نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
محمد شريعتمداري در پنجمين همايش بين المللي صنعت خودرو:
توجه ويژه به جذب سرمايه گذاري خارجي در صنعت خودرو/ افزايش رضايتمندي مشتريان خودرو هدف اصلي است
توجه ويژه به جذب سرمايه گذاري خارجي در صنعت خودرو/ افزايش رضايتمندي مشتريان خودرو هدف اصلي است
خبرگزاري آريا - وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: جذب سرمايه گذاري خارجي به مفهوم درست آن، راه اندازي مراکزتحقيق و توسعه، تعهد به تعميق ساخت داخل و توليد اجزاي مهم خودرو در داخل بايد به عنوان پايه‌هاي اساسي درسرمايه گذاري‌هاي مشترک مورد توجه قرار بگيرد.
به گزارش شاتا، محمد شريعتمداري در پنجمين همايش بين المللي خودرو با بيان اين مطلب، افزود: امروز صنعت خودرو در جهان 4 تا 5 درصد GDP را تشکيل مي‌دهد و در کشور 3.5 تا 4 درصد GDP متعلق به اين صنعت است. از سوي ديگر 12 درصد اشتغال صنعتي را صنعت خودرو در برمي‌گيرد که اين امر جايگاه سياسي و اجتماعي ارزشمندي را علاوه بر جايگاه اقتصادي به اين صنعت مي دهد.
وي افزود: در سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب 160 هزاردستگاه خودرو توليد مي کرديم و اين در حالي است که اکنون برنامه توليد خودرو در سال 96 يک ميليون و 650 هزار دستگاه است. 12 ميليارد دلار گردش مالي خودروسازي کشور برآورد مي‌شود که اگر صنعت خودروسازي نبود بايد اين مقدار را وارد مي‌کرديم .
شريعتمداري تصريح کرد: خروجي جلسات سياست‌گذاري صنعت خودرو و جلسات ديگر نشان مي دهد که در افزايش کيفيت و استاندارد توليد خودرو و ارتقاي ايمني خودرو و رفاه مصرف کنندگان بايد گام‌ها را بلند‌تر برداريم چرا که افزايش رضايت مندي مردم با نگاه مشتري مداري هدف اصلي ما است.
وزير صنعت، ‌معدن و تجارت ادامه داد: بايد پاسخگويي نيازهاي اساسي مردم در صنعت خودروباشيم و اگر با نقطه مطلوب فاصله زيادي داريم علل و عوامل را شناسايي کنيم و با اولويت و زمان بندي براي حل مشکلات گام برداريم.
وي با بيان اينکه يکي از علل اصلي بروز اين مشکلات بومي نبودن صنعت خودروست و رقباي ما داراي تجربه و تحقيقات R&D خوبي هستند، گفت: از سرمايه گذاري خارجي در صنعت خودرو با مشارکت خودرو سازان داخلي حمايت مي کنيم و در اين مشارکت ها بايد مرکز تحقيقات و توسعه را رشد دهيم.
ظرفيت فولاد کشور به 33 مليون تن رسيد
وي ادامه داد : امروز ظرفيت فولاد کشور به 33 ميليون تومان رسيده است و در برخي رشته‌هاي فولادي مثل فولاد خام مقام اول جهاني را در اختيار داريم و در مجموع در رتبه 14 جهاني هستيم.
به گفته شريعتمداري امروز 110 ميليون تن ظرفيت جديد در زنجيره فولاد با 60 درصد پيشرفت فيزيکي در دست اجرا است که تا سال 99 به بهره‌برداري مي‌رسد و حدود 300 ميليون تن ظرفيت توليد فولاد در کشور خواهيم داشت.
وي اضافه کرد : در دولت تدبير واميد ظرفيت توليد انواع فولاد از 123 ميليون تن به 197 ميليون تن رسيده است و در توليدمس نيز با شرايط مشابهي مواجهيم به طوريکه امروز 400 هزار تن ظرفيت برداشت مس در کشور هست و در سرب و روي نيز توليد از صفر پس از انقلاب به 450 هزار تن در روز رسيده است.
شريعتمداري گفت: در توليد آلومينيوم هم از 120 هزار تن توليد پس از انقلاب امروز به 500 هزار تن رسيديم در مورد سيمان از 28 ميليون تن در شروع انقلاب به 80 ميليون ظرفيت سيمان دست پيدا کرديم و اين در حالي است که به 140 ميليون تن در سال‌هاي آينده مي رسيم. در حوزه پتروشيمي که پس از انقلاب با شيب ملايم آغاز شده بود از مجموعه توليد يک ميليون و 300 هزار تن امروز به 46.5 ميليون تن رسيديم.
وزير صنعت ، معدن و تجارت ادامه داد : ملت ايران بر پايه توانايي‌هاي سازنده و ارزشمند فرزندان خود قدم‌هاي مؤثري را در حوزه‌هاي صنعتي ايفا مي‌کند و عليرغم وجود مشکلات اميد به آينده در مجموعه فعلان اقتصادي روند رو به رشدي را در سالهاي اخير داشته است.
شريعتمداري يکي از نشانه‌هاي اميد صنعت‌گران را تقاضاهاي تاسيس واحدهاي جديد صنعتي و توسعه طرح‌هاي در دست اجرا بيان کرد و افزود: در ده ماهه امسال 4هزار و 500 تقاضاي تأسيس واحد جديد و 16 هزار واحد جديد را سطح کشور در دست تقاضا داريم که با رشد 23 درصدي مواجه بوده است. امروز 51 هزار واحد صنعتي کوچک و بزرگ در کشور امروز در دست اجرا است و اين در حالي است که مجموع اين واحدها تاکنون حدود 85 هزار واحد بوده است.
وي با اشاره به مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتي در زمينه اتمام و افتتاح طرح‌هاي نيمه تمام در سال 96 گفت: از 4 هزار و 700 طرح صنعتي از مجموعه طرحهاي صنعتي در کشور با پيشرفت فيزيکي بالاي 60 درصد امسال بهره‌برداري به عمل آمد و اين نشان دهنده قدم‌گذاشتن در رشد و توسعه صنعتي است.
شريعتمداري بيان کرد: در جذب سرمايه گذاري خارجي در دوره پسا برجام .9.7 ميليارد دلار در مجموع سرمايه گذاري مستقيم خارجي از طريق 224 طرح انجام شد که 50 طرح آن تاکنون به بهره‌برداري رسيده است و 2 ميليارد دلار آن در صنعت خودرو سازي کشوردر اين دوره جذب شده است.
وي گفت: در سال‌هاي اخير در حوزه معدني 400 نقطه اميد بخش در پهنه هاي اکتشافي ما شناسايي شد و1.5 ميليارد تن ظرفيت جديد سنگ آهن از معادن سنگ آهن و حدود 2 ميليارد تن ظرفيت جديد سنگ آهن در اعماق زمين شناسايي و پي جويي مي‌شود .
وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: با وجودي که 25 درصد فولاد دنيا در صنعت خودروسازي مصرف مي‌شود اما ما نيز بايد به تدريج در جهت جايگزيني فولاد حرکت کنيم .اين در حالي است که با افزايش تقاضاي خودروهاي پيشرفته و برقي رو به روييم به طوري که در سال 2030 حدود 10 تا 50 درصد توليدات خودروسازي دنيا به اين سمت مي‌رود در اين صنعت هنوز فاصله زياد با دنيا نگرفته ايم و اگر با اين نوع نگاه حرکت کنيم به جايگاه مطلوب تري مي‌رسيم .

24 بهمن 1396 - 08:42:55 ب.ظ
AryaNews.com ©