نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
تلاش براي حفظ برجام از رم تا لندن
تلاش براي حفظ برجام از رم تا لندن
خبرگزاري آريا - لندن - ايرنا - «علي‌اکبر صالحي» معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان پس از يک هفته پرکار در اروپا و تلاش براي حفظ برجام، عصر پنجشنبه لندن را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش ايرنا، صالحي در آخرين گفت‌وگوي رسانه‌اي‌اش در لندن پيش از عزيمت به تهران دستاورد سفرش به اروپا را مثبت ارزيابي کرد و اظهار داشت که اروپا `خواستار حفظ برجام است`.
وي پنجشنبه گذشته براي شرکت در سمينار بين‌المللي منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي ' ادواردو امالدي' و ديدار با مقامات ايتاليايي در رأس هياتي وارد رم شد.
رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان در سخناني در سمينار بين‌المللي «ادواردو امالدي» که با موضوع «همکاري بين‌المللي براي تقويت ايمني، امنيت هسته‌اي و عدم گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي» برگزار شد تأکيد کرد که لغو يا تضعيف برجام نه‌فقط به ضرر ايران بلکه به ضرر همه جامعه جهاني است.
صالحي با تأکيد به اينکه حفظ برجام به نفع کشورهاي شرکت‌کننده در آن و همچنين تمام جامعه جهاني است گفت اين توافق‌نامه که سخت به‌دست‌آمده است ارزشمندتر از آن است که بتوان اجازه داد تضعيف يا نابود شود.
وي ادامه داد برخلاف ذهنيت منفي دولت آمريکا، تصويري واضح و قابل‌درک از اين توافق و تعهدات مندرج در آن در ايران وجود دارد که تمام جامعه جهاني نيز در اين مورد با ايران هم‌عقيده است.
صالحي گفت، روند ناميموني که از زمان انتخاب دولت جديد آمريکا از حدود يک سال قبل، از آن‌سوي آتلانتيک آغازشده است بخصوص مواضع منفي اخير نويد خوبي به همراه ندارد.
وي در ادامه به بيان موضع ايران در قبال تضعيف برجام پرداخته و گفت مايلم قاطعانه اين نکته را روشن کنم که ايران نمي‌خواهد شاهد از هم پاشيدن اين توافق باشد. در عين‌حال، اگر اين توافق‌نامه از بين برود چيزي بيش از آسيب به منافع ايران که آمريکا آرزو دارد به آن ضربه بزند در انتظار جامعه جهاني خواهد بود.
صالحي گفت،نيازي نيست خاطرنشان شود که ترک برجام از سوي آمريکا به‌طورجدي بر سياست‌هاي ايران در اين رابطه تاثيرخواهد گذاشت. علاوه بر آن بايد خاطرنشان کرد که عدم موفقيت توافق هسته‌اي اعتبار سياسي و چهره بين‌المللي آمريکا در فضاي سياسي بين‌المللي طوفاني را تضعيف خواهد کرد.
وي افزود، گر برجام از اين طوفان و مخالفت‌هاي جاري جان به دربرد راه را براي حل ديگر مسائل بين‌المللي مشابه در آينده خواهد گشود.
رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان در پايان گفت بهتر است اميدوار باشيم که در شرايط کنوني عقل سليم و مصلحت‌انديشي پيروز خواهد شد.
در جريان اين سمينار، 'فدريکا موگريني' مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز در پيامي ويديويي، برجام را راه‌حلي برد - برد دانست و گفت: برجام مانع از يک رويارويي نظامي خطرناک شده و متعلق به يک يا دو کشور نيست.
وي افزود: به توافق هسته‌اي با ايران توجه کنيد. اين توافق بدون اتحاديه اروپاي قوي غيرممکن بود. ما تمام توان خود را در خدمت صلح قرارداديم و اين براي موفقيت مذاکرات ضروري بود.توافق هسته‌اي ايران قدرت همکاري بين‌المللي را نيز نشان داد. از طريق ديپلماسي و گفت‌وگو به راه‌حلي برد – برد دست‌يافتيم؛ سنگ بنايي براي عدم اشاعه بنانهاده و مانع بالا گرفتن يک (رويارويي) مخرب و خطرناک نظامي شديم.
** يوکيا آمانو: ايران به تعهدات هسته‌اي خود متعهد است
`يوکيا آمانو` مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي نيز که در اين سمينار حضور داشت، طي سخناني پايبندي ايران به برجام را تائيد کرد.
وي تصريح کرد: بر اساس گزارش من، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تصميم گرفت تا بررسي‌هاي خود را در مورد مسائل مربوط به برنامه هسته‌اي ايران، متوقف کند.
آمانو همچنين در جريان اقامت صالحي در رم، با وي در محل سفارت جمهوري اسلامي ايران ديدار و در رابطه با برجام گفت‌وگو کرد.
آمانو در ملاقات خود با صالحي ضمن تبادل‌نظر در خصوص آخرين تحولات سياسي مرتبط با برجام و فعاليت‌هاي اخير دولت آمريکا به اين نکته اشاره کرد که آژانس تاکنون پايبندي ايران به تعهدات خود را گزارش کرده است.
وي تأکيد کرد آنچه براي ما مهم است ارزيابي عيني از اقدامات و فعاليت‌هاي هسته‌اي و تعهدات کشورها در قبال آژانس بين‌المللي انرژي اتمي است که مبناي اظهارنظرها و گزارش‌هاي آژانس بوده و خواهد بود. از اين منظر تحولات سياسي تأثيري بر ارزيابي آژانس نخواهد داشت.
** علاقه مندي ايتاليا به همکاري در مباحث علمي، صنعتي و فناوري پيشرفته محسوس است
رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان در ادامه سفرش به رم، با 'والريا فدلي' وزير علوم و دانشگاه‌هاي اين کشور ملاقات کرد.
صالحي ضمن مفيد و مثبت خواندن اين ديدار به خبرنگار ايرنا گفت: فضاي بسيار مثبتي ميان دو کشور وجود دارد که پس از برجام بسيار گسترده‌تر از قبل شده است و اميدوارم از اين فضا به نحو احسن استفاده کنيم.
وي ادامه داد: علاقه‌مندي ايتاليا به همکاري در مباحث علمي، صنعتي و فناوري پيشرفته و امکان همکاري‌هاي متقابل در حوزه‌هاي مختلف، محسوس است.
معاون رئيس‌جمهوري افزود: در اين ديدار درباره حوزه‌هاي مختلف همکاري مذاکره و تأکيد شد تا در خصوص طرح‌هاي خاص، به‌طور مشترک سرمايه‌گذاري شود. يکي از طرح‌هاي موردبحث، پروژه فناوري 'کوانتومي' در ابعاد مختلف است که قرار شد درباره آن مطالعه صورت بگيرد.
صالحي گفت: همچنين بحث همکاري‌هاي دانشگاهي و مراکز تحقيقاتي ميان دو کشور مطرح شد. تاکنون نيز چندين قرارداد ميان دو کشور منعقدشده که به‌خوبي پيش مي‌رود اما نياز به توسعه تدريجي آن است.
وزير علوم ايتاليا نيز طي اظهاراتي بيان داشت: پايبندي ايران به توافق هسته‌اي براي ما بسيار مهم است و رم از اجراي اين توافق حمايت مي‌کند و اميدواريم همکاري‌هاي دوجانبه پس از ديدار مثبت امروز بيش‌ازپيش تحکيم يابد.
رئيس سازمان انرژي هسته‌اي پس از ديدار با فدلي، از موسسه ملي فيزيک هسته‌اي در 'فراسکاتي' موسوم به 'اي.اف.ان.اف' نزديک به شهر رم بازديد کرد. در اين ديدار از تأسيسات پيشرفته شتاب‌دهنده‌هاي الکتروني و هسته‌اي بازديد شد.
** سفر به لندن و ديدار با وزير امورخارجه انگليس
صالحي پس از يک سفر پرکار در رم، عصر سه‌شنبه به دعوت بوريس جانسون وزير خارجه انگليس وارد لندن شد.
وي در بدو ورودش به خبرنگار ايرنا گفت: 'علاوه بر ملاقات با وزير امورخارجه انگليس، ديدار با نمايندگان مجلس و نشست با تعدادي از نخبگان رسانه‌اي مجموعه برنامه‌هايي است که طي اقامت يک روز و نيمي در لندن خواهيم داشت.'
صالحي صبح چهارشنبه همراه با حميد بعيدي نژاد سفير ايران در لندن، به ديدار بوريس جانسون در محل اقامتش در لندن رفت.
رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان بعداً در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا، ديدار خود با جانسون را مثبت ارزيابي کرد و گفت: صحبت اصلي ما بر روي برجام بود و من به‌عنوان مسئول سازمان انرژي اتمي با وي صحبت کردم.
وي اضافه کرد: در اين ديدار در رابطه با اقداماتي که دولت جديد آمريکا در نظر دارد در رابطه با برجام صورت دهد، صحبت شد. در اين نشست و وزير امورخارجه انگليس گفت ما به جد به آمريکايي‌ها اعلام کرديم، علاقه‌منديم برجام پابرجا بماند و به آن خدشه‌اي وارد نشود. نخست‌وزيرشان هم همين صحبت را با ترامپ داشته است.
صالحي گفت: ما در اين نشست نظراتمان را بيان کرديم؛ مقداري وارد محتواي برجام هم شديم، حتي ابعاد فني و مسائل حاشيه‌اي هم مطرح و پاسخ‌هاي لازم داده شد.
وي افزود: ما موضعمان را به‌طور صريح بيان کرديم؛ آن‌ها هم نظرات خودشان را داشتند اما روي يک موضوع تأکيد داشتند و آن حفظ برجام بود و گفتند که تمام تلاششان را به سهم خودشان صورت مي‌دهند از طريق مذاکرات دوجانبه‌اي که با آمريکا دارند به سهم خود در ارتباط با حفظ برجام، عمل کنند.
معاون رئيس‌جمهوري کشورمان بيان داشت: قطعاً ما به‌عنوان يکي از طرف‌هاي برجام علاقه‌منديم که برجام پابرجا بماند ولي نه به هر قيمتي. در آنجا به‌صراحت گفته شد که دو حالت بيشتر وجود ندارد. يا همه از برجام خارج مي‌شوند يا همه در برجام مي‌مانند. شکل سومي وجود ندارد. لذا بهتر است که همه تلاش کنند، برجام باقي بماند.
رئيس سازمان انرژي اتمي در پاسخ به سؤال خبرنگار ايرنا در مورد آنچه انگليس نقش بي‌ثبات کننده ايران در منطقه مي‌خواند و تأثير احتمالي اين مساله بر حمايت لندن از برجام گفت: اروپايي‌ها گاهي سخنان آمريکايي‌ها را تکرار مي‌کنند و لذا ايشان (بوريس جانسون) هم اشاره کردند که طرف‌هاي آمريکايي بر روي اين مسائل گله‌مند هستند؛ اما ما روي اين موضوعات وارد نشديم و در رابطه با برجام گفت‌وگو کرديم.
وي تصريح کرد: من احساس مي‌کنم آن‌ها (انگليس) مي‌خواهند که برجام محفوظ باشد.
صالحي اضافه کرد: خروج از برجام براي انگليس چيزي جز ضرر نخواهد داشت چراکه اين کشور در مذاکرات گروه پنج به‌علاوه يک شرکت داشته و باهدف مشخصي برجام را دنبال کرده است.
جانسون نيز پس از ديدار با دکتر صالحي در پاسخ به سوال خبرنگار ايرنا مبني بر اينکه آيا انگليس به برجام پايبند مي‌ماند؟ گفت: در همين رابطه صحبت کرديم و اميدواريم کارها به نحو خوبي پيش برود.
وزير خارجه انگليس پيش از ديدار با صالحي با رکس تيلرسون و محمدجواد ظريف وزيران امور خارجه ايالات‌متحده آمريکا و ايران براي تأکيد بر تداوم منافع برجام براي همه طرف‌هاي اين توافق تلفني گفت‌وگو کرده بود.
متعاقباً وزارت خارجه انگليس بيانيه‌اي را منتشر کرد که در آن جانسون گفت: توافق هسته‌اي، توافق بسيار مهمي است و بريتانيا از اين توافق حمايت و بر اهميت تداوم پايبندي همه طرف‌ها به تعهداتشان تأکيد مي‌کند.
وي افزود: من همچنان بر ديدگاهم ثابت و استوار باقي هستم که توافق هسته‌اي دستاورد تاريخي بود که بدون شک جهان را امن‌تر کرده است. اين توافق که نتيجه 13 سال تلاش و فعاليت‌هاي ديپلماتيک است، موجب افزايش امنيت هم در منطقه (خاورميانه) و هم در انگليس شده است و ما به تشويق و ترغيب ايالات‌متحده به در نظر گرفتن اين تأثيرات و پيامدهاي امنيتي (در تصميم‌گيري‌هايش درباره برجام) ادامه مي‌دهيم.
بيانيه وزارت امورخارجه انگليس همچنين افزود: کارن پيرس مدير سياسي دفتر امور خارجي و مشترک‌المنافع انگليس وابسته به وزارت امور خارجه انگليس نيز در نشست سه‌شنبه‌شب همتايانش از فرانسه، آلمان و اتحاديه اروپا براي بررسي موضع اروپا درباره برجام حضور يافت.
درحالي‌که احتمال عدم تائيد برجام از سوي رئيس‌جمهوري آمريکا قوت گرفته، اروپايي‌ها تلاش خود را براي حفظ اين دستاورد تاريخي افزايش داده‌اند.
بنا بر تصويب کنگره آمريکا، دونالد ترامپ رئيس‌جمهوري اين کشور هر 90 روز يک‌بار بايد پايبندي ايران به برجام را تائيد کند و مهلت 90 روز بعدي، 15 اکتبر (23 مهر 96) به پايان مي‌رسد.
ترامپ توافق هسته‌اي را يکي از «بدترين و يک‌جانبه‌ترين توافق‌ها» خوانده و بارها گفته است که ديگر پايبندي ايران را تائيد نخواهد کرد.
صالحي در آخرين گفت‌وگوي رسانه‌اي‌اش در لندن درباره واکنش ايران به خروج احتمالي آمريکا از برجام افزود: جمهوري اسلامي ايران به‌طور متناسب تصميمات لازم را اتخاذ خواهد کرد. هيات نظارت بر برجام براي سناريوهاي مختلف، خود را آماده کرده است. قطعاً متناسب با شرايط و تحولات روز سناريويي متناسب را پيش خواهد گرفت و مواضعش را اعلام خواهد کرد.
وي گفت: اميدواريم که با تلاش‌هايي که انجام مي‌شود تا آنجايي که امکان دارد، سعي شود برجام بدون خدشه، همان‌طور که تا به امروز پيش رفته ادامه پيدا کند و از بازي‌هايي که جنبه توجيهي و پايه و اساس عقلاني ندارد، خلاص شود.
اروپام ** گزارش: هادي نادري **شبس*1613*انتشار دهنده: عبدالله غفاري
انتهاي پيام /*
20 مهر 1396 - 08:01:14 ب.ظ
AryaNews.com ©