نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
عدم پرداخت ماليات سکه تا آخر خرداد، منجر به جريمه مي‌شود
عدم پرداخت ماليات سکه تا آخر خرداد، منجر به جريمه مي‌شود
خبرگزاري آريا - معاون ماليات‌هاي مستقيم سازمان امور مالياتي گفت: عدم پرداخت ماليات تا پايان خرداد 1398و يا عدم پرداخت اقساط در سررسيدهاي مقرر، مشمول جريمه خواهد بود.
به گزارش خبرگزاري آريا، نادر جنتي اظهار داشت: کليه خريداران سکه که در سال 1397نسبت به دريافت حداکثر 200سکه از سيستم بانکي اقدام کرده اند، مشمول ماليات مقطوع بوده و از نگهداري اسناد و مدارک موضوع قانون مذکور و تسليم اظهارنامه مالياتي معاف هستند.
معاون ماليات‌هاي مستقيم سازمان امور مالياتي کشور تاکيد کرد: اشخاصي که در سال 1397بيش از 200سکه دريافت کرده‎اند، مشمول ماليات مقطوع موضوع تبصره ماده 100قانون ماليات‌هاي مستقيم نبوده و بايد اظهارنامه مالياتي مربوط به اين فعاليت (خريد و فروش سکه) را تا پايان خردادماه سال 1398به سازمان امور مالياتي کشور تسليم کنند.
وي در خصوص نحوه تعيين ماليات مقطوع براي خريداران سکه که طي سال 1397سکه خود را دريافت کرده اند، گفت: بر اين اساس، تا 20سکه دريافتي مشمول ماليات نيست. نسبت به مازاد 20سکه تا ميزان 60سکه به ازاي هر سکه 150هزار تومان ماليات مقطوع، نسبت به مازاد 60سکه تا ميزان 100سکه به ازاي هر سکه 200هزار تومان ماليات مقطوع و نسبت به مازاد 100سکه تا ميزان 200سکه به ازاي هر سکه 250هزار تومان ماليات مقطوع تعيين شده است.
جنتي تصريح کرد: خريداران سکه در محدوده 20تا 200سکه با تاريخ تحويل سال 1397، لازم است ضمن مراجعه به سامانه عمليات الکترونيک موديان مالياتي به نشاني www.tax.gov.ir ، کد ملي خود را در بخش «ماليات مقطوع دريافت‎کنندگان سکه» وارد کرده و در صورتي که مشمول ماليات سکه بودند، اقدام به ثبت‎نام در اين سامانه کنند.
معاون ماليات‌هاي مستقيم سازمان امور مالياتي کشور افزود: بديهي است اطلاعات مودي اعم از اطلاعات هويتي، محل اقامت و شماره همراه، پس از ثبت نام، اعتبار سنجي شده و در صورت صحت اطلاعات، نام کاربري و کلمه عبور به شماره همراه مودي پيامک خواهد شد.
وي ادامه داد: مودي پس از دريافت نام کاربري و کلمه عبور اجازه ورود به بخش مربوطه در سايت عمليات الکترونيک سازمان را پيدا کرده و در ادامه، پس از مشخص کردن تعداد سکه خريداري شده، محاسبات سيستمي انجام شده و مبلغ ماليات تعيين مي‌شود که پس از دريافت شناسه قبض و شناسه پرداخت، امکان پرداخت ماليات فراهم مي‌شود.
جنتي همچنين از امکان پرداخت ماليات در چهار قسط مساوي خبر داد و گفت: عدم پرداخت ماليات تا پايان خرداد 1398و يا عدم پرداخت اقساط در سررسيدهاي مقرر، مشمول جريمه خواهد بود.
معاون ماليات‌هاي مستقيم سازمان امور مالياتي کشور افزود: چنانچه موديان مشمول اين دستورالعمل نسبت به ماليات تعيين شده صرفاً از حيث عدم فروش سکه‌هاي دريافتي معترض باشند، مي‌توانند نسبت به طرح ادعاي خود در مراجع دادرسي مالياتي اقدام و درخواست رسيدگي مجدد کنند.
وي همچنين يادآور شد: صاحبان مشاغلي که حسب سوابق پرونده يا مجوز صادره از سوي مراجع ذيربط به شغل مرتبط با خريد و فروش سکه اشتغال دارند، مشمول پرداخت ماليات مقطوع نبوده و مکلف هستند نسبت به تسليم اظهارنامه مالياتي شغلي خود اقدام کنند.
-->
22 خرداد 1398 - 12:10:55 ب.ظ
AryaNews.com ©