي تخصيص ارز ترجيحي به کالاهاي اساسي، يارانه موجود در ارز، از طريق کالابرگ اعتباري و وام سرمايه در گردش به مصرف‌کننده نهايي و توليدکننده داده شود.
به گزارش خبرگزاري آريا، در بخشي از گزارش اصلاح ساختار بودجه که اخيرا منتشر شده، درباره برنامه کوتاه مدت «اصلاح يارانه کالاهاي اساسي» آمده است: با هدف بهبود ضريب اصابت يارانه پنهان پرداختي به کالاهاي اساسي و استقلال سياست ارزي از سياست حمايتي به‌ويژه در شرايطي که تحريم جريان ارزي کشور را با محدوديت‌هايي مواجه کرده، لازم است شيوه کنوني تخصيص يارانه به اين کالاها اصلاح شود. پيشنهاد مي‌شود به جاي تخصيص ارز ترجيحي به کالاهاي اساسي، يارانه موجود در ارز، از طريق کالابرگ اعتباري و وام سرمايه در گردش به مصرف‌کننده نهايي و توليدکننده داده شود و با انتقال مرحله‌بندي شده تقاضاي ارز کالاهاي اساسي به بازار ارز يکپارچه بر عمق آن افزوده شود.
به گزارش تسنيم،‌ نمايندگان مجلس در زمان تصويب لايحه بودجه نيز اين پيشنهاد را مطرح کرده بودند که دولت در نهايت با ان مخالفت کرد. در آن برهه مجلس سه راهکار مختلف براي جايگزيني ارز 4200 پيشنهاد کرده بود که مورد قبول دولت قرار نگرفت. در لايحه دولت براي بودجه سال 98 حدود 14 ميليارد دلار براي واردات کالاي اساسي با ارز 4200 توماني لحاظ شده بود.
درحال حاضر بخشي از اقلام مربوط به فهرست 25 کالاي اساسي مانند گوشت از دريافت ارز دولتي کنار گذاشته اما تکليف پرداخت ما به التفاوت ريالي آنها نيز مشخص نشده است.
مشخص نيست در اين برهه 3تا 4 ماهه چه موضوعي مطرح شده است که سازمان برنامه و بودجه سياستهاي کلان خود را تغيير داده است.
-->
22 خرداد 1398 - 02:34:37 ب.ظ
AryaNews.com ©