نسخه موبایل خبرگزاری آریا
به نسخه موبایل خبرگزاری آریا خوش آمدید.
--| مشاهده سایت اصلی خبرگزاری آریا |--
نسخه موبایل خبرگزاری آریا نسخه موبایل خبرگزاری آریا
وزير جهاد کشاورزي: 270 هزار هکتار از طرح 550 هزار هکتاري رهبري در خوزستان اجرا شد
وزير جهاد کشاورزي: 270 هزار هکتار از طرح 550 هزار هکتاري رهبري در خوزستان  اجرا شد
خبرگزاري آريا - آبادان- ايرنا- وزير جهاد کشاورزي گفت:آماده سازي 270 هزار هکتار از طرح 550 هزار هکتاري کشاورزي خوزستان موسوم به طرح مقام معظم رهبري اجرا و اکنون در اختيار کشاورزان قرار گرفته است.

به گزارش ايرنا محمود حجتي روز پنجشنبه در جريان بازديد از چند طرح کشاورزي شهرستان آبادان در جمع خبرنگاران افزود:در فاز نخست اين طرح براي 318 هزار هکتار تامين آب انجام شده است.
وي گفت: مردم رنجديده شهرهاي آبادان و خرمشهر در جنگ تحميلي بيشترين آسيب را چه به لحاظ مالي و چه جاني متحمل شدند و ما نسبت به مردم اين دو شهر دين بزرگي به گردن داريم.
وي گفت: در هنگام آغاز به کار طرح ياد شده مشکلات خاص و عديده اي وجود داشت اما اقداماتي را در قالب اجرا و بهره برداري و نوسازي و بازسازي نخيلات به انجام رسانديم.
وزير جهاد کشاورزي افزود: آنچه که تاکنون در چارچوب طرح 550 هزار هکتاري تعريف و اجرا شده با مشارکت و همراهي خود کشاورزان بوده است.
بگفته وي بسياري از کشاورزان در شهرهاي آبادان و خرمشهر سالها به دليل وجود مشکلات نخيلاتشان را رها کرده بودند و زمين ها حالت خشکيده و يا باتلاقي پيدا کرده بود و نيزارها نيز رشد زيادي کرده بودند.
بگفته وي با مشارکت کشاورزان بخشي از عمليات بازسازي به صورت دريافت تسهيلات به ميزان 40 ميليون ريال براي هر هکتار به انجام مي رسد و تمامي مراحل به ترتيب توسط خود کشاورزان و با نظارت مهندسان و ناظران انجام و در نهايت عمليات تسطيح و زهکشي و آبياري در باغات انجام مي گيرد.
وزير جهاد کشاورزي با اشاره به اينکه کار احياء نخيلات و اراضي کشاورزي اين منطقه در قالب بلوک هاي مختلفي از سال گذشته آغاز شده است افزود:به طور مثال تمامي مراحل آماده سازي حدود دو هزار و 200 هکتار از اراضي کشاورزي در روستاي شلهه حاج حسين آبادان تا يک ماه ديگر به اتمام مي رسد و تحويل کشاورزان مي شود.
حجتي اظهار کرد: در روستاي حير آبادان نيز از يک هزار و 200 هکتاري که عمليات آن آغاز شده طبق برنامه ريزيهاي انجام شده کار تا پايان سال جاري به اتمام و تحويل کشاورزان مي شود.
وي گفت: براي جلوگيري از ورود آب شور به مزارع اين شهرستان ابتدا بايد عمليات زهکشي انجام شود تا ارتباط مزارع با جزر و مد قطع شود و آب از طريق پمپاژ آب از رودخانه مارد و به وسيله کانال ايزوله شده از طريق لوله در بخشي ديگر به مزارع وارد شود.
وزير جهاد کشاورزي در مورد فاز دوم طرح 550 هزار هکتاري گفت: براي اجراي آن از روز نخست به دنبال تخصيص آب بوديم و رئيس جمهور نيز قولش را به مردم داده بود و نوبخت نيز آن را صورت جلسه کرد و اين موضوع همچنان از طريق وزارت نيرو در حال پيگيري است و مراحل نهايي آن در حال طي شدن است اما هنوز هيچ ابلاغي در اين باره صادر نشده است.
وي گفت: اگر در همان سال اول در مورد فاز دوم نيز تخصيص آب انجام و ابلاغيه اعلام مي شد شايد تاکنون بخشي از فاز دو را نيز کار کرده بودم اما در زمان حاضر در اين باره عقب هستيم و منتظر ابلاغيه مانده ايم.
وزير جهاد کشاورزي روز پنجشنبه به استان خوزستان سفر کرد تا ضمن پيگيري طرحهاي مقابله با ريزگردهاي اين استان از روند طرح 550 هزار هکتاري کشاورزي مقام معظم رهبري بازديد کند.
٧١٠٤/6064
خبرنگار مسعود گادار** انتشار دهنده: محسن بهاروند
انتهاي پيام /*
20 مهر 1396 - 06:53:00 ب.ظ
AryaNews.com ©