نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
ساخت اجزاي بدن انسان در آزمايشگاه!
ساخت اجزاي بدن انسان در آزمايشگاه!
خبرگزاري آريا - دانش > پزشکي - نيو صدر- خبرنگار:
2 سال پيش پدر حسن با سؤال‌هايي از پسرش روبه‌رو مي‌شد که جواب درستي براي آنها نداشت؛ « چرا من اين بيماري را دارم؟ چرا بايد با اين شرايط زندگي کنم؟»
7 سال پيش حسن با يک شرايط ژنتيک خاصي درباره پوستش به دنيا آمد که نامش اپيدرموليز بولوسا است؛ افراد داراي اين شرايط، پوستي نازک دارند که هميشه در حال تاول‌زدن است. وقتي حسن فقط يک هفته‌اش بود پوستش شروع به تاول‌زدن کرد، اما وقتي او به همراه خانواده‌اش از سوريه مهاجرت کرد و در آلمان پناهنده شد، شرايط بسيار بدتر شد. حسن تقريبا تمام پوست بدن خود را از دست داد و به بيمارستان رفت.
اما بعد از مدتي، بعد از تماس پزشکان با يک دانشمند ايتاليايي معجزه‌اي رخ داد. دکتر ميشل دلوکا که پيش از اين روي «پيوند پوست اصلاح‌شده ژنتيک» کار مي‌کرد توانست براي نخستين‌بار نتايج تحقيقاتش را روي يک بيمار امتحان کند؛ بعد از اينکه بدن حسن براي مدت‌ها در بانداژ بود، دانشمند ايتاليايي توانست يک پوست کامل براي حسن بسازد. الان 2 سال از آن زمان گذشته، حسن ديگر دارو مصرف نمي‌کند، فوتبال بازي مي‌کند و اگر پوستش زخم شود بعد از مدتي زخمش به شکل طبيعي درمان مي‌شود.
مرگ يا زندگي با سلول‌هاي بنياديدر واقع کاري که اين دانشمند و تيمش انجام دادند، ادامه کاري بود که دانشمندان از سال 1998 ميلادي آن را آغاز کردند. در آن سال‌ها دانشمندان موفق شدند براي نخستين سلول‌هاي بنيادي جنين انسان را کشت کنند. کشت اين سلول‌ها باعث‌ شد تا همه اميدوار شوند تا شايد روزي بشر بتواند از طريق آنها اجزاي بدن انسان را در آزمايشگاه‌ها از نو بسازد، البته هنوز دانشمندان در ساخت همه قسمت‌هاي بدن موفق نبوده‌اند و برعکس داستان حسن، سلول‌هاي بنيادي ماجراهاي مرگباري هم با خودش داشته است.
در اين رابطه ميشل دلوکا به گاردين گفت: از ابتدا يک ديد غيرواقعي به راه‌هاي درماني به‌وجود آمده از اين کشف علمي وجود داشت که اين رقابت را در اين عرصه شديدتر کرد و باعث شد بسياري نتايج تحقيقاتشان را تغيير دهند. منظور او يکي از اقدامات پزشک هموطنش، پائولو ماکچياريني است. اين پزشک ايتاليايي در سال 2011 ادعا کرد که توانسته يک ناي مصنوعي بسازد و با اين اقدام مي‌تواند جان افراد زيادي را نجات دهد، اما الان 8 نفر از 9 بيماري که از اين ناي مصنوعي استفاده کرده‌اند، مرده‌اند. البته دلوکا معتقد است که نبايد ‌علت اتفاقاتي را که در اين پرونده رخ داده به همه‌‌چيز بسط بدهيم و فقط اقدامات بايد با نظم بيشتري انجام شوند.
ساخت مري با سلول‌هاي خوکبعد از موفقيت در پروژه ساخت پوست، دلوکا قصد دارد با دانشمندان يک بيمارستان کودکان در لندن پروژه‌اي جديد را شروع کند. آنها مي‌خواهند با استفاده از يکي از اجزاي بدن خوک که در فرايندي همه سلول‌ها و مواد ژنتيک آن از بين رفته مري انسان را بازسازي کنند. ساخت پوست، نيازمند نبوغي علمي بود اما ساخت مري هم به مهارت‌هاي مهندسي زيادي نياز دارد، مري بايد به اندازه‌اي سخت باشد تا دهانه آن باز بماند ولي از سوي ديگر بايد اين قابليت را داشته باشد که بدون‌مرگ يک سلول غذا را به پايين بفرستد. رهبر اين تحقيقات فردي به نام پائولو دکوپي است. آزمايش‌هاي آنها تاکنون نتايج مثبتي روي خرگوش‌ها داشته و قرار است آزمايش‌هاي بعدي روي خوک‌ها انجام شود و بعد از آن در سال 2019 اين آزمايش‌ها روي انسان انجام شود.
ساخت گوش براي کودکان ناشنوااز سويي پروفسور پاتريزيا فرتي، همکار دکوپي قصد دارد تا در پروژه‌اي ديگر توسط سلول‌هاي بنيادي، گوش انسان بسازد؛ گوش براي کودکاني که شنوايي آنها تقريبا صفر است. اين تيم متوجه شده است که سلول‌هاي چرب يک ساقه گياه قابليت تبديل شدن به شکل يک غضروف گوش طبيعي را دارد، اما آنها در اين راه مشکلاتي دارند؛ مثلا غضروف گوش طبيعي بسيار نرم است و حضور اين غضروف زير پوست باعث زخم‌شدن مي‌شود.
البته يکي از راه‌حل‌هاي اين گروه اين است که با استفاده از يک پرينتر 3 بعدي سلول‌ها را به هر شکلي که مي‌خواهند بکشند. اينها تنها جاهايي نيستند که در آن آزمايش‌هاي مختلفي درباره سلول درماني انجام مي‌شود، در کشورهاي مختلف دانشمندان در حال انجام تحقيقات مختلفي هستند تا بيماري‌هاي مختلفي را مثل پارکينسون، ديابت و... درمان کنند. آنها اميدوارند معجزه‌اي که 2 سال پيش براي حسن اتفاق افتاد، در آينده اتفاقي عادي در حوزه پزشکي باشد.
24 بهمن 1396 - 08:19:17 ب.ظ
AryaNews.com ©