نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
موافقت بغداد با پروازهاي زيارتي از «اربيل» به عربستان
موافقت بغداد با پروازهاي زيارتي از «اربيل» به عربستان
خبرگزاري آريا - نخست‌‏وزير عراق با باز کردن دو خط پروازي اربيل و سليمانيه براي انجام سفرهاي زيارتي حجاح منطقه کردستان عراق موافقت کرده است.
پس از بحران در روابط اربيل و بغداد به دليل همه‌پرسي جدايي کردستان عراق در شهريور گذشته و تحريم‌هاي دولت مرکزي عليه اربيل، و توقف پروازهاي بين‌الملل به و از اربيل، سرانجام بغداد با پروازهاي زيارتي کردستان به مقصد عربستان موافقت کرد.
اين موضوع را خطوط هوايي کردستان اعلام کرد. در بيانيه صادره از خطوط هوايي منطقه کردستان عراق آمده است که نخست وزير عراق با ورود و خروج پروازها براي حمل و نقل حجاج در فرودگاه هاي بين المللي اربيل و سليمانيه موافقت کرده است.
عبدالامير محمد علي مدير کل مرکز عمليات ملي منطقه کردستان عراق گفت: اين اقدام در راستاي رفع جزئي ممنوعيت پروازها در فرودگاه‎هاي منطقه کردستان عراق که به دستور حيدر العبادي از تاريخ 29-9-2017 اعمال شده است، صورت مي گيرد.
دولت عراق براساس قانون اساسي عراق کنترل فرودگاه‌ها و معابر مرز را در زمره صلاحيت هاي حاکميتي خود دانسته و بويژه بعد از برگزاري همه پرسي جدايي کردستان عراق، خواهان تحويل فرودگاهها و معابر مرزي به دولت فدرال شد.
درهمين راستا و از همان زمان بدليل خودداري تشکيلات اقليم کردستان عراق در آن زمان از اجراي اين قانون، تمامي پروازهاي بين المللي از و به اربيل و سليمانيه به دستور بغداد متوقف شد.
تحليلگران معتقدند که با آغاز ممنويت پروازهاي بين المللي به فرودگاه‌هاي سليمانيه و اربيل و خروج هواپيماها از آن به درخواست دولت مرکزي بغداد، شمال عراق از دنيا دور افتاده و منزوي شده است.
24 بهمن 1396 - 07:43:05 ب.ظ
AryaNews.com ©