نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
اولين گام راه آهن براي راه اندازي 30 نيروگاه خورشيدي برداشته شد
اولين گام راه آهن براي راه اندازي 30 نيروگاه خورشيدي برداشته شد
خبرگزاري آريا - تهران-ايرنا- با امضاي تفاهم نامه `احداث، راه اندازي و نگهداري از نيروگاه توليد برق تجديد پذير `، راه آهن اولين گام را براي توليد 30 نيروگاه خورشيدي در ايستگاه هاي خود برداشت.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي راه آهن جمهوري اسلامي ايران، تفاهم نامه `احداث، راه اندازي و نگهداري از نيروگاه توليد برق تجديد پذير` روز سه شنبه با حضور مازيار يزداني معاون فني و زير بنايي راه آهن و مديران و مشاوران راه آهن و شرکت افق صنعت پارس به نمايندگي سيامک محمد شاهي رئيس هيات مديره امضا شد.
در اين مراسم مازيار يزداني معاون فني و زير بنايي راه آهن گفت: با توجه به برقي سازي شبکه ريلي نياز راه آهن به انرژي هاي نو روز به روز بيشتر مي شود.
وي با اشاره به اينکه متاسفانه در زمينه استفاده از انرژي هاي نو دير اقدام کرديم افزود : اميدواريم با دانش و همتي که در کشور وجود دارد و نيازي که به انرژي هاي نو به خصوص شبکه حمل و نقل به اين نوع انرژي ها احساس مي شود، به اين کار سرعت بيشتري داده و اين عقب افتادگي را جبران کنيم.
يزداني با تاکيد بر اينکه فضاي کاردر راه آهن مهيا است و دفتر سرمايه گذاري راه آهن از ورود سرمايه گذار استقبال مي کند ، تصريح کرد: با توجه به برقي سازي شبکه ريلي نياز راه آهن به انرژي هاي نو روز به روز بيشتر مي شود و بسياري از ايستگاه هاي جديد در مکانهايي قرار دارند که به شبکه برق کشور دسترسي ندارند.
وي با تاکيد بر اينکه رويکرد دنيا نيز به سمت استفاده از انرژي ها نو و پاک قرار گرفته است، اظهار داشت : از اين اقدام در کشور ما نيز استقبال شده است و سرمايه گذاري در اين زمينه بسيار زود بازده خواهد بود.
معاون فني و زير بنايي راه آهن با تاکيد بر منافع زيست محيطي اين اقدام خاطر نشان کرد: در راستاي حفظ محيط زيست ، همگان وظيفه داريم تا مصرف سوختهاي فسيلي را کاهش داده و از انرژي هاي نو استفاده کنيم.
وي در عين حال با توجه به گستردگي مجموعه راه آهن گفت : پيگيري اين اقدامات که مفيد و لازم الاجرا است از جمله اولويت هاي مطرح در راه آهن است.
يزداني با تاکيد بر نگاه راه آهن بر سودده بودن اين سيستم حمل و نقلي اظهار داشت: در همايش دو سالانه NextStationميزباني دوره بعدي به ايران و شهر يزد واگذار شد و از آنجا که نگاه دوره بعد بر انرژي متمرکز شده تلاش داريم تا در ايستگاه هاي اطراف يزد از اين پروژه استفاده کرده و حرفي براي گفتن داشته باشيم.
*توليد برق امن براي راه آهن
سيامک محمد شاهي رئيس هيات مديره شرکت افق صنعت پارس با تاکيد بر اينکه ايران در مقايسه با ساير کشورهاي دنيا مي تواند 2.5 برابر بازدهي انرژي سولار داشته باشد: سيستم خورشيدي مي تواند برقي امن براي راه آهن توليد کند.
وي با اشاره به اينکه اين شرکت تلاش مي کند که قابليت سرمايه گذاري خارجي در کشور را فراهم کند و بنگاهي پولي و مالي محسوب نمي شود افزود: نگاه ما صنعتي است و هدف ما تنها سود آوري صرف نيست و قطعا ً به دنبال منافعي اي براي تامين نظر سرمايه گذار هستيم.
محمد شاهي با اشاره به اشتغالزائي اين شرکت از يک سو و تامين منافع براي کشور از سوي ديگر اظهار داشت: نه تنها در راه آهن بلکه در ساير صنايع در تامين انرژي ها عقب افتاده ايم و اين در حالي است که کشور ما به لحاظ موقعيت جغرافيايي درمقايسه با ساير کشورها در 10 درصد خوب دنيادر تامين انرژي ها قرار دارد.
محمد شاهي با بيان اينکه بودجه 30 دستگاه نيروگاه سولار براي ايستگاههاي راه آهن در سالهاي 2018 – 2019 تامين خواهد شد، گفت : از زماني که ايستگاه تهران به عنوان ايستگاه پايلوت مراحل اجرايي خود را آغاز کند ، حداکثر تا 4 ماه بعد قابل بهره برداري خواهد بود.
وي در عين حال تاکيد کرد: اگر چه سوبسيد ها در انرژي فسيلي وجود دارد اما قطعاً نمي تواند در آينده به اين گونه ادامه داشته باشد و در حال حاضر شاهد گام هايي براي کاهش اين سوبسيد ها هستيم.
رئيس هيات مديره شرکت افق صنعت پارس گفت: هر اقدامي که بتوانيم براي بهتر برگزار شدن همايش NextStation انجام مي دهيم و اگر ايستگاه راه آهن تهران به عنوان پايلوت به خوبي جواب دهد، حاضريم ايستگاه يزد را نيز آماده و در آن زمان قابل بهره برداري قرار دهيم.
شبک**1983**3404**خبرنگار: ايرج منصوري**انتشار: محسن اسماعيلي
انتهاي پيام /*
24 بهمن 1396 - 08:16:35 ب.ظ
AryaNews.com ©