نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
وزير ارشاد: شعر حافظ شراره به جان بشر مي‌زند
            وزير ارشاد: شعر حافظ شراره به جان بشر مي‌زند
خبرگزاري آريا - وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: عمق هنر حافظ به اين است که شراره به جان‌هاي بشر مي‌زند.
به گزارش مشرق، سيد عباس صالحي امشب در آيين بزرگداشت حافظ در جوار آرامگاه اين شاعر بزرگ اظهار کرد: از عالمان تا مردمان عادي ترنم‌سراي اشعار وي شده‌اند و شب تيره يلدا را با شعر وي به صبح رساندند.
وي افزود: اينکه اين‌گونه شاعر به دل‌ها نشست پرسشي است که پاسخ‌هاي خود را دارد که به مواردي اشاره خواهم کرد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: نکته نخست اينکه شاعران با قدرت اسطوره‌سازي خود ماندگار مي‌شوند و هر مقدار که بتوانند از جهان مادي به جهان ابديت پل بزنند، شعرشان ماندگارتر و شاعر را جاودانه‌تر مي‌کند، حافظ نيز با نمادهاي زميني که به آسمان سر مي‌آسايد خود را ماندگار کرده است.
صالحي افزود: حافظ گرچه دانشمند است و بر دانش‌هاي مختلف مسلط است اما شراره‌هاي وجودي برپا مي‌کند و به جان‌ها مي‌زند و جان‌مايه شعر وي معرفت است.
وي ادامه داد: حافظ هستي‌ساز ما بوده و هست و با جان سروکار دارد و به همين خاطر ماندگار شده است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اضافه کرد: حافظ معلم زندگي است و زيست انساني را به ما ياد داد و با ويژگي خاص خود، زيست وارستگي از ريا و دروغ و دغل را به انسان‌ها يادآور شد، بنابراين ما ايراني‌ها بخشي از زيست رندانه خود را مديون حافظ هستيم.
صالحي خاطرنشان کرد: حافظ دل‌نگراني‌هاي خيام را ندارد و زيست شادمانه و رندانه را به ما ياد داد و اين‌ چنين است که حافظ معلم زندگي ما شد.
وي افزود: حافظ يک منتقد و مصلح اجتماعي بود و در زمانه خويش يک روشن‌فکر بود و براي فرا زمانه خود نيز يک روشن‌فکر ماند و وي با پلشتي‌هاي زمان خود به‌عنوان يک منتقد درگير است، کسي که نقدهايش تنها مختص زمانه‌اش نيست.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: حافظ يک سخندان و سخنور بي‌بديل بود و هنوز نيز هست، کلامش فوق کلام مخلوق و دون کلام خالق است و براي وي بديلي نمي‌توان شناخت.
وي با بيان اينکه کل جهان گنجينه واژگان حافظ است و با موسيقي کلام سحاري مي‌کند، اضافه کرد: عمق انديشگي حافظ در کنار قدرت تأويل گري موجب شده که ترکيبي مختص وي به وجود آيد و همگان را مجذوب خود کند.
صالحي افزود: انس وي با کلام وحي باعث شده که کلامش چنان جان‌فزا باشد که هر کس بتواند از آن توشه‌اي بردارد، حافظ از دين و مفاهيم بلند وحي در اعماق وسيعي برخوردار بود و همين موجب شده که جامعه ديني ما با وي پيوند داشته باشد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: در حوزه محتوا حافظ در استفاده از معارف قرآني توانمندترين شاعر مفسر قرآن بوده و بيت به بيت وي تفسير کلام وحي است.
وي در پايان گفت: اين ويژگي‌ها حافظ را در قله زبان و فرهنگ و معرفت ايراني قرار داده است و ما قرن‌هاي متوالي با شعر حافظ زندگي کرده‌ايم و اين زندگي قرن‌ها نيز ادامه خواهد داشت.
فارس
115
20 مهر 1396 - 08:24:00 ب.ظ
AryaNews.com ©