نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
کاشت، داشت و برداشت ديجيتال
کاشت، داشت و برداشت ديجيتال
خبرگزاري آريا - دانش > فناوري‌ - توجه به استارت‌آپ‌هاي روستايي و کشاورزي مدتي است در دستور کار کشورهاي مختلف قرار گرفته تا ضمن افزايش توليد، ميزان فروش کشاورزان را افزايش دهد و به توسعه کشاورزي کمک کند.
آمريکا و هند به‌عنوان 2توليدکننده بزرگ محصولات کشاورزي در سال‌هاي اخير برنامه‌هاي جدي براي رونق وضع زندگي کشاورزان و توليدکنندگان تدارک ديده‌اند. اين حمايت‌ها که در 2بخش توجه به استارت‌آپ‌ها (کسب و کارهاي نوپا) و اپليکيشن‌هاي ويژه کشاورزان طبقه‌بندي مي‌شود، تا به حال توانسته به‌طور قابل توجهي از مشکلات کشاورزان در مناطق دورافتاده کم کند.
در کشور خودمان نيز اخيرا به اين حوزه توجه جدي شده است. اوايل بهمن‌ماه امسال بود که علي سراييان، معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اعلام کرد که از استارت‌آپ‌ها و ايده‌ها براي کسب و کارهاي نوپا در مناطق روستايي حمايت مي‌کنيم.
اما اپليکيشن‌ها و کسب‌وکارهاي نوپاي موفق در حوزه کشاورزي و روستايي چطور کار مي‌کنند؟ و بهترين نمونه‌هاي حال حاضر جهان که در اين دو توليدکننده بزرگ مواد خوراکي تمرکز دارند، چه خدماتي را به مردم و کشاورزان ارائه مي‌کنند؟
بهترين استارت‌آپ‌هاي کشاورزي در هندNaPanta؛ خريد لوازم کشاورزييک استارت‌آپ مشهور در هند به‌صورت آنلاين مايحتاج مورد نياز کشاورزان را با قيمت کمتر و کيفيت بالاتر به‌صورت مستقيم در اختيارشان مي‌گذارد. در اين سيستم، کشاورزها مي‌توانند لوازم موردنيازشان را از قبل رزرو کرده و با اين روش، بهاي کمتري بابت اين لوازم بپردازند. معمولا با نزديک شدن به فصل کاشت، مواد اوليه کمياب و گران‌تر مي‌شود اما در اين روش، قيمت‌ها ثابت مي‌ماند و جنس حتما به‌دست مشتري مي‌رسد. «نه‌پانتا» تا به حال 3500فروشگاه را با بيشتر از 300کشاورز مرتبط کرده‌است.
Mandi Trades ؛ شبکه خريدار و کشاورزاين استارت‌آپ، شبکه‌اي ميان کشاورزان و خريداران ايجاد کرده تا دست دلال‌ها را از بازار کوتاه کند. با اين روش، هر کشاورز از قبل برنامه توليد و فروشش را هماهنگ مي‌کند. ضمن اينکه براي تحويل محصول به خريدار چند کشاورز که در يک مسير باشند، مي‌توانند از يک کاميون به‌صورت مشترک استفاده کرده و هزينه‌هايشان را پايين بياورند. کشاورزان مي‌توانند از طريق اين شبکه اطلاعات محصول شامل عکس و تمام جزئيات مربوط به آن را به نمايش بگذارند. اگر کساني توانايي حمل محصول به خارج از محل سکونت‌شان را نداشته باشند، خريداران مي‌توانند سر زمين حاضر شده و محصول را خريداري کنند.
اپليکيشن‌هاي مورد نياز کشاورزان در آمريکا
AGERpoint؛ بررسي سلامت درخت و ميوههر محصولي يک شيوه پايش جداگانه مي‌طلبد. اين اپليکيشن ويژه کساني است که مرکبات توليد مي‌کنند. نرم‌افزار اين سيستم با استفاده از داده‌هاي ماهواره‌اي اطلاعات دقيقي از درخت‌ها و ميوه‌هايشان را ارائه مي‌کند. اين اطلاعات شامل اندازه تنه درختان و ميزان سايه‌شان - نشان‌دهنده گستردگي برگ و ميوه - است. در بعضي محصولات، با آناليز کردن رنگ‌ برگ‌ها هم مي‌توان ميزان سلامت درخت و ميوه را سنجيد.
Full Harvest؛ فروش ميوه‌هاي زشتهر سال بيشتر از 9ميليارد کيلوگرم از محصولات کشاورزي فقط به‌دليل ظاهر غيرعادي و زشت بودن‌شان در آمريکا دور ريخته مي‌شوند. اين روال در برخي کشورهاي ديگر هم وجود دارد و باعث شده هرسال مقدار زيادي ماده خوراکي صرفا به‌خاطر مشتري‌پسند نبودن از بين برود. اين اپليکيشن محل معرفي محصولات زشت اما سالم است. کشاورزان و باغداران از اين طريق مستقيما به خريدار متصل شده و محصولاتشان را با قيمت مناسب مي‌فروشند. اين اپليکيشن در بزرگ‌ترين کنفرانس محصولات کشاورزي در ايالات متحده به‌عنوان يک کسب و کار نوآورانه مورد تجليل قرار گرفت.
24 بهمن 1396 - 08:19:18 ب.ظ
AryaNews.com ©