نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
خبرگزاري فرانسه: مديرکل يونسکو از خروج آمريکا از اين سازمان عميقا ابراز تاسف کرد
خبرگزاري فرانسه: مديرکل يونسکو از خروج آمريکا از اين سازمان عميقا ابراز تاسف کرد
خبرگزاري آريا - تهران - خبرگزاري فرانسه: مديرکل `يونسکو` از خروج آمريکا از اين سازمان؛ عميقا ابراز تاسف کرد و آن را يک ضايعه براي اين سازمان دانست.

خبرگزاري فرانسه گزارش داد: ` ايرينا بوکووا` مديرکل سازمان علمي فرهنگي آموزشي سازمان ملل `يونسکو` امروز ( پنجشنبه) عميقا از موضوع خارج شدن آمريکا از اين سازمان اظهار تاسف کرد.
بوکووا با صدور بيانيه اي آورده است:` من عميقا از خبري که همين الآن شنيدم و از تصميم آمريکا براي خروج از سازمان آموزشي ؛ علمي و فرهنگي سازمان ملل خبر مي دهد و اين نهاد را به اتخاذ مواضع ضد اسرائيلي متهم کرده است؛ متاسف شده ام`.
خانم بوکووا در بيانيه اش ادامه مي دهد: ` من اين اطلاعيه رسمي را در نامه « رکس تيلرسون» وزير امورخارجه آمريکا دريافت کرده ام`.
بوروکووا خاطر نشان مي سازد: ` جهاني بودن اصل و اساس رسالت يونسکو براي ساختن صلح و امنيت بين الملل و مقابله با کينه توزي و خشونت است و اين کار را با دفاع از حقوق بشر و کرامت انسان به انجام مي رساند`.
خانم بوروکووا تصريح مي کند :` اين يک ضايعه براي خانواده سازمان ملل است . اين يک ضايعه براي اصل چند جانبه گرايي است`.
مديرکل يونسکو در بيانيه اش به اقدامات متعددي که اين سازمان با مشارکت آمريکا عليه حرکتهاي يهودي ستيزي (آنتي سميتيسم) انجام داده اشاره و تصريح مي کند که اين سازمان فعاليت هاي زيادي در امر روشنگري در مورد تاريخچه `هولوکاست` و آموزش در مدارس در زمينه مبارزه با نسل کشي و ` يهودي ستيزي` انجام داده است. وي اشاره مي کند که اين سازمان حتي در دانشگاه کاليفرنياي جنوبي هم آموزشهايي را در خصوص مبارزه با نسل کشي ارائه داده است.
بوکووا ياداور مي شود که يونسکو همچنان با `سازمان امنيت و همکاري اروپا` در زمينه آموزش به دانش آموزان در زمينه مبارزه با `يهودي ستيزي` ؛ نژادپرستي و مسلمان ستيزي کار مي کند.
آمريکا از اول ژوئيه / 10تير / اعلام کرده بود که در ارتباطاتش با يونسکو تجديد نظر خواهد کرد.
آمريکا به تصميم گيري يونسکو در مورد اينکه شهر باستاني ` هبرون` در کرانه اشغالي باختري را` منطقه حفاظت شده و ميراث فرهنگي جهاني` خوانده است؛ اعتراض کرده و اين تصميم را `توهين به تاريخ` تلقي کرده است.
`نيکي هيلي` سفير آمريکا در سازمان ملل اعلام کرده است که اين ابتکار ` يک بار ديگر يکي از نهادهاي سازمان ملل را که پيش از اين هم دست به اقدامت جنجال برانگيز زده است را بي اعتبار مي نمايد`.
کميته ميراث جهاني يونسکو نام شهر باستاني `هبرون` را داراي ارزش جهاني فوق العاده خوانده و آن را در فهرست ميراث جهاني گنجانده است.
اين کميته ضمنا اين شهر را که در سرزمينهاي اشغالي فلسطينيان قرار دارد در فهرست `ميراث باستاني در معرض خطر ` هم گنجانده است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه؛ ` هبرون` شهري است پرتنش که 200 هزار فلسطيني و صدها شهرک نشين اسرائيلي را در خود جاي داده است . شهر باستاني `هبر ون` در يک سرزمين تحت محاصره قرار گرفته است و صدها سرباز از اماکن مقدس آن حفاظت مي کنند. يهوديان اين منطقه را محل آرامگاه `حواريون ` و مسلمانان هم آن را آرامگاه `حضرت `ابراهيم (ع) ` مي شناسند و از اين جهت اين منطقه را مقدس مي شمرند.
آمريکا پيش از اين هم بين سالهاي 1984 تا 2003 از يونسکو خارج شده است و در سال 2001 هم حمايت مالي خود از اين سازمان را به حال تعليق درآورد . آمريکا در سال 2011 بعد از به عضويت درآمدن فلسطين در يونسکو؛ مشارکت مالي اش در اين سازمان را به حال تعليق در آورده بود.
آمريکا امروز /پنجشنبه/ اعلام کرد که از يونسکو خارج مي شود و اين سازمان را به `ضد اسرائيلي بودن` متهم کرد.
` بنيامين نتانياهو` نخست وزير رژيم صهيونيستي تصميم يونسکو در مورد هبرون را يک نوع `هذيان گويي` خطاب کرده است .
يونسکو هم چند ماه پيشتر رزيم صهيونيستي را يک نيروي اشغالگر در `بيت المقدس` خوانده بود.
اروپام**1591**شبس*1613*انتشار دهنده: عبدالله غفاري
انتهاي پيام /*
20 مهر 1396 - 07:49:12 ب.ظ
AryaNews.com ©